Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért mondják néhányan, hogy...

Populistafiu kérdése:

Miért mondják néhányan, hogy a star trek világa a kommunizmushoz áll közel?

Figyelt kérdés
Én ezt úgy értelmezem, mindegyik filmet, meg sorozatrészt láttam, hogy annyira fejlett már az emberiség, meg annyira sok az erőforrás, és a nyersanyag, hogy mindenkinek mindenből annyi jut, amennyit csak akar, mert nincs korlátja a megszerezhetőségnek, ezért nincs is pénz, szerintem ez nem kommunizmus. Korlátlanul áll mindenkinek a rendelkezésére minden, így nincs szükség rá.

2013. ápr. 9. 20:37
 1/5 anonim ***** válasza:

Kommunizmus=Utópia

Star trek világa=Utópia


Sok a hasonlóság benne. Amúgy, ha még lehetségesek is lennének az olyan dolgok, mint amik ott vannak, (pusztán energia segítségével, atomokból építenek fel tárgyakat, ételeket!) azok is a gazdagok eszközei lennének a valóságban.

Ilyen az ember.

Amúgy a star trek világa amúgy kicsit sem kommunizmus, mert a kommunizmusban erőszakkal erőltetik az emberekre, míg a star trek világban, még a csecsemő is boldogan születik, hogy abban a korban született:D

2013. ápr. 9. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Kérdező, itt beszélnünk kell egy nagyon fontos dologról. Mégpedig arra, hogy az emberek milyen szintet követelnek meg egymástól. Ott azért is mondják, hogy kommunizmus van, mert az emberek teljesen elégedettek a másikkal, még akkor is, ha csak ennivalója, innivalója, ruhája, lakása és munkája, feladata van. Szóval nem csak az a fontos, hogy megvannak-e az élethez szükséges anyagi javak, hanem az is, hogy ezzel mennyire elégedettek mások.


Mondok egy példát. Már most is vagyunk olyan fejlett technológiai színvonalon, hogy képesek legyünk jó minőségű, éveken keresztül tartós és ráadásul mutatós ruházattal ellátni minden egyes tagját a társadalmunknak. Ez történik? Nem. Az emberek nincsenek felnőve ehhez a társadalomhoz. Ha a jelenlegi társadalmi színvonalunkon teljesen természetes lenne, amit a ruházkodásról fentebb leírtam, akkor teljesen "tré" lenne ilyen ruhát hordani, mert az olyan általános lenne és akkor mindenki arra vágyna, hogy neki még annál is jobb és szebb ruhája legyen, mert ő jobb akar lenni másoknál. Hiába, hogy a 100 évvel ezelőtti, sőt a jelenlegi ruházati állapotokhoz képest a fentebb felvázolt kép tökéletes lenne, de mivel az embereknek egyformán kitűnő minőségű ruhájuk lenne, így a kitűnőből átlagossá válna a ruha. És sok ember nem akar átlagos lenni.

2013. ápr. 9. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

"kommunizmusban erőszakkal erőltetik az emberekre"

Alapvetően ha az emberiség eljutna egy olyan fejlettségi szintre, ahol korlátlan erőforrásokkal rendelkezik, a kapitalizmus mint gazdasági rendszer elveszíti létjogosultságát. Gondolj bele, nincs hiány semmiből, az egyetlen feladat a végtelen javak elosztása. Emiatt a társadalmi különbségek drasztikus csökkenését követően a kapitalista szellem és gondolkodásmód éveken belül összedőlne, hisz nincs semmiből hiány. Tulajdonképpen így a technológiával jutnánk el a kommunizmushoz, kihagyva az azt megelőző fázisokat (proletárdiktatúra, szocializmus) ,hiszen pont azok az állapotok jelennének meg, amelyek Marx kommunizmusának végső fázisára jellemzőek. Nincs pénz, mindenki szükség szerint vesz a javakból, hosszútávon még a nemzeteket sem lenne értelme fenntartani, a Star Trekben is internacionalizmus van.


Ezen felül (gondolom már látod, hogy én amellett érvelek, hogy a Star Trek univerzuma igen is kommunista) többször említik a sorozatban az emberi gondolkodásmód és mentalitás megváltozását. Ha jól emlékszem Picard mond valami hasonlót: Már nem a vagyon felhalmozása a legfőbb célunk, hanem saját magunk és társadalmunk gazdagítása, hasznossá tétele (ezt úgy mondta, hogy "better ourselves", de nem találtam rá jobb szót magyarul... tehát nem anyagi gazdagításra gondolt)


Végül pedig, a kérdésedbe ezt írtad:

"hogy mindenkinek mindenből annyi jut, amennyit csak akar, mert nincs korlátja a megszerezhetőségnek, ezért nincs is pénz, szerintem ez nem kommunizmus"

Ha nem kommunizmus, akkor micsoda? Legfeljebb valamiféle anarchia lehetne, hiszen a piacgazdaság ellehetetlenedik ilyen körülmények között. Kíváncsi lennék, mire gondoltál, mi ez ha nem kommunizmus (ez nem költői kérdés, tényleg érdekelne :))

2013. ápr. 9. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
én kommunizmus alatt azt értem, hogy mindenkitől elszedik a tulajdonát, és azt próbálják el elosztani a saját kényük kedvük szerint. A star trek-ben senkitől sem szednek el semmit, egyszerűen mindenből annyi van, meg mindent olyan könnyű előállítani, hogy nincs szükség tulajdon felhalmozásra. Természetesen mindenkinek van saját tulajdona, hiszen van lakásuk, bútoraik, Janeway pl mindig mondja, hogy van egy kis farmjuk Montana államban:)Magyarul hagyománytiszteletből van már csak szerepe a tulajdonnak, de nincsenek jelentős vagyoni különbségek.
2013. ápr. 9. 22:59
 5/5 anonim ***** válasza:

Ja, hát akkor a probléma az, hogy nem tudod mi pontosan a kommunizmus, szó sincs a tulajdon elszedéséről. Oldalakat írhatnék róla, de a wikipédia is tökéletesen megteszi, ha érdekel az ideológia.

Csupán egy dolgot emelnék ki, mert ezt nagyon sokan félreértik... A kommunista társadalomban is van magántulajdon, csak a termelési eszközök kerülnek köztulajdonba. Janewayék farmja meg aligha termelési eszköz már a replikátorok idejében, szóval valóban inkább csak tradicionális szerepe van. :)

2013. ápr. 9. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!