Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Milyen tényezők vezettek az...

Milyen tényezők vezettek az amerikaiak vietnami kudarcához?

Figyelt kérdés
2017. jún. 23. 10:46
 1/8 anonim ***** válasza:

Érdekes kérdés.

Először sokan azt hiszik,hogy Észak-Vietnám volt aggresszívan diktatórikus (persze az igaz,hogy Ho Shi Minh sem volt egy angyal),de tulajdonképpen Dél-Vietnám csinálta ezt.Nagyon erős volt a politikai elnyomás délen,szinte az ottani ellenzékiek nem akarták Dél fennmaradását,sőt egyesek Északot támogatták,ez miatt Észak könnyen bírt készíteni gerillacsapásokat.Dél-Vietnám benne volt a pácban,még az USA sem volt képes fenntartani.

Az USA még a 60-as évek elején kezdett bele az ügybe.Eleinte csak tanácsadók(katonai)voltak ott,de később a katonákat is küldték.Észak mindig szólt és tárgyalgatott velük arról,hogy menjenek ki a francba,és egyfajta szavazásokat tartsanak.Na,Dél megint rácseszett,mert náluk is sok volt a kommunista,így is úgy is megnyerték volna.Észak akárhányszor keresztbetett nekik,mindig sikerült.Az USA próbálta fenntartani Dél-Vietnamot,de hát amikor az ország fel jól van,a másik fele meg gerillák,északi katonák uralják,már ő maguk is tudták,hogy reménytelen az egész.Az egyetlen dolog,amit el tudtak érni,az Észak bombázása volt.Az USA Dél beleegyezése nélkül békét kötött Északkal,és kivonultak.Az amcsik politikai vereséget szenvedtek.Rá 2 évre Észak lerohanta Délt,és újjá egyesült Vietnám.

De persze nehogy azt hidd,hogy Észak-Vietnám egyedül volt.Ott volt nekik a Szovjetunió és Kína.

2017. jún. 23. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Sok apró és két nagy. Egyfelől drága dolog ám a föld túloldalán harcolni egy hamis ügyért, másfelől nem is túl lelkesítő. Ezen felül a háború okát nem lehetett megmagyarázni, mert egyértelműen hódítás volt. A hetvenes években és azóta ez sehol a világon nem sikerült. Lásd még Afganisztán a SZU és az USA részéről is, Irak, Szíria, vagy Távol Kelet.
2017. jún. 23. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Úgy tudom, az amcsik igazából nem akarták elfoglalni Északot, csak védekeztek, úgy meg nehéz megnyerni egy háborút, maga a háború pedig nem hagyományos volt, hanem gerillák harcoltak a katonákkal, a gerillák ellen pedig mit sem ér a technológiai fölény. Hasonló a helyzet most Afganisztánnal is.
2017. jún. 23. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
50%
ott nagyrézt Dzsungel van nem nyílt terep vagy városok. egyszerüen akkora területet lehetetlen lebombázni föleg hogy nem is látod hol rejtőzködik az ellenség föld alatti bunkerek stb a tüz erő fölény nagyon sokat nem ért ott ezért véres elhúzódó és igen költséges háború volt az aminek semmi értelme nem volt amerikai részről
2017. jún. 23. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
50%
Usa politikailag vesztet,de katonailag nyert hiszen a vietnámi nép még ma is szenved a vegyi anyagoktól.
2017. okt. 11. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
50%
micsoda győzelem, biztos jó érzéssel tölti el az amcsikat, hogy miattuk több millió ember szenvedésben éli le életét az agent orange miatt... de többségük nem is tud erről
2017. okt. 11. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Érdekes téma, mindig érdekelt a 2. világháború. Amúgy töriből mindig 2-es alá voltam.:D
2018. máj. 28. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Vietnam francia gyarmat volt és már a világháború előtt kezdett mozgolódni a függetlenségi mozgalma, de mint tudjuk Hitler legázolta Franciaországot és a franciák kivonultak Indokínából.

Helyüket gyorsan elfoglalták a japánok, akik ellen egyre erősebb felszabadítási mozgalom kezdett kibontakozni.

Ho Si Minh próbált az amerikaiakkal is kapcsolatba kerülni, de azok nem vették komolyan, tényleges segítséget jóformán csak a Szu-tól kapott, bár nem túl sokat, mert az oroszok is segítségre szorultak.

A világháború befejezésének napján 1945 szeptember 2-án Ho si Minh Hanoiban kikiáltotta országa függetlenségét, de ekkorra már újra színre léptek a franciák délen, akik a legyőzött japánok és a britek segítségét is igénybe vették és nem voltak hajlandók kivonulni Saigonból, így megkezdődött az első Indokínai háború, amely nyolc évig tartott és francia vereséggel végződött.

1954-ben Genfben osztották ketté az országot, de azonnal megkezdte észak a gerillaháborút, majd a Vietkong 58-ban megszállta Laoszt és egyre jobban támadta dél-Vietnamot, amire ekkor egyre nagyobb ellensúlyozást adott az USA, egyre jobban belemászva a háborúba.

Azt tudni kell, hogy a kapitalizmussal a franciák ismertették meg Vietnámot, de itt főleg a kizsákmányolás vezette őket, a nyersanyagok és a rizsföldek érdekelték őket és néhányan gigászi vagyonokat halmoztak fel, amíg az óriási többség kifejezett nyomorban élt és még 1939-ben is csak az ország 10%-a volt írástudó, illetve egyetlen egyetemet működtettek csupán 5-700 diákkal, így gyakorlatilag nem volt vietnami értelmiség és középréteg, ezért hajlottak még a dél-vietnamiak is a kommunista eszmékre.

A függetlenségi mozgalmak egyre inkább a Szu és később Kína befolyása alá kerültek, mivel ezek az országok adták az egyre növekvő támogatást és cserébe elvárták az ideológiáik akceptálását, de ez a függetlenségi jellegű harc megjelenik vietnami részről a SZU és az USA proxyháborújában is, amit a területükön vívtak és jelentősen járult hozzá az USA vereségéhez, mivel sok dél-vietnami is támogatta az északiakat, mert a délieket támogató nyugati katonai erőket a szokásos elnyomó hatalomnak gondolták.

2022. dec. 29. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!