Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Szovjetunió jövője?

A Szovjetunió jövője?

Figyelt kérdés

Ez egy ha kérdés lesz. Hirtelen eszembe jutott és kíváncsi vagyok mások véleményére is, bár tudom nincs sok értelme az ilyen ha kérdéseknek.

Ha Szu is meglépte volna azt amit a kínaik a XX század második felében, vagyis egyfajta szocialista modernizációt hajtottak volna végre aminek eredménye a szocialista piacgazdaság lett volna, akkor még most is fent állna a rendszerük.

Vagy egyszerűn nem engedhették meg maguknak az elvtársak azt, hogy a nyugati világ egyetlenegy gazdasági elemét is átvegyék mondván, hogy a presztízs veszteség lett volna, ideológiájuk megingása. Nem gondolták azt, hogy a birodalmuk fennmaradásának záradéka a kínai modell követése?



2014. jún. 17. 15:00
 1/8 anonim ***** válasza:
29%
Hatalmas ország volt, nem lett volna szükségük a kínai modellre. A tervgazdaság ugyan kevésbé hatékony, mint a piacgazdaság, de egy akkora országnak, mint a SZU meg se kottyant volna folytatni. Igazából Gorbacsov rontotta el a dolgokat, egy relatíve kisebb liberalizációt akart, mert remélte, hogy az emberek boldogabbak és elégedettebbek lesznek, ha megkapják ezeket a szabadságjogokat és ezáltal növekedni fog a munkakedv, a termelés és az ország gazdasága, de ehelyett megindított egy leállíthatatlan láncreakciót és mire észrevette mit is tett, már a keleti-blokk mind kapitalista lett, a Kreml előtt pedig Jelcin ült egy tankban.
2014. jún. 17. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
50%
Kínában pedig egyáltalán nincs szociális piacgazdaság, még az USÁ-nál is kapitalistább lett, a viktoriánus kor Angliájára hasonlít leginkább a kínai gazdaság.
2014. jún. 17. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
tudatában vagyok annak, hogy a szocialista piacgazdaág nem jött létre ott, igazából ez csak propaganda elnevezése a dolognak.
2014. jún. 17. 15:26
 4/8 Imre Pál ***** válasza:

Egyáltalán miről szól pontosan az a szocialista piacgazdaság?

Kifejtenéd nekem ezt egy-két példával?

2014. jún. 17. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Kína lényegében kapitalista. Oroszország is az, csak az utóbbiban gyorsabb volt az átmenet, Kínában pedig fokozatos. Most arra gondolsz, hogy a Szovjetunió nem hullott volna szét kisebb országokra? Az lehet.
2014. jún. 17. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Igen, arra gondolok, hogy nem hullott volna szét.

A kínaiak ( a vezetőség) szociális piacgazdaságnak hívják azt a fajta rendszert ami nekik van.

Az állam szerepe továbbá is fontos de megjelenik a kapitalista rendszer elemei. Elvileg ugye az lenne a lényeg hogy életszínvonal emelés és többi és a többi.

2014. jún. 17. 21:10
 7/8 anonim ***** válasza:
Sőt az is lehet, hogy még mindig egypártrendszer lenne mint Kínában.
2014. jún. 17. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Pont ugyanúgy nem mentek volna a dolgok, ugyanis, bár elvileg mindegyik valamilyen szinten a Leninizmusra épült, a SZU-ban sokkal központosítottabb volt a gazdaság. Kínában Mao gondolatai alapján inkább különálló falanszterszerűségeket hoztak létre, és hagyományosan decentralizált volt a kormányzás is, így a gazdasági nyitás során könnyen ki tudtak jelölni bizonyos területeket, azokat félig-meddig leválasztva az ország többi részéről, ahol bevezethették a piacgazdaságot, az egész rendszer komoly veszélyeztetése nélkül. Valójában még most is különböző gazdasági övezetek léteznek, nem egységesen lehet mindenhol befektetni Kínában sem. A Szovjetunióban ehhez nem voltak meg az adottságok.


Egyébként a szociális piacgazdaság valójában mást jelent, mint, amit a legtöbb ember elsőre gondol, nem sok köze van a szociális juttatásokhoz, legfőbb célja a vállalatok közötti verseny fenntartása, monopóliumok kialakulásának megakadályozása.

[link]

2014. jún. 18. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!