Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Németország és Franciaország...

Németország és Franciaország két ősi ellenség, hogyhogy mégis behódoltak egymásnak?

Figyelt kérdés
Az Euban övék a vezetŐ szerep, de mindig is ellenségek voltak, akkor hogyhogy behódoltak egymásnak? Az Eura értem.
2012. febr. 5. 05:01
 1/9 anonim ***** válasza:

Hogy az átlagemberek utálják-e egymást? Lehet.

Ha diplomáciailag elutasítanák egymást az szankcióval járna mindkét félnek. Így marad a behódolás, seggnyalás, amiben a 21. század politikusai nem kispályások.

2012. febr. 5. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
79%
Miért az örökös háború és ellenségeskedés jobb? Pláne úgy, hogy a "kontinens hatalma" elenyészett és az USA és a világ feltörekvő hatalmai pedig nevető harmadikként figyelik az eseményüket. Az ő érdekeik az európai államok minél nagyobb megosztottsága. Legalábbis nekem ez a véleményem erről.
2012. febr. 5. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
79%
Talán mert rájöttek, hogy ugyanazok az érdekeik?...
2012. febr. 5. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Rájöttek, jobb békében élni, mint mészárolni egymást.
2012. febr. 5. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Vagyis csak akkor érdemes mást mészárolni, ha az nem mészárol vissza :))
2012. febr. 5. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Erre szokták azt mondani, hogy "Van az a pénz..."
2012. febr. 5. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Ezek akkora baromságok.Lehet hogy az egyszerű nép utálja a másikat,de annak politikailag baromira nincs jelentősége.
2012. febr. 5. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nincs más út.

A technika fejlődésével a tömegpusztító fegyverek is nagy fejlődest tettek. Háború már nem lehetséges.

Akkor már jobb, ha barátok lesznek és támogatják egymást.

2012. okt. 5. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 clanker válasza:

Németország és Franciaország nem ősellenségek, de szomszédok lévén, természetesen volt köztük konfliktus, mint bármely más szomszédos államok között. A német-francia nemzeti ellentét kialakulása a német egység létrehozásához kötődik, a megbékélés pedig az európai integráció felértékelődéséhez kapcsolódik.

Az 1848-as "népek tavaszá"-nak forradalmai a német szövetség területén az alkotmányos német nemzeti egység megvalósítását tűzték ki célul. A Német Szövetség széttagolt államaiban egy össznémet alkotmányozó parlamentbe választottak képviselőket, ami Frankfurt-am-Mainban ülésezett, célja az egész (akkor még nem létező) Németországra érvényes alkotmány és a központi kormányzat megteremtése volt. Ezt a koncepciót nevezzük "nagynémet" egységnek, mert ennek a tervezetnek Ausztria is része lett volna. Az ellenforradalmi erők felülkerekedése miatt a német egység demokratikus megvalósítása kudarcba fulladt, a gyűlést a porosz uralkodó - akit pedig a gyűlés császárrá is választatott - anarchistának minősítette és feloszlatta.

A demokratikus út kudarca a vezető porosz politikust, Otto von Bismarckot meggyőzte arról, hogy a német egységet csak "vérrel és vassal", oktrojált, azaz felülről rákényszerített módon lehet megvalósítani. Evvel már a "kisnémet" egység koncepcióját követte, vagyis egy dinasztikus úton megnagyobbított Poroszországot képzelt el, Ausztria nélkül. A kisnémet koncepciónak két akadálya volt a kontinensen: Ausztria és Franciaország.

Poroszország az 1866-os porosz-osztrák háborúban legyőzte Ausztriát, de Bismarck nem alázta meg, nem követelt tőle területeket, Ausztria mindössze a Német Szövetségen belüli befolyását veszítette el, hogy ne állhassa útját a porosz törekvéseknek.

Franciaország esetében már másként járt el. Az 1870-71-es porosz-francia háborúban Poroszország megint nyert, de a franciákat szörnyen megalázta. A Német Császárság megalakulását Versaillesben kiálltotta ki személyesen, a franciák orra alá dörgölve a kudarcukat. Magas hadisarcot szabott ki rájuk, aminek a megfizetéséig Franciaország felét megszállás alatt tartották. Franciaország elveszítette Elszász-Lotaringiát, ami egy német-francia vegyes lakosságú terület a Rajna túlpartján. Emellett Bismarck tudatosan igyekezett kialakítani a németekben a francia ellenségképet, hogy az franciaellenes nacionalizmus az új Német Császárság összetartó ereje legyen.

Erre a megaláztatásra alapult a német-francia ellentét az elkövetkezendő időszakban. A franciák immunreakciójának tekinthető az új eszme, a revansizmus, ami a németek megbüntetését tűzte ki célul. Ez realizálódott az I. világháborút követő békediktátumban, vagyis Németországra a korábbi sérelmekért százszorosan akarták lesújtani: területveszteség, megszállás, a hadsereg kötelező leszerelése, óriási jóvátételfizetési-kötelezettség (1988-ig kellett volna fizetniük, ha nincs a gazdasági világválság).

Természetes, hogy ez a „béke” az első pillanattól kezdve magába hordozta a II. világháború kitörésének lehetőségét, hiszen most pedig a másik oldalról kiáltottak bosszúért. A II. világháborúnak azonban már csak igen kis részét képezte ez az ellentét, mert a nacionális konfliktusok helyett ellentétes ideológiák harca is volt.

A II. világháború után alapvetően megváltozott a világ hatalmi struktúrája. A tradicionális nagyhatalmak, Anglia, Franciaország és Németország sokszor végigrabolt, lepusztított hadszíntérként elveszítették jelentőségüket, a világ kétpólusúvá, vált, vagyis a két szuperhatalom, a Szovjetunió és az USA volt a meghatározó. A hidegháborús feszültség és az újjáépítés miatt Nyugat Európa országai nem folytattak önálló európai politikát, „Amerika-pórázon” voltak (ez a hidegháború klasszikus korszakára, vagyis a Truman-doktrínától (1947) Sztálin haláláig (1953) tartó időszakára érvényes).

A II. világháború után az európai gazdaság újjászervezése az USA feltételei szerint nem nemzetállami, hanem nemzetközi koordinációval, a kereskedelmi korlátok leépítésével folyt. A Marshall terv így az európai integráció elindítójává vált. Az európai integráció felgyorsulása a szuezi válsághoz (1956) köthető, ez ugyanis tudatosította a nyugat-európai térség fenyegetettségét, ráadásul az USA nem állt ki a szövetségesei mellett. Nyugat-Európa fegyverkezésbe kezdett, Franciaország, Németország Olaszország és a Benelux államok létrehozták az EGK-t és az EURATOM-ot.

Ez az amerikai gyámság lerázását célozta, De Gaulle így elutasította az angolszász állam lévén, s így USA -barát Nagy-Britannia csatlakozását. Franciaország ezt a szempontot követve talált szövetségesre a volt ellenségeiben, a háborús vesztes NSZK-ban és Olaszországban. De Gaulle egyik fő célja a német-francia megbékélés volt, annak jegyében, hogy Európa korábbi hatalmi befolyását visszaállíthassák. Gazdasági érdekeik persze továbbra is az USA-hoz kapcsolták őket, de a túlzott befolyását igyekeztek megszüntetni (Franciaország például De Gaulle elnöksége alatt lépett ki az atomcsend egyezményből).

2014. jún. 1. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!