Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kelet-Európa a szocializmus...

Kelet-Európa a szocializmus miatt fejletlenebb Nyugat-Európánál?

Figyelt kérdés
2011. máj. 5. 18:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
57%
Kelet-Európa nem feltétlenül fejletlenebb, mert itt Kelet-Európában pl. sokkal nyugisabb az élet, nagyobb a közbiztonság, nincs annyi rendbontó fekete, muszlim, indiai bevándorló, nem kell olyan kötött szabályok szerint élni, mint Nyugat-Európában. Életminőségben kéne nézni a fejlettséget, nem pusztán technikai, gazdasági szemszögből.
2011. máj. 5. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
52%

Igen, a szocializmus alatt maradtunk le.. Bár sok hely rengeteget fejlődött a rendszerváltás óta, szinte nyugatias szintre (Csehország pl... De Moszkva sem az mar amit Sztálin megálmodott)

Első valaszolonak pedig üzenem, hogy Kelet-Európa nagy részen csak szeretnének olyan közbiztonságot mint nyugaton..

2011. máj. 5. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
26%

Nem.

Kelet-Európa már nagyon régen le van/volt maradva a nyugattól.

Amikor Árpáddal bevándoroltunk ide és még nomád életet éltünk akkor már nyugaton kőből építettek egyetemet.

Továbbá a keleti térségnek nem voltak olyan adottságai ,ami régen hasznos lehetett.

Nyugaton hamarabb belekezdtek a mezőgazdaság.állattartás kialakításában.

Az ipari forradalom is hamarabb érte el őket mint minket.Pedig akkor még igen távol voltunk a szocialista rendszertől.

Én azt gondolom,hogy a szocialista rendszerrel sok mindent behoztunk amit az utóbbi húsz évben sikeresen lapátra is tettek.

2011. máj. 5. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
45%

Nem egészen. A szocializmus idején Kelet-Európában sok olyan körülmény állt fenn (a munkások támogatása nyaralásokkal, orvosi ellátással, állami lakással, sportolási lehetőséggel, stb... és mindez teljesen ingyen) amiért a nyugati munkások, parasztok bizony irigykedtek ránk (és ezt most nem irónia volt, tüntettek azért nekik is járjon ez). Szemben a jelenlegi kapitalista nézetekkel szemben (miszerint semmi sincs ingyen) ez nem volt pazarlás, mert a Kelet-Európai országok kiegyenlítették ezt azzal, hogy sokkal többet termeltek mint ma. Sokkal-sokkal többet! A nagy mértékű lemaradás igazából az elmúlt húsz évben alakult ki, bár a szocializmus idején is alulmúltuk a nyugatot egy kissé gazdagságban, de a pazarlásban és bűnözésben, és egyéb társadalmi problémákban is. És ezt nem szabad elfelejteni, mert mára mindezt átvettük tőlük, csak éppen a pénz nélkül. Egy szó, mint száz: A lemaradásunk igazi oka az óriási államadósság, és a rendszerváltás utáni privatizáció, melynek során borzasztó sok gyárat, üzemet, tsz-t bezártak és szétloptak (például az én lakóhelyemen, ami csak egy 30 ezres kisváros, 10 különböző ipari létesítmény volt, ma egy sincs).


Nem védeni akarom a kommunistákat, mert az eszméiktől undorodom, és bizony nagyon sok kárt okoztak azzal, hogy az emberekből megpróbálták a nemzeti öntudatot, és az egyéniség minden kis szikráját. Személy szerint jobban örülnék, ha a németek maradtak volna itt. A nemzeti szocializmus ugyanis óriási fejlődést hozott a Birodalomnak, és hozott volna nekünk is a háború után. De ezt már sosem tudjuk meg biztosan.

2011. máj. 5. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
93%
Nem,sőt a szocializmusban inkább felzárkóztunk,életminőségben mindenképpen.
2011. máj. 5. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
64%

1.: nagyobb a közbiztonság?? amikor sok faluban a cigánybűnözés ekkora méreteket ölt? amit nyugaton a bevándorlók okoznak, azt itt a cigányok, semmivel nem jobbak ezek, mint azok.

mellesleg, igen, a szocializmus miatt vagyunk lemaradva, és nézőpont kérdése, hogy én még ideveszem a cionista befolyást is. a kommunizmusban (mert mondjuk ki, létezett, az már szerintem nem szocializmus, ahol emberek tízezreit vitték munkatáborba, hogy haljanak meg ott, vagy végezték ki itthon) csak a propaganda volt nagyszájú, amúgy: VOLT munkanélküliség, igenis egyre ROMLOTT a gazdaság, mellesleg egy másik itteni kérdésre hivatkozva, lett volna lehetőségünk visszaszerezni elcsatolt területeket, csak a vezetők visszautasították őket.

2011. máj. 5. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Nagy lóf...t! A dillettantizmus és egy bizonyos kis népcsoportnak való tövig benyalás miatt fejletlenebb.

Nézd meg Lengyelországot, Csehországot, Szlovákiát, a volt NDK-t. Elhúztak, pedig a szoci időben mind rosszabbul állt nálunk. Ma már Románia is elhúzni látszik!!!!

2011. máj. 5. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
utsó vagyok, bocs én Magyarországra gondoltam
2011. máj. 5. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
NDK: az egyesítés után az NSZK egy az egyben váltotta a márkát, hatalmas pénzeket ölt a segítésébe. ilyen M.o.-nál nem nagyon volt. Cseho.: a monarchia alatt itt volt az ipar központja, még jó, hogy elhúztak.. :)
2011. máj. 5. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

A geopolitikai elhelyezkedés nagyon erősen meghatározta és meghatározza Kelet-Európa "fejlettségét".


A középkorban, mikor két magasan fejlett (az európai keresztény és az iszlám-oszmán) civilizáció határán, kapcsolódási pontján, a politikai, szellemi, technikai újítások közvetlen szomszédságában voltunk (gondoljunk például a reneszánsz Itáliára), nem véletlen, hogy a Magyar Királyság Európa egyik legjelentősebb és legkonszolidáltabb nagyhatalmának számított.


Ellenben mikor a "világ közepe" a 15. századtól fokozatosan áttevődött innen az észak-atlanti térségre, illetve a Mediterráneumról az óceánokra, Kelet-Európa geopolitikai szerepe is leértékelődött. Ráadásul az Oszmán birodalom hanyatlása összeütközésekhez vezetett a két nagy civilizáció között, aminek főleg Délkelet-Európa itta meg a levét.


Innentől kezdődik a Nyugat dominanciája, amelyben mi a Habsburgok sidekick-jeként kaptunk szerepet. A 18. századtól kibontakozó ipari forradalomba szintén földrajzi, geopolitikai elhelyezkedésünk miatt nem tudtunk, csak jóval később és kisebb intenzitással becsatlakozni. Az iparosodás fáklyavivő hatalma nem véletlenül Anglia volt: munkakultúrája hagyományosan ösztönzi az innovációt, és ehhez adott volt egy hatalmas gyarmatbirodalom végtelen nyersanyaggal, bőséges szénkészlet a szigeten, és a szárazföldi megtámadhatatlanság.


A Habsburg birodalomnak nem volt óceáni kijárata, ezért gyarmatai sem voltak. Németországnak sem volt óceáni kijárata, de a gyarmatosítás szempontjából a Habsburg birodalomnál így is jóval kedvezőbb (a még nyugatabbra elhelyezkedő hatalmaknál azonban kedvezőtlenebb) helyzetben volt, például sokkal nagyobb és homogénebb volt a népessége és jóval intenzívebb az ipari forradalom.


A 20. századi szocializmus egy már jelentősen "lemaradott" állapotban ért bennünket. Hogy a szocializmus nélkül most még jobban le lennénk-e maradva, vagy sem, szerintem nem lehet megmondani. Ha nem a keleti blokkhoz kerültünk volna a második világháború után, akkor sem biztos, hogy ausztriai szinten lennénk, hiszen az Osztrák-Magyar Monarchiából az ipari fejlettséget főleg az nyugati területek örökölték, nálunk a mezőgazdaság volt, és elképzelhető, hogy ez a szereposztás továbbra is megmaradt volna. Ugyanakkor az is lehet, hogy ha Magyarország egyedüli "nyugati" országként ékelődött volna a szovjet blokkba, akkor rengeteg nyugati támogatást kaptunk volna, és Írországéhoz hasonló, látványos fejlődési pályát futottunk volna be. Ellenben Görögország példája -- amely szintén kvázi a szovjet impériumba ékelődve tengette végig a hidegháborút -- azt sugallja, hogy talán mégsem garancia egy ilyen helyzet a jólétre. Talán még háborúzgattunk is volna a környező országokkal, hiszen "nyugati" országként a második világháború után újra ébredezni kezdhetett volna a revizionizmus, amelyet a kommunizmusban elfojtottak.


Az esélyünk a felzárkózásra most van, amikor a földrajzi elhelyezkedés már nem játszik olyan lényeges szerepet, mint évszázadokkal ezelőtt.

2011. máj. 6. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!