Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi lesz Bosznia-Hercegovinával...

Mi lesz Bosznia-Hercegovinával, ha a jelenlegi helyzet fenntarthatósága a végéhez ér?

Figyelt kérdés

Ugye most föderatív rendszer van, de ez nem sokáig tartható fent egyesek szerint. (de miért nem tartható fent sokáig?)


De utána mi lesz?


Mert szerintem:

Szerbia nem kaphatja meg a Boszniai Szerb Köztársaságot, mert azzal elismernék a népirtást, és hogy szín bosnyák vidékeket irtottak ki, és szerbesítettek el.


A bosnyákok egységes Boszniát szeretnének.


A horvátok ugyan már felajánlották az egyesülést Horvátországgal, de az (akkor még) Unióba törekvő Horvátország ezt egyértelműen elutasította, és most is elutasítaná.



Akkor? Háborút mindenki ellenzi, Bosznia szétesését még Oroszország is ellenzi.



Akkor mi lesz?

Szét nem eshet (remélem nem is esik szét), de akkor?



2013. aug. 11. 20:58
 1/9 A kérdező kommentje:
Vagy tényleg megkaphatja Szerbia a Boszniai Sz. K.-t?
2013. aug. 11. 20:59
 2/9 Vadkan01 ***** válasza:
Nem lehet fenntartani, a békefenntartók jelenlétének köszönhető, hogy nem esnek egymásnak a felek, amint eltűnnek(és egy idő után el fognak) megint háború lesz.
2013. aug. 11. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Az biztos, hogy a boszniai Szerb köztársaság nem csatlakozhat Szerbiához.



Jelenleg csak az EU és a békefenntartók tartják össze az országot.

Valószínű szét fog esni, mint Szerbia és Koszovó.

A szerbek szélesebb körű önrendelkezést követelnek, a bosnyákok viszont csökkenteni akarják a szerbek jogait, be akarják őket olvasztani egy egységesebb államba.

Ez kibékíthetetlen ellentétnek tűnik, akárcsak a szerb-albán ellentét.


Szerintem meg kellene egyezniük a békés szétválásban, ahogy az történt Csehszlovákia esetében is.


Ez vonatkozik Koszovóra is, ott is alkalmazkodni kellene az albánoknak és a szerbeknek a realitásokhoz és megegyezni a szétválás feltételeiben (akár területcserés megoldás keretében). Koszovó is már 14 éve de facto független, illetve EU felügyelet alatt áll, de a helyzete még mindig rendezetlen.

2013. aug. 11. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Békés szétválás nem lehetne szerintem, mert van rengeteg kevert lakosságú terület is.
2013. aug. 11. 23:52
 5/9 anonim ***** válasza:

Nincs olyan sok kevert lakosságú terület, a háborúban eléggé homogén területek jöttek létre és azóta is kevesen tértek haza.

Úgy tudom a Republika Srpska 90%-ban még mindig szerbek lakta.


Inkább csak a bosnyákok és a horvátok között vannak kevert területek:

[link]

2013. aug. 12. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Szétesik idővel. Lesz a közepén egy mini muzulmán nemzetállam Szarajevó körül, a többit meg elosztják egymás között a szerbek és a horvátok. Ahogyan azt mindig is szerették volna.
2013. aug. 12. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Amíg meg nem történik a felosztás. Utána meg egymásnak eshetnek még több területért.
2013. aug. 12. 10:20
 8/9 anonim ***** válasza:

Az is egy konfliktusforrás, hogy a szerbek kaptak egy saját államot Bosznián belül, míg a horvátok nem.

Ők is hasonlóan széleskörű autonómiát szeretnének.

2013. aug. 12. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Szerintem jobb lenne ha minél hamarabb szétesne/szétosztanák BÉKÉS úton, nem pedig megvárni, amíg végletekig feszül a húr és kirobban valahol valami erőszakos dolog. Ennek az erővel együtt tartott dolgoknak soha nem volt jó vége a történelemben. Éljen mindenki a saját országában nyugalomban. Onnantól kezve tényleg nem foghatnák másra, csak saját magukra, ha bajuk van az országukban. Igazából nem is értem milyen jogon mondja meg bármelyik ország bármelyiknek, hogy neked nincs jogod erre vagy arra. Nekem van, neked nincs. Most nem Észak-Koreáról van szó, amelyik fenyegeti több más ország lakosait.

A háborút hogy ellenzi Oroszország? Nem vagyok benne biztos. Szerintem fegyveres konfliktus esetén nagyon szívesen 1 órán belül a szerbek pártjára állna. Ezzel helyzetbe hozná Amerikát, annak is lépnie kellene és így kezdődne megint egy kis erőfitogtatás a két nagyhatalom között. Meg közben milliárd dolláros fegyvereladással, katonai kiadásokkal gazdaságélénkítés.

2013. aug. 15. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!