Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ha választhatnál, hogy Szomáli...

Ha választhatnál, hogy Szomáliába vagy Észak-Koreába születnél, melyiket választanád?

Figyelt kérdés
Én Szomáliát, mert igaz, hogy anarchia van, de ha szereznék egy AK-47-est, meg esetleg pár csatlóst meg egy kalózbandát, viszonylag normális életem lehetne. Észak-Koreában viszont semmit sem tehetnék az éheztetésem és a helyzetem ellen, ráadásul egész nap azt a majom Kim-et kéne isteníteni.
2010. jún. 10. 21:33
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
92%

"Én Szomáliát, mert igaz, hogy anarchia van, de ha szereznék egy AK-47-est, meg esetleg pár csatlóst meg egy kalózbandát, viszonylag normális életem lehetne."


Ahha, ott pont ilyen egyszerűen működnek a dolgok, ahogy leírtad. Mindenki ezt csinálja Szomáliában, te is hallottál róla? :)

2010. jún. 10. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Akkor is könnyebb anarchiában érvényesülni, mint egy elnyomó kormány alatt, mert az elnyomó kormány szervezetten hiúsítaná meg minden tervemet, az anarchiában pedig csak éppen az aktuális ember, aki lopni akarna tőlem, vagy egyéb haszna lenne belőle, ha megölne.
2010. jún. 10. 21:41
 3/15 A kérdező kommentje:

Ja, megha elegem lenne az anarchiából, beállnék valami paraszt kalózhajóra, azt hazudván, hogy nekem nincs más választásom, mert annyira szegény vagyok, aztán az első nyugati hajó megtámadásánál "megadnám magam", és elszállítanának Nyugatra Szomáliából.


Észak-Koreában pöppet nehezebb lenne meglépni.

2010. jún. 10. 21:43
 4/15 anonim ***** válasza:
82%

"Ha választhatnál, hogy Szomáliába vagy Észak-Koreába születnél, melyiket választanád?"


A kérdés elég rossz, mert nincs "Szomália" nevű ország. Az egykori Szomália területén van két tűrhetően működő állam, Szomáliföld és Punt, egy instabil föderáció (ennek része a főváros egy része és Galmudug), és az iszlámista övezet. Anarchia sehol sincs Szomáliában, ez egy baromság. Éppenséggel elég kemény diktatúra van az iszlámisták által uralt területen, de a többi állam se túl demokratikus.


"ha szereznék egy AK-47-est, meg esetleg pár csatlóst meg egy kalózbandát, viszonylag normális életem lehetne."


A legkevésbé sem, mert a kalózokat, banditákat ott is üldözik (mármint a jobban szervezett államokban), ahol pedig nem üldözi őket a kormány, ott egymást irtják.


"Észak-Koreában viszont semmit sem tehetnék az éheztetésem és a helyzetem ellen"


Valószínűleg az élelmiszerellátás klasszisokkal jobb Észak-Koreában, mint Szomáliában, a közbiztonságra pedig ez méginkább igaz.


"egész nap azt a majom Kim-et kéne isteníteni."


A dél-szomáliaiak bármikor cserélnének az észak-koreaiakkal, Szomáliföld lakói nem biztos. Észak-Korea sokkal fejlettebb, gazdagabb állam, mint az afrikai válságövezetek, persze európai szemszögből nyilván elég szegény.

2010. jún. 10. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
77%

21:47


Kösz a hasznos tájékoztatót, már ezeket is tudjuk. :)

2010. jún. 10. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
0%
Természetesen Szomália, vagy ha az előző válasz alapján pontosítani kell, akkor az ottani akármi. Az nem igaz, hogy Észak-Koreában klasszisokkal jobb az élelmiszer-ellátás. 95-96-ban több millió ember éhen halt, és ez ma már Fekete-Afrikában sem divat. És azóta is alig jobb a helyzet. Az egész ország egy nagy koncentrációs tábor különböző fokozatú rabokkal. Egy nagyon szűk elit él csak jól, de ők sem biztonságban, mert bármikor beáldozhatnak bárkit bármiért vagy semmiért.
2010. jún. 10. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
76%

"95-96-ban több millió ember éhen halt, és ez ma már Fekete-Afrikában sem divat."


95-96-ról beszélünk, vagy 2010-ről? Egyébként ne csinálj úgy, mintha a 80-as, 90-es évek sztárja minden külpolrovatban és fotókiállításon ne a "csontsovány szomáliai kisgyerek" lett volna. Felétek nem volt divat a "Szomáliában éheznek!!" beszólás? Észak-Koreával kapcsolatban az odalátogatók megerősítik, hogy határozottan látszanak a fejlődés jelei az utóbbi néhány évben.


"És azóta is alig jobb a helyzet."


2002-re normalizálódott az élelmiszerellátás.


"Az egész ország egy nagy koncentrációs tábor különböző fokozatú rabokkal. Egy nagyon szűk elit él csak jól, de ők sem biztonságban, mert bármikor beáldozhatnak bárkit bármiért vagy semmiért."


A kérdés az, hogy mindennél miért jobb Szomália, ahol (a déli övezetben) nincs se stabil pénzrendszer, se civilizált jogrendszer, és fegyveres csoportok gyilkolják egymást. Észak-Koreában legalább kenyai életszínvonal van, ami egy dél-szomáliai lakosnak elérhetetlen álom. Mint említettem, más a helyzet Szomáliföldön.

2010. jún. 10. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim válasza:
100%
Nokent Szomaliaba semmikeppen nem, mert ott meg mindig nagy divat a nemi szervek csonkitasa...de eszak-koreaban sem birnam sokaig...bar annyira nem lehet rossz a helyzet, ha van idejuk focizni, es kijutottak meg a VB-re is...
2010. jún. 10. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
81%

Eszak-koreaban elkepeszto a szegenyseg es MINDEN meghatarozott: a hajviselet, a ruhak, az, hogy mettol meddig van aram, mit nezhetsz a tv-ben(mar ha van, ritka esetekben-csak eszak-koreai adokat), nincs internet, nem tanulhatsz idegen nyelveket, az orszagbol csak akkor lephetsz ki, ha a szerencsesebb parezerbe tartozol. A gyerekeket ugy nevelik, hogy mar ovodaban katonai indulokat enekelnek, a "jatekido" be van osztva (ot percig pistike hintazik, majd masodpercre pontosan valtja jucus, ha akar hintazni, ha nem) delutan a gyerekek kotelezo jelleggel kulonfoglalkozasra jarnak (amit nem ok valasztanak ki, hanem egy tesztet irnak, ami eldonti miben a legjobbak), az emberek mas penznemben fizetnek, amivel olyan alap dolgokat nem tudnak megvenni, mint pl esernyo. A fovarosban, ami relativ kulturalt leginkabb csak azok elnek, akik eleg szerencsesek, hogy hivatali munkat tolthessenek be. Autoja csak elenyeszo szamu embernek van. Pyongyangon kivul konkretan csak nyomornegyedek vannak. Minden egyes tanteremben, szobaban, palyaudvaron stb. az uralkodo pofaja nez rad, amit meglatva aleltan sohajtoznod kell, akar tetszik, akar nem.

Ezeket figyelembe veve, ha mar eheznem kell, akkor inkabb azt csinalnam, amit en akarok.

Jo persze Eszak-Korea nagyon erdekes orszag, ezt nem tagadom, de nem ott elni!

2010. jún. 10. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
59%
22.40: Nem tudom, mit értesz azon, hogy normalizálódott az élelmiszerellátás, meg hogy látszanak a fejlődés jelei. Pont az történt, hogy az ország nagy részén összeomlott, megszűnt a korábban, 90-es évekig még valóban egy tisztes fekete-afrikai szinten működött központi élelmiszer-ellátás. Ezt a realitást tudomásul véve az észak-koreai rezsim elkezdett eltűrni bizonyos mikrogazdasági tevékenységet, pl. olyasmit, hogy ültessek a kunyhóm előtt pár bokor krumplit, és ha marad belőle pár kiló, azt a szomszédoknak eladjam. Ez egy nagyon primitív, messze a kenyai színvonal alatt maradó valami, de kétségtelen, hogy a masszív éhínség csökkentéséhez hozzájárult. És kialakult egy kisebb mikrokapitalista réteg. De hogy ez a folyamat mennyire törékeny, azt az is mutatja, hogy ezeket az embereket egy "pénzreform" keretében az állam kifosztotta, egy minimális összegen felül nem váltották át a régi vont denominált új vonra, ezzel elszálltak a megtakarítások, amelyek abszolút összegben amúgy is rendkívül csekélyek voltak. Kenyával semmiképpen nem összehasonlíthatók.
2010. jún. 10. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!