Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Fel tudná nekem vázolni...

Fel tudná nekem vázolni valaki Putyin bel- (és kül-) politikáját?

Figyelt kérdés

Leginkább a belpolitikája érdekel, illetve ha valaki tud valamit a "Fourth Political Theory"-ról, az is érdekelne.


Miért sikeres? Mit gondol róla az átlag orosz ember? Milyen réteg a bázisa? Hogyan viszonyul a kisebbségekhez/nemzetiségekhez? Mik a céljai?



2015. júl. 1. 15:00
 1/5 anonim ***** válasza:
6%
kemény politika. Nacionalista, Amerikaellenes (aminembaj) és egyenlőre kínabarát (szibéria kérdése ide vagy oda).
2015. júl. 1. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 tomala ***** válasza:

Nagyon fontos, hogy a válság előtti putyini politika teljesen más volt, mint a válság óta járt út. A válság előtt abszolút nyitott nyugat felé, egész komoly együttműködés jött létre a NATO-val, és a belpolitikában is egy nyugatos irányt képviselt.


A sikerességének egyik kulcsa a gazdaságpolitika, aminek két alapja volt: az egyik az a szerencse, hogy a kőolaj világpiaci ára meredeken emelkedett, a másik pedig a zseniként számon tartott Kudrin pénzügyminiszter. Hozzá kell tenni, hogy Putyin nem mindenben követte őt. Kudrin például szerette volna, ha az orosz gazdaság a kőolaj mellett más lábon is áll, tehát ha a kőolajból befolyó pénz egy részét egy másik iparág felfejlesztésére költik. Ezt nem fogadták meg, és most bánhatják is. Rengeteg iparág hanyatlott le, és most nincs, ami helyettesíthetné a kőolajár-zuhanás által keletkezett bevételkiesést.


Putyin politikája ideológiailag nehezen besorolható. A válság kezdete óta jellemzően konzervatív és populista. A bázisa teljesen egyértelműen az a képzetlen, műveletlen, a nagyvilágot egyáltalán nem ismerő, a Szovjetunió iránt nosztalgiát érző, vidéki falvakban élő lakosság. Ott egyrészt óriási a munkanélküliség és a csóróság, tehát állami segélyekből tengődnek. A kőolajbevételekből sokat fordítottak ezen segélyek növelésére, ezért - bár európai mércével még mindig éhbéren vannak - nagyon hálásak az életszínvonaluk javulásáért. A másik, hogy nekik az állami tévén kívül nem sok információjuk van.


Pl. mivel ebben a körben tombol a homofóbia, ezért kellett elfogadni a homoszexuális propaganda elleni törvényt. Vagy például hiába kezdeményezi az orosz értelmiség a Lenin-mauzóleum eltávolítását a Vörös térről, Putyin ezt rendre megfúrja, mert a dicső Szovjetunióban hívő vidéki oroszság szereti Lenint, és rossz néven vennék ezt. Sőt, az idei Győzelem-napi parádén már Sztálin is óriásplakátra került, ha jól emlékszem, "Büszkék vagyunk" felirat mellett, és több városban (köztük az oroszbarát szakadár Kelet-Ukrajnában is) állítanak Sztálin szobrokat, bár egyelőre csak kisebb mellszobrokat.


Ettől függetlenül a gazdasági sikerek láttán a városi értelmiség nagy része is támogatja Putyint, és mivel a nacionalizmus számukra is fontos, ezért a Krím elfoglalása is óriási népszerűségnek örvendett. A vállalkozói réteg, amely főleg a pénz alapján ítélkezik, a válság és az olajárzuhanás okozta bevételcsökkenés miatt egyre elégedetlenebb, de számottevő ellenzékkel nem kell számolni, ezek inkább külföldön keresnek menekülőutakat.


Más értelemben Putyin bázisa az FSzB, ami a KGB utódja. Mindenhol ott vannak, még egy színház sincs, aminek az igazgatóságában nem ülnek ott. Arról nem is beszélve, hogy külföldön, pl. az EU-ban is rengeteg politikai pártba épültek be.


A kisebbségekkel kapcsolatban is kettős a politika. A szakadár kaukázusiakat leginkább pénzzel sikerült megnyugtatni, de az a terület egy időzített bomba. Egyébként Moszkva olyan, mint London, Párizs, vagy bármelyik nyugati nagyváros: tele van bevándorlóval. A különbség csak az, hogy nem ugyanonnan jönnek. Itt főleg szírek, dél-kaukázusiak, közép-ázsiaiak, és kisebb számban feketék vannak.


Mik a célok? Hát első sorban hatalmon maradni. A másik, hogy újra létrehozni valami olyasmit, mint a Szovjetunió, és ismét világhatalommá válni. Bármit is hisznek most az Oroszország-rajongók, jelenleg Oroszo. csak egy régióhatalom. Egyáltalán nincs hozzá ereje és befolyása, hogy például a Föld másik felén jelentős katonai inváziót hajtson végre, ahogy azt mondjuk az USA meg tudja tenni. Jelenleg ez a terv nem áll valami jól, mert a mostani gazdasági visszaesésben még a reálbér-növekedést sem tudták fenntartani a vidéki oroszok számára, az ukrán válsággal pedig bezárult előttük rengeteg világpiaci kapu, és elvesztették Ukrajnát, ami az Eurázsiai Gazdasági Unió egyik fontos ékköve lett volna. (Nem a teljesítménye, sokkal inkább felvevőpiaci jellege miatt. Egy elmaradott, nagy népességű ország felfejlesztése jó üzlet. Valószínűleg éppen ezért akarta az EU is behúzni Ukrajnát a saját érdekzónájába)

2015. júl. 2. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Andris69 válasza:
Figyeld Dr. Nógrády György előadásait! Ő megmondja a tutit!
2015. júl. 18. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
70%

Belpolitikája kuss mindenkinek!

Külpolitikája vigyázz mert oda csapok!

2022. márc. 6. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Négyes xddd
2022. márc. 6. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!