Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Olvastam egy érdekes hozzászól...

Olvastam egy érdekes hozzászólást itt a gyk-en, van erről valakinek valami jó kis infója vagy csak emberünk hasra ütve találta ki?

Figyelt kérdés

"Franciaország régen csak 40-50 százalékban volt francia ajkú.

Ők a kisebbségeket keményen fogták, nem engedték szétesni az országot.Ha kellett lövöldöztek is.

És elérték a céljukat,az országuk nagyjából homogén lett , egyben maradt."


Ha ez igaz, nem ezt kellet volna nekünk is tenni mikor még Mo. tele volt románokkal, szerbekkel, szlovákokkal?



2013. aug. 7. 10:47
 1/7 anonim ***** válasza:

Szerinted miért következett be Trianon? Miért váltak ki a nemzetiségek? Mert annyira jó volt nekik? (Pl.: Lex Apponyi)


A nacionalizmus, hazafiság kétoldalú. Nem csak magyar hazafiság, nacionalizmus létezik, és ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni. Pont a 19. sz.-ban kialakuló nacionalizmus eszmerendszere volt az ami Trianonhoz vezetett.

2013. aug. 7. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ez tényleg így volt, kérdező.


Ma is van Franciaországban olyan rész, Bretonföld amelyik szeretne kiválni, a nyelvük is egyedi, nem francia.

2013. aug. 7. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Azért kissé merész gondolat párhuzamot vonni a francia sajátosságok és Trianon közé, bár nyilván vannak jelentéktelen azonosságok.

Nem mindegy, mi az a "régen". Itt sok száz év. A keményen fogás egyszerű naivitás. A francia területeken ugyan volt király,azonban az egyes tartományok meglehetős önállósággal bírtak, keményen fogni nem volt kit és nem volt kinek. Volt viszont viszálykodás rendesen. Az ország nem ettől, hanem gazdasági, földrajzi és egyéb, politikai okokból volt úgy ahogy egységes. E szót talán Napóleon óta érdemes rájuk használni, talán Lotaringia kivételével.

A magyar viszonyok egyszerűen mások voltak, a minden vonatkozásban más szláv népek ilyen beolvadásáról szó sem lehetett - ez nem erősködés és keménykedés kérdése. Ettől még jobb nemzetiségpolitikával más viszonyokat érhettünk volna el. De ezt még Kossuth elrontotta, amikor nem adta meg a nemzetiségiek önrendelkezési jogát. Kezdeti lelkesedésük le is lohadt. Ilyen kérdéseket évszázadok alatt lehetséges jól, vagy rosszul kezelni. Itt egy-két év nem számít, kivéve a történelem adta ritka helyzeteket. Ezek egyike volt 1848.

Trianon döntően az európai változások és erőegyensúly felbomlásának következménye volt, a mértéke és lebonyolítása lehetett volna más, ha politikusaink megalapozzák egy-két száz év alatt.

2013. aug. 7. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Igen ez tényleg igy volt az 1789-es eseményekig, a változás a jakobinus és napoleoni diktatura után kezdődött, erős központosítással és elfranciásítással azaz a központi régió Ile de France nyelvének erőszakos kötelezővé tételével.


Az, hogy Franciaország nem egynemü nemzetállam, csak a szavak szintjén (csakúgy mint Románia), az is mutatja, hogy a dél-francia részeken 2 nyelvű táblák is feltüntek, okszitán-francia, provanszál-francia és baszk-francia, a bretonokról és a korzikaiakról nem is beszélve.

2013. aug. 9. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A #4 válasz szempontjai alapján elég kevés homogén nemzetállam van Európában. Én nem is tudnék olyan országot mondani, ahol legalább 95% a hivatalos nyelvet tekinti anyanyelvének. Persze sok ország van, ahol azt mindenki beszéli, de nem anyanyelve. A világ ilyen, ahol a hagyományok erősek, bizony évezredeken át kivehető, hogy kis létszámú törzsekből állt össze egy nemzet, mire azzá vált.
2013. aug. 10. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Én tudnék egyet : Lengyelország.

5-ös, a hozzászólásod alapján maradhatott volna nyugodtan Nagy-Magarország, ahelyett hogy szétszedték és új szedett- vedett államokat hoztak létre, amelyek közül nem egy már nem is létezik.

2013. aug. 10. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Valóban a nyelvek alapján akár maradhatott volna. Nem is azért szedték szét. A racionalitást ne a nyelvek környékén, hanem a gazdaság és hatalmi egyensúly környékén keresd. A többi nem volt szempont. Az se, hogy nekünk erről van-e véleményünk. Persze ennek is megvolt a maga oka.
2013. aug. 11. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!