Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hová tűnt az a nagy hellenizmus?

Hová tűnt az a nagy hellenizmus?

Figyelt kérdés

A hellének ugye a görögök, legalábbis azok leszármazottai.

A hellén hódítás Indiáig elért. Mi történt, hogy ma már csak Görögországban élnek görögök? /leszámítva azt hogy néhány országban van kksebbség/.

A latin legalább fenn maradt, átalakulva a mai újlatin nyelvekké. Számos ország és nagy terület latin nyelvű. Míg a görög még Kis-Ázsia nyugati határszélein sem maradt fenn. Max a görög poliszok maradványai



2015. dec. 22. 09:37
 1/3 anonim ***** válasza:
93%

Nyugat-Anatólia kivételével Nagy Sándor birodalmában sehol máshol nem éltek görögök, csak más behódolt népek.

A latin azért más eset, mert a Római birodalom által meghódított területeket az ott élő népek átvették a latin nyelvet, de nem az irodalmit, hanem a vulgáris változatát. A vulgáris, azaz népi latinból jöttek létre a mai újlatin nyelvek, mert az irodalmi "szép"latint csak egy szűk vezetői réteg beszélte.

Ellenben Nagy Sándor birodalmában a görögökön kívül senki sem beszélt görögül.

2015. dec. 22. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A Római Birodalom több 100 évig létezett folyamatosan, így a területén élőknek volt idejük a nyelvcserére, és átvették a latint, melynek a helyi változataiból kifejlődtek az újlatin nyelvek.

Ezzel ellentétben Nagy Sándor birodalma a halála után azonnal szétesett, 100 évig sem létezett az egész, ráadásul rengeteg, teljesen más kultúrájú nép lakta. Esélytelen volt, hogy átvegyék a görög nyelvet és valamilyen szinten a kultúrát. Nyugat-Törökországból akkor menekültek el a görögök a közeli szigetekre, amikor 1071-ben a manzikerti ütközetben Bizánc elveszítette egész Kis-Ázsiát, és az Égei-tenger partvidékéig meg a Boszporuszig nyomultak a törökök.

2015. dec. 22. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

#1, nem igaz, amit írsz, mert igenis szétszéledtek a görögök, igazából Nagy Sándor birodalmának egész területén elterjedtek, a hatalmas keleti metropoliszok elit népességét a görögök alkották. Persze az alap lakosság az maradt, ami volt, de kialakult az, hogy a létrejövő új birodalmak (Szeleukida, Ptolemaiosz stb.) vezetőrétege a helyi görögök közül került ki. Persze ezek a görögök csak a társadalomnak 1-2%-át alkották e keleti területeken, de azoknak a felső rétegét. Kereskedelemmel, politikával, művészetekkel foglalkoztak. A hellenizmusnak egyébként nem az a lényege, hogy a görög kultúra elterjedt, hanem az a lényege, hogy a görög kultúra szimbiózisba került a helyi keleti kultúrákkal, és egy sajátos "elegy" jött létre. Ezt csúnyán fogalmaztam meg, de akkor is ez a lényege.


Persze idővel, több száz év alatt eltűnt ez a görögség ezeken a területeken, a perzsa birodalom újjászerveződésével stb. De ennek ellenére még a Római Birodalom bukása után több száz évvel is maradtak még távol a sivatagban olyan nagyvárosok, ahol voltak még görög lakosok... Sőt, Belső-Ázsiában még görög államok is maradtak fenn, bár ezek nagyon picik voltak, és később eltűntek. Egyszer hallottam erről egy előadást, nagyon érdekes volt.


A romanizálás ezzel szemben egy teljesen más dolog volt, ebbe most nem akarok belemenni. Ahhoz, hogy Gallia, Hispánia stb. romanizált legyen, több száz éves birodalmi megszállás kellett. Ez más jellegű dolog, mint a hellenizmus, ami alapvetően kulturális jelenség volt, a rómaiak viszont konkrétan megszállták katonailag, majd beolvasztották az adott területet, római közigazgatást hozva létre. A hellenizált területeken viszont a létrejövő hellenisztikus államok saját birodalmakat hoztak létre, a helyi jellegzetességekre épülő államszervezettel (pl. a Ptolemaioszok ráépültek a régi egyiptomi rendszerre, az egyiptomiak ezeket a görög eredetű uralkodókat fáraóként tisztelték).

2015. dec. 22. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!