Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Milyen az élet Székelyföldön?...

Milyen az élet Székelyföldön? Miben különbözik a magyarországitól?

Figyelt kérdés

Még soha nem jártam arra, kinek mi a tapasztalata?


Olvasom, hogy például Székelyudvarhely még 95%-ban magyar, gondolom a falvakban is csak magyarok és magyar cigányok élnek. Tehát ott nem érzékelik a magyarok, hogy kisebbségben vannak.


2013. jan. 19. 00:18
 1/7 anonim válasza:
77%
Ott összefogás van a magyrok között nem úgy mint itt...
2013. jan. 19. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Vannak előnyei és hátrányai is. Kívülállóként pozitívnak tűnt az ottani természetközeliség és az is, hogy rengeteg szokást megőriztek. Ez viszont annak köszönhető, hogy teljesen idegen kultúra veszi őket körül, nagy részük nem is beszél románul, így a népszokások is azért maradtak meg, mert a terület megrekedt egy bizonyos szinten, így a gondolkodás sem épp mai sztenderd európai (ezt persze mindenki értékelje maga, hogy ez jó vagy rossz). Azon a kis területen nyilván nem érzik, hogy kisebbségben vannak, de többektől hallottam, hogy hatalmas kultúrsokk, amikor pl a 80%-ban románok által lakott Kolozsvárra mennek egyetemre. Vagy kisebb mértékben, de az is, amikor Budapesten kezdik meg az egyetemeket.
2013. jan. 19. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ja és persze az sem mindegy, hogy a 150 ezres, félig magyar-félig román Marosvásárhelyről vagy egy kis gyergyói faluból származik valaki. A magyarok aránya egyébként 75%, igaz, a románok nagy része Marosvásárhelyen és környékén, illetve Dél-Kovászna pár településén lakik.
2013. jan. 19. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Pro Patria ***** válasza:
63%

Nézd meg ezt:

[link]


Mobilról nem tudom megnyitni, de azt hiszem, ez a rész szól a székelyföldi kirándulásról. Egészen más világ.

2013. jan. 19. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Én székelyföldi vagyok, csíkszeredai. Tapasztalataim szerint a fejlettség más és más a különböző régiókban. Marosvásárhely környékén és Székelyudvarhelyen az emberek sokkal "nyugatiasabbak", Háromszéken, Csík- és Gyergyó-széken sokkal inkább őrizzük a hagyományokat (főleg a falusi lakosság). Ez alapjában véve nem baj, csak néha már idegesítően konzervatívok tudnak lenni az itteni emberek (persze elsősorban az idősebbek). A legkonzervatívabbak egyértelműen a gyimesiek, ez talán magyarázható a terület elzártságából is.


A híres székely összefogás azonban - sajnos - már nem igazán létezik. Politikai értelemben a három párt osztott meg minket, a mindennapi élet területén néha már - már nevetséges rivalizálás van Székelyudvarhely és Csíkszereda, a csíkiak és gyergyóiak, a csíkiak, gyergyóiak és a csángók, illetve a sepsiszentgyörgyiek és a kézdivásárhelyiek között. Úgyszintén a csíki falvak között is van egy ilyen klikkesedés (pl. Csíkmadaras utálja Csíkdánfalvát, Csíkszenttamás Csíkszentdomokost, valószínűleg már ők se tudják miért).


Fejlettség tekintetében Magyarországhoz képest kissé elvagyunk maradva, de azért nem kell túlzásokba esni. Egyszer egy magyarországi csaj, aki látogatóba jött a városunkba, elmondta nekem nagy csodálkozva, hogy úgy tudta mi lóval járunk az úton és csodálkozott, hogy ismerjük a mobiltelefont. Na, az ilyenekre (és nem minden magyarországira) mondjuk azt, hogy tápos....


Amúgy én Kolozsváron járok egyetemre és "kultúrsokkot" sem kaptam. Csak sikerült megismerkednem az erőteljes balkáni vonásokkal rendelkező román "kultúrával".(lásd az utcán való szotyiköpködés, 1 km-ről is hallható, ordító manele). Megfigyeléseim szerint viszont a faluról városra kerülő egyetemisták egyrésze tényleg szokott egyfajta "kultúrsokkban" részesülni és azt is bevallom őszintén, hogy mikor először jártam Pesten, a vonatajtót lábbal próbáltam kirúgni, mert nálunk az ócska CFR-s vonatokról így tudsz csak kijutni.


Amúgy kérdező, ajánlom neked, hogy ha egyszer lehetőséged lesz rá, akkor látogass el hozzánk. Az emberek vendégszeretőek és szép a táj, meg ha szereted a történelmet rengeteg látnivaló is van. Egyedül arra kell felkészülni, hogy az utak helyenként irtózatosan rosszak, erről viszont nem mi tehetünk, hanem Bukarest, amely nem egyenlő mértékben osztja el a fejlesztési régiók között az adókból befolyt pénzt.

2013. jan. 19. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Ami pedig az etnikai összetételt illeti: Vásárhely környéke erősen vegyes, sok a cigány és románok is vannak bőséggel (már Vásárhelyen is relatív többséget alkotnak). az itteni románokkal az a baj, hogy főként betelepített moldvaiak, akiknek jelentős hányada "izzik" a sovinizmustól (érdekes módon a régebb beköltözött vagy esetleg őshonos románokkal nincs semmi baj, ez amúgy Kolozsváron is így van). A cigányok többsége magyar érzelmű, viszont sajnos nem igazán a törvények maradéktalan betartásáról híresek. Udvarhely környéke szinte színmagyar. A cigányok is főként magyarnak vallják magukat, románok csak három faluban alkotnak többséget. Csík környékén mindössze két román település van, Balánbánya város és egy Lóvész nevű kis falu, Gyergyóban viszont Gyergyóditrótól és Gyergyóremetétől északra kizárólag román falvak vannak, igaz többségük jelentős magyar kisebbséggel is rendelkezik. Háromszéken a románok főleg délen koncentrálódnak, Bodzaforduló és Kovászna között, illetve északon Berecken és környékén alkotnak még jelentős kisebbséget.
2013. jan. 19. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Én 5 éve voltam családdal, nekem nagyon tetszett. Igaz budapesti fiatalként nem költöznék oda :) De az a két hét nagyon jó volt. Nagyon szépek a hegyek, tavak, tájak. Néha kísérteties is főleg ha sötét felhők gyülekeznek, ilyenkor egyáltalán nem csodálom, hogy Erdély híresült el a vámpírokról. A Hargita hegyen pedig nagyon friss - szinte már "finom" - a levegő, de tényleg, előtte én sem hittem, hogy van ilyen, hogy ennyire jó a levegő.

A vezetési stílus finoman szólva délies. Akkor is előznek, ha jönnek szembe, max lehúzódik az illető, ha nem akar ütközni. Tele van Daciaval, aki pedig nem Daciaval jár, az szekérrel. Az út szélén népviseletes cigányok árulják a Bodzát.

A tájszólás még nagyon él, sőt a fiatalok körében is.


Jó hely, jó lenne megőrizni a kultúráját (fogy a székelyek aránya). Szerintem megtehetjük értük, hogy kitöltjük ezt a román kormánynak címzett petíciót Székelyföld autonómiájával kapcsolatban:


[link]

2013. febr. 10. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!