Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Irakkal mi a helyzet napjainkban?

Irakkal mi a helyzet napjainkban?

Figyelt kérdés

Nem a jelenlegi helyzet miatt kérdezem, és nem a mai kontextusban.


Úgy értem, hogy amúgy mi van Irakkal?


Tudom, hogy a legfőbb problémák a siíta-szunnita ellentét, és az iraki Kurdisztán.


De mi jellemző az országra, mennyire stabil? - ottani viszonylatban.


Hétköznapi szinten; rendeznek focimeccseket is pl, nemzetközi csapatuk is van, ami indul is.



2023. okt. 18. 12:17
1 2
 1/12 Jeffrey Spender ***** válasza:
60%
Irak 2003 óta egy bukott ország, szakkifejezéssel Failed State.
2023. okt. 18. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
71%

Végre választottak egy nemzeti kormányt ami rendbe tette az országot és fejlődésnek indultak.


Már nem vándorolnak el az emberek. Így kéne mindenhol

2023. okt. 18. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
46%
Elég komoly tüntetések vannak, sok embert kivégeznek
2023. okt. 18. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Jeffrey Spender ***** válasza:
75%

George W. Bush 2007 szeptember 13.-án jelentette be, hogy lassan, de elkezdei csökkenteni az Irakban állomásoztatott amerikai katonák létszámát, és 2011-re teljesen ki is vonulnak onnan.


168,000 amerikai katona tartotta fenn Irakban a rendet.


2011 december 18-ára fejeződött be az amerikaiak kivonulása, és nyerte vissza Irak ténylegesen önállóságát és függetlenségét. A cselekvőképességük visszaállítása ellenére Irak politikai instabilitástól szenvedett.


Párhuzamosan akkor folyt a szír polgárháború, 2011 júliusától, ami még inkább rontotta a helyzetüket, lévén hogy szomszédos ország, hosszú határral. A szír lázongók az USA kivonulását megvárták, és azután rárontottak Irakra is.


Minő meglepő, mind az Iraki Kormány, mind az Iraki Hadsereg gyorsan össze is omlottak, és azután az Iszlám Állam gyakorolta a rémuralmát 2014-től 2018-ig. Nem egy iraki nagyvárost az Új Iraki Hadsereg egy komplett hadosztálya védte amikor megjelentek az Iszlám Állam szandálos terroristái pick up-jaikkal. Az Iraki kormánykatonák egyetlen lövés nélkül hátrahagyták a tankokat és civil gépkocsikkal hanyatt-homlok menekültek a városból.


Az ilyesmire mondják, hogy fantomszervezet.


Irak nem szimplán összetett nemzetiségű és vallású, egymással nem is nemzetiségi meg vallási, hanem törzsi-családi szinteken évszázados mélységű ellentéteket és ellenségeskedést és gyűlölködést hordozó ország. Szaddám is klán / nemzetségi alapon építette ki hatalmát és országát. Mint mindenki más a térségben.


Leverték az Iszlám Államot a kurdok, egynéhány iraki katona, és az iráni milíciák, a végleges rendezés érdekében a Nyugat részéről javaslatként felmerült Irak etnikai alapú felosztása, mivel a törzsi és vallási szempontból rendkívül széttagolt országban fizikális képtelenség „nemzetépítés”, nagy a széthúzás.


A felosztásnak akadálya, hogy egy jogilag is független Kurdisztán létrejötte esetén a saját kurd kisebbségi problémájával küzdő NATO tag Törökország deklaráltan háborút indítana; illetve reális veszélyt jelentene az iraki síita területek csatlakozása Iránhoz, a radikális nagyhatalmi ambíciókkal rendelkező perzsa síita államhoz.


Ezt a javaslatot elvetették, megmaradt Irak, van központi kormányzat, csak továbbra is a Hezbollah iraki szárnya, az iráni milíciák, és sok más játszótérnek használják az országot.


Magas a korrupció, a munkanélküliség, alacsonyak a bérek, rosszak a közszolgáltatások, a nemzetközi szervezetek rendre leminősítik Irakot.

2023. okt. 19. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

A törzsi/ kláni szerveződés arra igazából az alap. Ez nem felmentés meg ítélet.

Még a távol-keleten is valamennyire.


Amúgy nem tudom innen eldönteni, hogy ez most jó vagy rossz. "Nyugaton" meg itt egyén van +haverok meg egyebek, érdekcsoportok.


Arra mégis közösség.


Az utolsó kommentre reaglva az gyalázat volt amit írsz. De gondolj bele, szerviens báb usa kormányod van, melléjük meg a "semmiből" megkapod az Iszlám Állam nevű fost.

Mért védjen bármit is? Ilyen hátszéllel.


A kurdok szívták meg. De úgy emlékszek,hogy a vége felé azért voltak iraki katonák.

2023. okt. 20. 02:09
 6/12 A kérdező kommentje:

Különben.


Magyarként ez rossz ómen, de ha a föderálás nem működik, akkor fel kell osztani Irakon.


Szerintem bele is mennének, de ott az iraki Kurdisztán. Egy önálló kurd államot nem viselne el senki a környéken, mert szinte minden államnak vannak kurdjai. Bár én úgy látom országonként más-más színe van a kurd mozgalmaknak. Elkalandoztam.


Az ősbűnösök itt is a Britek amúgy. Sosemvolt államok, meg vonalzóval meghúzott határok.


Lásd pár kmre a magyar hatrtól; Bosznia. Gyakorlatilag egy nyelvet beszélnek, egy népcsoport (vallásba, identitásba ne menjnk bele, tisztában vagyok vele), a zárójeles részeket még sem teszik zárójelbe.

2023. okt. 20. 02:31
 7/12 Jeffrey Spender ***** válasza:
100%

" Az utolsó kommentre reaglva az gyalázat volt amit írsz. De gondolj bele, szerviens báb usa kormányod van, melléjük meg a "semmiből" megkapod az Iszlám Állam nevű fost. "



Hibáztattam is valamiért az Iraki Kormányt ?


Én csak leírtam, hogy ott nem jók az állapotok.


Szerintem a Britek túlságosan messze mennénk vissza, én ősbűnnek az amerikaiak indokolatlan invázióját látom.


Mind Iraknak, mind a világnak jobb lett volna, ha marad Szaddám a helyén, és történik meg az utódlása.

2023. okt. 20. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

#7


Dehogy kritizáltalak. Félreértettél.

A legjobb kommentet írtad.


A katonai részre adtam - nem neked, a történtekre -, "kritikát". Annyit, hogy valahol érthető volt, hogy miért húztak el, sokszor harc nélkül, főleg az elején. Meg ebbe ne menjünk bele, mert kicsit összeesküvéselméletes lenne, de milyen "érdekes" hogy az iszlám állam zsír új terepjárókkal meg fegyókkal jött... Neeem, nem volt megtámogatva.


Száddámmal annyival értek egyet, hogy ezen törzsi-családi alapon szerveződő társadalmaknál a kemény, autoriter vezető való. Nem mostanában lesz svájci típusú demokrácia arra.


Száddám eltávolítása hiba volt, és kamu. Kellett valami ürügy a gyarmatosításra. De az iráni háború és a kurdok elleni tettei miatt elítélem. Az viszont tény, hogy az eltávolítása destabilizálta Irakot.


Lásd Líbia.

Mai napig megy a balhé. Kb ugyanazért az ürüggyel. Csúnya, gonosz diktátor volt.

Most "jobb", egy szétesett ország, ahol meglepő módon senkinek fogalma nincsen, hogy miért nem lett demokrácia.

2023. okt. 20. 13:53
 9/12 Jeffrey Spender ***** válasza:

Jogilag Szaddám volt az agresszor Irán ellen, de a másik oldalról Homeini ajatollah milyen mentalitású volt ?


Gyarmatosítás az az, ha legalább van egy többé - kevésbé működő bábkormány, mint amilyen az iráni sah volt, vagy most a szaúdi uralkodócsalád.


Irakot és Líbiát koncepció nélkül, öncélúan, rosszindulatúan verték szét, és hagyták a szabadcsapatok martalékául.

2023. okt. 23. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

#9


Homeini miért volt agresszor, vagy most milyen kontextusban említetted?

2023. okt. 23. 20:23
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!