Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Sztálin és a kommunisták...

Jeffrey Spender kérdése:

Sztálin és a kommunisták antiszemitizmusa miért nem olyan közismert, mint Hitleréké?

Figyelt kérdés

A II. világháború során megnyilvánuló zsidógyűlöletről mindenkinek rögtön a hitleri nácizmus jut eszébe, pedig a kommunista Szovjetunióban, főleg Sztálin idejében, szintén tapasztalható volt ez a jelenség. A hadi események átmenetileg ugyan elterelték a kommunista diktátor figyelmét a zsidókról, de a háború befejezése után a szovjet birodalom régi-új ellenségét látva bennük, részletes tervet dolgozott ki a likvidálásukra. Sztálin személyes gyűlöletének hátterében az állhatott, hogy annak idején a bolsevik pártban betöltött vezető szerepért folytatott küzdelmében döntően zsidó riválisai voltak. A 40-es évek végére már a zsidóság diszkriminálásának szinte minden klasszikus eszközét életbe léptették: betiltották az anyanyelvű könyvkiadásukat, maximálták a felsőoktatásban résztvevők számát (helyenként teljes kitiltásban volt részük), iskoláikat, zsinagógáikat, színházaikat bezáratták, többségüket kizárták a pártból, 48-ban pedig sor került az első szovjet antiszemita kampányra, melynek során megölették a Zsidó Antifasiszta Bizottság elnökét és kivégeztették a zsidó irodalmi élet elitjét.


Az antiszemitizmus Sztálin magánéletét is elérte, antiszemitizmusa miatt vitette el Gulágokra lányának, Szvetlanának mindkét zsidó származású férjét.


A sztálini zsidóüldözés az 1953-ban, zsidó származású orvosok ellen indított koncepciós perben és az azt követő előre eltervezett intézkedésekben csúcsosodott volna ki. A vád szerint magas rangú kommunistákat kezelő zsidó orvosok (Kogan, Feldman, Grinstein, Etinger) merénylet készülnek elkövetni betegeik ellen, továbbá Amerika irányításával a Szovjetunió elpusztítására törekszenek. Az orvosokat letartóztatták, közülük volt, aki már a börtönben zajló kínzások következtében meghalt. Eközben Sztálin előre elkészítette az események forgatókönyvét. A terv szerint a vádlottak halálos ítéletét nyilvános akasztásokon hajtották volna végre, amelyet a „spontán" népharag országos szintű megnyilvánulásai kísértek volna. Ennek nyomán Sztálin levelet kapott volna közismert zsidó vezetőktől, akik maguk kérik a zsidóság kitelepítését a további erőszakhullám miatt. A diktátor megfogalmaztatott egy röpiratot is „Miért kell kitelepíteni a zsidókat az ország ipari körzeteiből?" címmel, amiben az állt, hogy a zsidók „természetükből eredően" mindig a nép és a szocializmus ellenségei voltak és a 20-as, 30-as években is zsidókból állt a kommunista párt fő ellenzéke. Ezt egymillió példányban előre kinyomtatva őrizték az akció tervezett napjára. További előkészületek gyanánt listákat írattak össze a zsidó és félzsidó lakosságról és megszervezték a marhavagonokban történő deportálásukat is. Még különböző vonatszerencsétlenségekről is előre gondoskodtak, hogy a kitelepítetteknek csak egy része jusson el azokba a koncentrációs táborszerű lágerekbe, amiknek a felépítésére még januárban utasítást adtak.


A deportálásokat február második felére tervezték, de az összeírás időbeli csúszása miatt a gyújtópontként szolgáló orvos-per időpontját március 5-7-re tűzték ki, a kivégzéseket pedig 11-12-re időzítették. Sztálin március 5-i váratlan halálának köszönhetően azonban az egész terv meghiúsult. Berija orvos-perekről készült feljegyzéseiben tagadta Sztálin antiszemita tervét és bűnbankként Rjumint nevezte meg, ám hamarosan mindketten a hatalom utódlásáért vívott harc áldozataivá váltak, az X-nap dokumentumai pedig túlélték őket és napvilágra kerültek.


2016. ápr. 25. 13:48
 1/4 anonim ***** válasza:
45%
Talán mert a kommunisták Európa 'felszabadítóiként' tetszeleghettek? Legalábbis évekig. A zsidóüldözés kártyát felhasználhatták a maguk javára, propagálhatták, hány meg hány halálra szánt zsidót mentettek meg a biztos pusztulástól.
2016. ápr. 25. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
33%
Mert senki, se a balosok, se a jobbosok szerint nem lehet antiszemita egy kommunista. A kommunizmusban nem számít a hátrányos származás. Az embereket Marx "antiszemitizmusa" sem érdekelte egy éve, mikor felmerült, hisz maga is zsidó volt és kommunista. A kommunizmus legnagyobb alakjai kezdetben mind zsidók voltak, gyakorlatilag egy szép zsidó eszme a kommunizmus, melynek a megvalósítása viszont mindenhol teljesen másként sikerült az eredeti eszméhez képest, rémes diktatúrák képében. Sztálin idejében is nagyon sok zsidó származású ember volt a kommunista vezetők és a gulág szigetek személyzete, ill. a Cseka tagjai között. Sztálin felesége is zsidó volt.
2016. ápr. 25. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
63%

Miért nem?

Mert ők a szövetségesek oldalán álltak.

Azért nem.


Ugyanilyen kettős mérce figyelhető meg a Nürnbergi perben sokak szerint jogtalanul és ártatlanul elítélt Karl Dönitz és Erich Raeder ügyében is.

2016. ápr. 25. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

'Miért nem?

Mert ők a szövetségesek oldalán álltak.

Azért nem.'


Na és szövetségest ki fog bíróság elé állítani? Senki.

Tudod, a vesztes állja a cechet.

2016. ápr. 25. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!