Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Moldvai csángók milyen...

A Moldvai csángók milyen helyzetben vannak? Sokan beszélnek még közülük magyarul? Milyen mértékű náluk a románságba való asszimiláció? A fiatalok mennyire tartják meg a magyar nyelvet?

Figyelt kérdés

#Románia #kisebbség #határon túli magyarok #Moldva #Moldvai csángók #Bákó megye
jan. 11. 22:31
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Most ez attól függ, hogy kikre gondolsz "moldvai csángók" alatt.


Mert a valamikori csángók nagy százaléka már beolvadt, kevesen használják már a magyart, leginkább nevükben és esetleg egy-egy megmaradt szokásukból/hagyományukból lehet sejteni, hogy csángók.


Akik még jól elhatárolódnak a románoktól és erősen tartják a nyelvet és a szokásaikat, azok a gyimesi csángók.


Nem tudom pontosan a számokat a beolvadásról, de a gyimesieknél nagyjából ugyanolyan vészes, mint a többi magyar ajkúaknál. A moldvaiknál feltételezhetően sokkal gyorsabban ütemű.


Állítólag vannak még magyarul beszélő moldvai csángók, de én csak olyanokkal találkoztam eddig, akiknek a neve utalt erre, de már a nyelvet nem beszélték (felmenőik viszont még igen). De ők már többnyire vegyes házasságból valók.


Aztán ez csak az én tapasztalatom.

jan. 12. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Otto von Ludendorf válasza:
Bizony a csángók már a nagyon idős korosztályon kivül ritkán beszélik az ő arkhaikus magyar nyelvüket. Lassan a teljes beolvasztás beteljesedik, a fiatal korosztály már románnak valja magát és csak románul tud.1990 után még pár évig volt egy "feltámadás" csángó újság, magyar tanítás magán házaknál, magyarországi látogatások, támogatások, de ma már semmit sem lehet ilyesmiről hallani. A csángók gyakorlatilag már beolvadtak, egyének szintjén talán még van egy-egy , aki még csángónak nevezhető, de már , mint népcsoport, csak nyomokba, ha létezik.
febr. 28. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!