Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mit gondoltok, Oroszország...

Mit gondoltok, Oroszország lehet/lesz még nagyhatalom (akár szuperhatalom is) a jövőben?

Figyelt kérdés
Lehet még potenciál ebben az államban.
2011. júl. 2. 21:47
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
Nem lehet még egyszer, mert eddig soha nem volt az, legfennebb, a cárok idejében. A Szovjetunió volt nagyhatalom.
2011. júl. 2. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
22:36: amit írsz, az inkább a 90-es évekre volt jellemző. Az akkori összeomlás után az utóbbi tíz évben rengeteget fejlődött. Vannak problémák, de nem hiszem, hogy nagyon elszúrnák a közeljövőben. Egyébként ma is nagyhatalom, lásd a 2008-as grúzok elleni akciót. Katonailag nem érdemes kikezdeni vele.
2011. júl. 2. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim válasza:
100%

Nagyhatalmi lista:

1.USA

2.Kína

3.Oroszország

Oroszország ma is szuperhatalom.

2011. júl. 2. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
100%

mi az, hogy lesz-e még?


ma is nagyhatalom, ha nem szuper... de bőven elmegy szuperhatalomnak is

2011. júl. 2. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:

Oroszország ma is nagyhatalom.

Világszinten, és katonailag az USA megelőzte, de népességben, nyersanyagtartalékban, katonai ütőképességben messze kimagaslik a mezőnyből.

Valószínűleg még mindíg a második legnagyobb erő az USA után.

2011. júl. 3. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
Így van. Már nagyhatalom. Lehet, hogy erősebb az USA-nál is.
2011. júl. 3. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:

Lényegében középhatalom az az ország amelyik "regionális" hatalom. Vagyis képes "uralni a szűkebb-tágabb környezetét, a szomszédos országokat befolyásolja, vagy a kontinenst, földrajzi régiót befolyásolja.

A szuperhatalom pedig ha kell az egész világon bárhol képes a "nyomásgyakorlásra".

Jelenleg az egypolusu világrendben az USA az egyetlen "szuperhatalom" mert globális katonai támaszpont hálózata, óriási, modern hadserege van, amely 24 órán belül a föld bármely pontján sikerrel beavatkozik.

Erre ma más ország nem képes.

Oroszország méreténél fogva is nagyhatalom, Kína középhatalom, akárcsak Izrael a maga "vizein".

2011. júl. 3. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim válasza:

"amely 24 órán belül a föld bármely pontján sikerrel beavatkozik."

A vietnami háború sikeres volt, vagy az afganisztáni?


Kína ma a világ harmadik katonai, második gazdasági potenciálja. Szerinted középhatalom?

2011. júl. 3. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:

Az Egyesült Államok globális katonai képességeit jól illusztrálják az elmúlt húsz év beavatkozásai bolygószerte. Az USA a Föld szinte bármely pontján lecsaphat, és ennek kulcsa a 11 repülőgép-anyahajó, illetve az egyéb tengeren és levegőben közlekedtethető eszközök. Ide tartoznak még a stratégiai bombázók, a tengerészgyalogság, a támaszpontok globális rendszere, és az űrbe telepített műholdak. Aduászként, végső elrettentő erőként pedig több ezer nukleáris robbanófej garantálja, hogy az Egyesült Államokat senki ne merje fenyegetni.

Kína ezek közül szinte semmivel nem rendelkezik. Ami a fent felsorolt fegyvernemeket illeti, a kínai arzenál tulajdonképpen paródiája az amerikainak. Egyetlen repülőgép-anyahajójukat, a most ünnepélyesen kihajózó Si Langot az ukránoktól vásárolták ócskavasként, félkészen, felszerelés és motor nélkül. Bár az egykori Varjagot időközben – nyolc év elteltével – sikerült legalább úszóképessé tenni, még nagyon messze van attól, hogy bevethetővé váljon, és ez valószínűleg még az autógyártás elsajátításánál is hosszabbra fog nyúlni. Hiányoznak például a hajófedélzeti repülőgépek – ezek legjobb esetben is négy-öt év múlva kerülhetnek a Si Langra –, hosszú tesztelés vár a meghajtásra és általában minden komponensre. Folyik ugyanakkor a pilóták képzése, ehhez egyelőre szárazföldi gépeket használnak, a reptéren kialakított, a hajóéhoz hasonló síugrósánccal. Ismert továbbá, hogy Kína a Varjag befejezésével és hadrendbe állításával tulajdonképpen tapasztalatot kíván szerezni egy vagy több később, már önállóan megépítendő hajóhoz. Fontos azonban, hogy a Si Lang/Varjag és vélhetően a saját hajó is sokkal kisebb méretű, mint az amerikai "szuperhordozók".


A kommunista ország nukleáris doktrínája a minimális elrettentésen alapul. Ennek megfelelően 60-90 darab interkontinentális rakétát tartanak rendszerben; ez kevesebb, mint Izrael stratégiai készlete. Ez ahhoz elég, hogy senki ne akarjon kapni belőle – ehhez egyébként Észak-Korea hat darab robbanófeje is elegendő –, azt nem látták szükségesnek, hogy ezrével halmozzák fel az atomfegyvereket, ahogy az amerikaiak és a szovjetek.


Partraszálló erőik hasonlóan csenevészek, alapvetően annyi a cél, hogy alkalmasak legyenek Tajvan megszállására. Az Egyesült Államok fölényét folyamatosan reprezentáló amerikai légierőhöz képest a kínai kis túlzással roncstelep és múzeum. Sokat elmond, hogy az állítólagos szuperhatalom vadászerejének gerincét ma is annak a MiG-21-esnek a helyi koppintása (J-7) adja, amelyet Magyarország már 2000-ben selejtezett. Igaz, kisebb számban már rendszerben állnak modernebb, elsősorban orosz eredetű vadászgépek. Csapásmérőkkel még ennél is csehebbül állnak. Botrányosan kevés a tankergép, ami az országhatártól távoli hadműveleteket kizárja. Hasonlóan gyermeteg a flotta, amely lényegében parti őrség; bár a nyílt tengerre merészkedő haditengerészet (blue-water navy) régi ábránd, ez a láthatatlanul távoli jövő zenéje.

Kína középhatalom, mert csak a szomszédos országokban képes beavatkozni, és önvédelemre képes.

2011. júl. 3. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim válasza:

Nem értek egyet! Kína igenis nagyhatalom. Az amerikaiak atombombája szerinted háborús fegyver? Ne nevettess már. Soha nem fogják használni, mivel nem ostobák. Elrettentésnek van az egész. Kína szárazföldi hadereje meg többszöröse, mint az USA-é. Kína: 7 millió katona. USA: 1 414 000 fő.

Igaz még így is Amerika erősebb katonailag. Csak ott a probléma, hogy Kína gazdasága Amerika nélkül is meglenne, még az USA gazdasága a kínai nélkül csődbe menne! Ezután lehet Amerikának akármilyen katonai fölénye, Kína elég hamar csődbe viheti az országot fegyverek nélkül is.

2011. júl. 3. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!