Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Törökország utoléri Görögorszá...

Törökország utoléri Görögország fejlettségét? Úgy tűnik nem hiányzik nekik az EU tagság. Mit csinálnak jobban nálunk?

Figyelt kérdés

A török gazdaság az utóbbi 10-15 évben hatalmasat fejlődött, utoléri térségünk fejlettségét.

Törökországban a munkanélküliség 8%-ra esett, miközben Görögországban 27%-ra nőtt.

Idén Törökországban a minimálbér elérte a 412 Eurót, miközben Görögországban 684 Euróra csökkentették (pár éve még 877 volt).



2013. máj. 16. 15:18
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

To. a világ második leggyorsabban fejlődő országa.

Nemrég fizette ki az összes tartozását az IMF felé.

Itt élek, és elmondhatom, hiogy szemmel ltható a fejlődés: rengeteg háztartásbeli asszony van, mert a férfiak keresete lehetővé teszi, hogy el tartson egy fizetésből egy egész családot. Itt nem is gond a gyermekáldás, családonként minimum kettő, de akár 4-5 gyerek is lehet, akiket el tudnak tartani, fel tudnak nevelni.

Gomba módjára épülnek az új, földrengésbiztos házak, hatalmas lakásokkal, és mind elkel. (Itt egy átlagos lakás 1 nappali + 3 szoba. Nekem rengeteg ismerősöm van itt, de nem ismerek munkanélkülit.

2013. máj. 16. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

És minek köszönhető ez a fejlődés?

Kelet-Közép Európát eléggé visszavetette a válság, főleg az eladósodott országokat.

2013. máj. 16. 15:38
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt annak köszönhető, hogy nem hódolt be a zsidó bankrendszereknek. Másrészt nagyon jó az ipara és a mezőgazdasága, így nem szorul rá más országokra. Ezért nem is érintette a világválság.

Önfenttartó ország lett.

2013. máj. 16. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
A fejlődés hihetetlen ,tavaly jártam ott,kereskedőként irigykedve néztem a török "kollégákat".Nekik elég csak az üzlettel foglalkozni,nem kell megfelelni ezerféle hatóságnak,ebből következik,hogy hivatalnokból is kevesebb van jóval,mint mondjuk nálunk.Haladnak is rendesen,kis üzletből nagy üzlet lesz,aztán üzletház,aztán meg nemzetközi cég.A demokráciát se viszik túlzásba,főleg ha pont az a fejlődés gátja(ha autópálya építésnél útba van egy paraszt földje,akkor nem áll 10 évig az építkezés,mint nálunk,hanem simán bebetonozzák az alapba az embert a környezetvédőkkel együtt ha követelőzik)Szóval én ugyan nem szeretem a törököket,de el kell ismerjem valahogy mindent jobban csinálnak ,és nem csak az eddig elért eredményeik káprázatosak,hanem látszik,hogy továbbra is gazdaságilag a helyes irányba haladnak.Az Eu tagságra nincsenek rászorulva,van piacuk bőven,és még jól is járnak,mert nem vonatkoznak rájuk az Eu vezető hatalmait szolgáló termelési és egyéb korlátozásai.
2013. máj. 16. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Én is Törökorzágban élek már évek óta, az első válaszra reagálnék.


A nők azért vannak otthon, mert a családok azt várják el tőlük, hogy gyerekeket szüljenek és neveljenek, és hogy csillogjon-villogjon a ház napi 24 órában, szó szerint - ez azért egy nagyon erősen patriarchiális társadalom.


Törökországban aki gazdag, tényleg nagyon gazdag, de sok a szegény és a mélyszegény is, az utcán az autósorok közt papírzsebkendőt, stb áruló gyerek és felnőtt egyaránt, mert sok család úgy vállal gyermekeket, hogy nem tudja megfelelően nevelni azokat.


A fejlődés viszont tényleg nagyon nagy Isztambulban, egymást érik a projektek.


A munkanélküliségi adatokba nem számítják bele a nőket, mert ők háztartásbeliek.


Minimálbérként olyan 100.000 ft körüli összegeket kapnak kézhez a dolgozók, ha minden adót levonnak tőlük.


Én még annyit tennék hozzá, hogy nagyon-nagyon erős a nacionalizmus (oktatása az iskolákban), így az összetartás is, az emberek bíznak egymásban. Köztudott, hogy ahol nagyobb a bizalom egymás felé, ott jobban properál a gazdaság is. Ezeket el lehetne tanulnunk a negativitás és a haza értékeinek lebecsmérlése helyett.

2013. máj. 17. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
*mármint hogy a háztartásbeli nőket, pardon, leírtam.
2013. máj. 17. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
*elírtam
2013. máj. 17. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

"A nők azért vannak otthon, mert a családok azt várják el tőlük, hogy gyerekeket szüljenek és neveljenek, és hogy csillogjon-villogjon a ház napi 24 órában, szó szerint"


Háztartásbeli nő vagyok, és az én döntésem volt ez, mint ahogy az össze háztartásbeli barátnőmnek a saját döntése, hogy inkább otthon marad. Tehát nem a férj döntése. De ha jobban belegondolsz, nem jobb a családnak, ha a nő otthon van a gyerekekkel, tanul, játszik velük, és mire hazajön a férj, kész van minden házimunka, és asztalon van a meleg vacsora?

Európában is, hidd el, ez lenne a jobb. De Európában mi van? A nő ugyanannyit dolgozik, mint a férfi, és a szabadidejéből megy el a házimunka, a gyerekekre nem marad ideje, örül, ha este beeshet az ágyba. És akkor még a férj elvárja, hogy legyen nő is.


Egy fordítóirodának dolgozom be itthonról, mint magyar-török jogi fordító. Felajánlották, hogy napi 6 órában üljek bent az irodájukban, és akkor is megkapom a fizetésemet, ha nincs munka. Nem vállaltam el. Nekem jobb dolgom van itthon. Így legaláb van időm magamra, a férjemre, a háztartásra, és a barátaimra.


Szóval nem olyan rossz a nők helyzete itt, sőt...

2013. máj. 17. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Szerintem egyáltalán nem lenne jobb az általad vázolt rendszer Európában. Meggyőződésem, hogy a skandináv minta a követendő. Férfi-nő közösen végzi a házimunkát, az apukáknak szinte kötelező gyesre menni (kb 80% megy is), stb. És így az apuka is részt tud venni a gyermek nevelésben, fejlődésében, és a nő sincs olyan kiszolgáltatott helyzetben, ha válnak (a legtöbb esetben gond, ha kimarad sok év a munkából vagy ha egyáltalán nincs is munkatapasztalata a nőnek).


Na, de térjünk vissza a témára. Azért valljuk be, hogy Törökországban az a jellemző (és most nem kevés számú jómódú, világias városokban élő családokról beszélek- akikről te is írtál), hogy a nő nem is dönthet amellett, hogy dolgozni akar, mert eleve a férje nem ENGEDI meg, vagy ha megengedi, akkor azért, mert tényleg nincs pénz. Azért ne idealizáljuk a dolgokat!


Neked egyébként török a férjed? Isztambulban laksz? Mióta? Ha Isztambulban, a középső városrészek egyikében?


Ne haragudj, nem akarok túl személyeset kérdezni, csak azért kérdem, mert Isztambulon belül kerületenként is igen eltérő a kép, a vidékről meg inkább ne is beszéljünk.


Egyébként üdv! :)

2013. máj. 17. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Szia #9 :)

Igen, valóban jó lenne a skandináv példa, de valljuk be, a magyar pasik 90%-a nem segít be, nemhogy fele-fele osztozna a haázimunkában.


Érdekes, amit írsz, hogy ennyire másképpen látod a nők helyzetét. Először azt hittem, hogy valahol a keleti országrészben laksz, és meglepett, hogy Isztambulban.

Én a férjemmel erősen vallásos muszlimok vagyunk, és ennek ellenére (pontosabban: éppen ezért) mindenben közösen döntünk. Az iszlám nem teszi kötelezővé a nőnek a munkát, de ha mégis dolgozni akar, akkor megteheti, és a pénz az övé. (Persze, ha anyagilag rosszul áll a család, akkor nem teheti meg, hogy ne dolgozzon, vagy hogy ne adja bele a közös kasszába a pénzt).


Vallásos körökben mozgok, és én ezt tapasztalom, hogy a nők otthon vannak, mert nekik (neki, a férjének, a gyerekeknek) így a jobb.


Nem Isztambuli vagyok, de évente egyszer mindig akad ott valami dolgom.


Üdv :)

2013. máj. 19. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!