Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A zsidóság mennyire azonosul...

A zsidóság mennyire azonosul Soros Györggyel?

Figyelt kérdés

Olykor hallani, hogy a Soros György elleni politikai támadásokat a zsidók elleni támadásként kezelik, mint felénk olykor az Orbán elleni támadásokat a magyarság elleni támadásként értékelik.

Az ilyesmi mennyire jellemző?



2017. júl. 8. 19:33
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
0%

11.48.


Nem lehet a magyarságot mint népcsoportot -ahogy írod-, a zsidósággal, mint népcsoporttal összehasonlítani.

A magyarok befogadtak egy csomó más népet, a zsidók nem.

A magyarok többféle vallásúak, a zsidók ugyanannak a vallásnak a változatait vallják.


A magyaroknak nincs külön szavuk a nemmagyarrra. A zsidóknak van.

2017. júl. 9. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

A magyarságot, mint népcsoportot a zsidósággal, mint népcsoporttal össze lehet hasonlítani. Mint bármely már két népcsoportot a világon. Persze lesznek különbségeik is, nemcsak hasonlóságaik. Viszont olyan homogén népcsoport nincs, amilyet te sugallsz.


A zsidók is befogadtak egy csomó más népet a történelem folyamán. Egész népek, népcsoportok is áttértek a júdaizmusra, mint a sábaiak, a kazárok, vagy a zsidózó székelyek például. Bárki egyénileg is betérhet a zsidóságba, származásától függetlenül. Hogy a zsidóság nem térítő vallás, az más kérdés. De önként bárki betérhet.


A magyarok nem többféle vallásúak hagyományosan, hanem keresztények. A keresztény vallás különböző felekezeteit követik, mint a római katolikus, a görög katolikus, az örmény katolikus, a református, evangélikus, unitárius, baptista, görögkeleti stb. Egyáltalán nem volt jellemző a magyarokra Szent István óta, hogy bármely más vallást kövessenek, mint a keresztény vallást.

A zsidók, a magyarokhoz hasonlóan szintén egy vallás különböző felekezeteit követik, vannak ortodoxok, neológok, status quo ante zsidók, reformzsidók, konzervatív zsidók, szefárd zsidók, etióp zsidók, haszid zsidók, modern ortodox zsidók, háredi zsidók, mászorti zsidók, Jesua-hívő zsidók (Jézus-hívő izraeliták) és különböző nem-rabbinikus zsidó felekezetek is, mint a karaita zsidók vagy a szamaritánusok. Ezek egyazon vallás (a júdaizmus, azaz zsidó vallás) különböző felekezetei, amelyek között legalább akkora különbségek vannak, mint a keresztény felekezetek között (egy haszid vagy ortodox rabbi be sem lép egy neológ zsinagógába az orgona miatt). Csak a legtöbb ember hülye ehhez és hülyeségeket gondol a zsidóságról, amelynek egyáltalán nem néz vagy olvas utána, így a tények nem befolyásolják a szabad véleményalkotásban. :-))


A magyaroknak van külön szavuk a nem magyarokra: idegenek. Ez egy külön szó.


A keresztényeknek is van külön közös szavuk a nem-keresztényekre: pogányok. Ez is egy külön szó.


Ahogy a zsidóknak is van, természetesen (gójok), akárcsak a muzulmánoknak (gyaúrok / hitetlenek / pogányok).


A világon minden népnek és minden vallásnak is vannak szavai az adott csoporthoz nem tartozók megnevezésére.


Egyéb kreténség?

2017. júl. 9. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

Sőt, elárulok egy titkot: a zsidó felekezetek között a különbség és az ellentét sokszor nagyobb mint a keresztény felekezetek között.


Például a történelmi keresztény felekezetek elismerik egymás keresztségét (azaz sosem keresztelnek újra, mint az anabaptista kisegyházak), míg ugyanez nem igaz a zsidó történelmi felekezetekre. Egy ortodox betérést minden más felekezet elfogad, de egy neológ betérést az ortodoxok nem ismernek el, hiába metélik körül a betérőt, mert az ortodoxok nem ismerik el a neológ bét dineket.


Izraeli állampolgárságért is csak ortodox betért folyamodhat, neológ betértnek nem adnak.


Szóval a nagy, egységes "zsidóság" képe nem is olyan homogén, mint az antiszemiták gondolják. Gyakorlatilag egy közös van a zsidókban: hogy forcsa mód nem élvezik az antiszemitizmust, ezért ebben az egy kérdésben kábé egyet tudnak érteni.

2017. júl. 9. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
0%

A magyar "idegen" szó csak annyit jelent, hogy nem ismert, máshová tartozó, máshonnan jött, másféle.


Nem abban az értelemben, hogy nem hozzánk tartozó, nem idevalósi.


A kettő kiindulásból különbözik.

2017. júl. 9. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

A héber "gój" szó is csak népet, nemzetet jelent eredetileg, az Ószövetségben még a zsidó népre is használták (gój gadol - nagy nemzet), majd később, mivel magukat zsidónak, izraelitának nevezték, önmagukra egyre kevésbé használták, a környező népeket nevezték ezzel a szóval. A középkorban, a zsidó diaszpóra (szétszóratás) következtében további jelentéseltolódásokon ment át a szó és egyre inkább azt jelentette a köznapi szóhasználatban, hogy "nem izraelita vallású" (azaz a "pogány" szó megfelelője lett gyakorlatilag), és ehhez tapadva jött létre a pejoratív értelme a szónak.


Az "idegen" szónak is van pejoratív értelme, felhangja (egy dolog egy szó denotátuma és más a konnotátuma, ugyebár), sőt, az időben előrehaladva egyre hangsúlyosabban negatív felhangúvá vált a magyarban is. Mi több, nekünk remek kifejezéseink vannak a saját nemzettársaink kirekesztésére is, mint például az "idegenszívű"...


Ezzel együtt a "gój" szót valóban nem az "idegen"-hez, hanem a "pogány" szóhoz kell hasonlítani, a szó ugyanis nyelvtörténetileg olyan korszakban nyerte el pejoratív jelentését, amikor a zsidó nemzet fogalma feledésbe veszett, a zsidók nem nemzetként, hanem vallási értelemben "választott népként" gondoltak magukra (épp úgy, ahogy a keresztények). A gój szó ezen jelentéstartalma a késői középkorban kezdett kialakulni, több mint egy évezreddel az ókori Izrael bukása és a zsidók szétszóratása után, és majd' egy évezreddel az újkori Izrael megalakulása előtt. Szó sincsen nemzeti-etnikai megbélyegzésről ez esetben, ez vallási megbélyegzés volt.


A gój szó tehát a pogány, a gyaúr, a hitetlen stb. szavak sorába illeszkedik, amelyekkel egy vallás követői illették a más, nézőpontjukból tekintve nem "igaz" vallások követőit.


Ezzel együtt fontos megemlíteni, hogy bár a gój szó pejoratív éllel különbözteti meg a nemzsidókat, azokat nem zárja ki az üdvösségből. A keresztény vallással ellentétben, mely eredeti tanításai szerint senki nem üdvözülhet, aki nem keresztény ("Én vagyok az út, az igazság és az élet. Senki sem mehet az Atyához, hanem csak énáltalam."), a zsidó vallás szerint a gójok ugyanúgy az Olám HáBába jutnak, mint a zsidók, ha betartják Nóé hét törvényét (nem imádnak bálványokat, nem káromolják Istent, nem ölnek, nem lopnak, nem paráználkodnak, nem esznek meg élő állatot és van saját bíráskodási rendszerük, törvényük).

Paradox módon a zsidó vallás tanítása szerint tehát egy gójnak nem nehezebb, hanem könnyebb üdvözülnie, mivel nem kell ehhez a zsidókra vonatkozó, több mint hatszáz külön parancsolatot is betartaniuk...

2017. júl. 10. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Hozzateszem, hogy a mai Izraelben a "goj" szonak semmi de semmi pejorativ hangzasa nincs. Egyszeruen "nem zsido"-t jelent. Kb olyan a hangulata, mint a magyar "kulfoldi" szonak.
2017. júl. 23. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!