Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Perzsia miért változtatta meg...

Perzsia miért változtatta meg a nevét Iránra?

Figyelt kérdés

2018. máj. 9. 20:23
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem az 79-es forradalom után változtatták meg? Gondolom ilyen leszámolunk a régi rendszerrel és valami új jön új néven szerintem.
2018. máj. 9. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha hihetünk a wikinek (én nem mindig szoktam, de itt egész helytállónak tűnik), akkor nyugaton 1935-ig Perzsiának hívták, de az Irán elnevezés is nagyon régi, az Akhaimenida-ház óta (ez az Óperzsa Birodalom (Kr. e. V. század) ismert.

Reza Pahlavi sah 1959-ben bejelentete, hogy mindkét név helyes. Végül hivatalosan mindenhol az iráni forradalom (1979) után lett Irán.

Gondolom az indok az, hogy a Perzsia szó a görögből származik, az antik görög történetírók munkái alapján és inkább Európában volt elterjedt. Az Irán szó meg mentes ettől.

2018. máj. 9. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Hihetünk, az iráni honlapok önmaguk történelméről lényegében ugyanezt mondják. Az irániak egyaránt szívesen veszik, ha őket iráninak vagy perzsának nevezi az oda látogató, és veszélyes őket arabnak nevezni.
2018. máj. 10. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Nem változtatták meg, Irán az a perzsa (fárszi) neve az országnak. Úgynevezett endoníma, azaz ahogy helyben önmagukat nevezi a térséget az ott élő nép. Perzsia pedig exoníma, azaz a kívűlállók által használt név. Ahogy nálunk például a Magyarország endoníma, a Hungary/Ungarn/Unkari/stb pedig exoníma. Kérhetné a magyar kormányzat is, hogy mostantól hivatalosan Magyarországnak nevezze az országot mindenki, csak nem lenne sok értelme, de lehet, hogy egy generáció múlva már meghonosodna és a Hungary lenne a kevésbé elterjedt. Persze az elterjedésnél azért lényeges, hogy mennyire egyszerű kiejteni az endonímát egy külföldinek.
2018. máj. 10. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
51%
Ez lehet hülyeség, de én úgy olvastam, hogy a Prince of Persia című számítógépes játék miatt változtatták meg. A kiadó perrel fenyegetőzött, hogy ők levédetik a Perzsia szót mint márkanevet és fizethet a csóri országuk annyi jogdíjat, hogy a gatyájuk is rámegy. Végül úgy döntöttek, hogy megváltoztatják az országuk nevét Iránra.
2018. máj. 11. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!