Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mit szóltok hozzá, hogy egy...

Mit szóltok hozzá, hogy egy nappal a libertárius Javier Milei megválasztását követően 18%-ot erősödött az argentin tőzsde? Van esély, hogy a libertárius gazdaságpolitika kivezeti Argentínát a válságból?

Figyelt kérdés

Javier Milei az első nyíltan libertárius elnök, akit megválasztottak a világon. Ugyan voltak már libertárius elemeket használó politikusok korábban is a világban, de olyan még nem volt,hogy tisztán ezen ideológia képviselője nyert volna választást.

Rengeteg elmélet van pro és kontra ezen ideológiával kapcsolatban,de a gyakorlatban csak most lesz kipróbálva egy nagyméretű országban. Eddig max egyes miniállamokban (pl. Liechtenstein) volt hasonló berendezkedés, vagy talán még Svájc ami sok hasonló elemet tartalmaz.



nov. 25. 22:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
22%
Mivel a másik alternatíva a csődöket produkáló baloldal volt (az ottani Gyurcsányok), ez érthető. De ettől még nem történt semmi, árfolyamok mennek fel és le, a reálgazdaság ettől még nem váltok.
nov. 25. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Nem nagyon lehet ráhúzni a magyar pártokra szerintem, az ottani peronista baloldal sok szempontból a Putyini + Kína érdekszférába tartozott, sok elemében pont a Fideszhez volt hasonló, csak sokkal többet osztogattak a választások előtt.


Ezzel szemben a libertárius Milei rögtön elhatárolódott Kínától és Oroszországtól, és az USA felé fordult, konkrétan a dollárt szeretné átmenetileg bevezetni fizetőeszköznek, miután a peso a korábbi kormány jóvoltából teljesen értéktelen lett.

nov. 25. 22:28
 3/12 kürasszír ***** válasza:
28%

Kedves kérdező!


Lichtenstein mitől libertárius berendezkedésű?


Amikor Lichtenstein konkrétan olyan alkotmányos monarchia, ahol az uralkodónak még valódi, komoly hatalmi jogkörei vannak?


Szerintem Svájcra sem igaz, hogy libertárius lenne.

nov. 25. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Egyik sem az, de pusztán gazdaságilag ezek hasonlítanak leginkább rá az eddigiek közül. Társadalmilag természetesen semmi közük hozzá.
nov. 25. 23:09
 5/12 kürasszír ***** válasza:
79%

# 4


Szerintem gazdaságilag sem, mert ezeknél a gazdaságpolitikában erős az állami irányítás és befolyás, egyáltalán nem olyan, mint amilyet a libertáriusok és Milei képviselnek.

nov. 25. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Pont ezért tettem föl a kérdést, hogy mire számítotok egy valódi libertárius vezetéstől. Argentína az első ilyen.

Amint utaltam rá, a fenti példák max nyomokban tartalmaznak libertárius elemeket, egy Svájcban is hatalmas állami befolyás van egy libertárius elképzeléshez képest, de közelebb áll hozzá, mint bármely másik európai ország, ahol még nagyobb az állami beavatkozás.

nov. 25. 23:48
 7/12 PMC Wagner ***** válasza:
48%
Argentínára ez jellemző a gazdasági instabilitás. az infláció van hogy 50% ra ugrik itt ott, ilyesmik vannak évente többször is az országba
nov. 26. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Szerintem ezt több év távlatából fogjuk jobban látni. De legalább minimum egy évnek el kell telnie.
nov. 26. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
36%
A libertárius eszme alapból emberellenes, az argentínokból pedig kinézem azt is hogy jól megsanyargatják a népet és a végén megint csődbe mennek.
nov. 26. 04:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
19%

Svájc és Lictenstein pont nagyon nem libertárius államok, hanem jóléti államok, nagy állammal, erős újraelosztással.


Legközelebb a libertárius államhoz a nagyok közül az USA áll.


Argentínában meg semi sem lesz, az új elnök is ugyanúgy populista gazdaságpolitikát fog folytatni, ahogy az előzőek. Nem mer hozzányúlni semmihez, még a hatósági árak is maradni fognak.

nov. 26. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!