Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért nem tudták az európai...

Miért nem tudták az európai országok megőrizni a gyarmataikat?

Figyelt kérdés

Franciaországon és az Egyesült Királyságon kívül ma egy országnak sincs gyarmata. Nagy-Britannia 14 tengeren túli területtel rendelkezik, melyik részben vagy egészben Nagy Britannia alá vannak rendelve ( nem keverendőel össze mondjuk Ausztráliával vagy Kanadával, melyek perszonálunióban állnak az Egyesült Királysággal ). Franciaország néhány szigetcsoportot tudott megtartani. Spanyolország csak az igényeit ( pl: a Nyugat-Szaharára ), de területet nem.

De miért nem tudták egyáltalán megtartani a gyarmatokat az európai országok? Egy nagyobb területet se, vagy legalá állandó befolyást egy-egy egykori gyarmatnál?


2019. jan. 6. 17:19
 1/6 Alain Delon ***** válasza:
67%
Azért, mert a világ fejlődik és továbblép olyan idejétmúlt dolgokon, mint a gyarmat.
2019. jan. 6. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
54%
Mert az agyhalott gyarmatok nem jöttek rá, hogy a gazdasági sikereik a gyarmatosításból származnak. Ahogy a gyarmatosítók elhagyták a gyarmatokat, azok vissza is zuhantak.
2019. jan. 6. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
53%
A legtöbben a 2. Világháború után vesztették el, ugyanis vagy a hábrú alatt vették el tőlük vagy az után mikor kimerültek az anyaországok saját maguk újáépítését tartották fontosabbnak mint hogy azokkal törődjenek. De nagyban hozzájárultak a függetlenségi mozgalmak is.
2019. jan. 6. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
38%
A liberalizmus megfertőzte az agyukat, azért.
2019. jan. 6. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ melyik országokról van szó. Durván általánosítva:


- A 19. században öntudatra ébredt a legalsóbb réteg, a parasztság és a munkásosztály

- A 19-20. század fordulóján megjelentek az önrendelkezésre vágyó mozgalmak

- A második világháború fokozta a gyarmatok kizsigerelését, miközben ezek az országok többször gazdát is cseréltek

- A második világháború után a hidegháborúban szembenálló felek jelentékenyen támogatták a függetlenségi mozgalmakat, hogy borsot törjenek a másik orra alá

- Elindult a fegyveres ellenállás, és ha nem is tudtak győzni, fenntarthatatlanná tették a rendszert

2019. jan. 6. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A második világháború meggyengítette az európai országokat.

A gyarmatokon erősödtek a függetlenségi igények, mozgalmak és sok helyen ez fegyveres felkelésben is kibontakozott.

Európában kezdett egyre inkább teret nyerni a liberalizmus a közvéleményben és így a politikában is, egyre kevésbé tűnt fenntarthatónak a gyarmati népek elnyomása. Ezért a gyarmatok önrendelkezést kaptak, előbb-utóbb dönthettek a saját sorsukról.

A legtöbb függetlenné vált. Néhány csatlakozott az anyaországhoz (pl. Martinique, Francia Guyana, Réunin, a hollandoknál pl. Bonaire, Saba) vagy föderációra léptek pl. Grönland, Feröer és Dánia vagy Hollandia és Curacao, Sint Maarten). De olyan gyarmatok is akadtak, akik függetlenséget sem akartak igazán, de a gyarmattartóhoz sem akartak/tudtak csatlakozni, ezért úgy döntöttek, hogy megfelel nekik a gyarmati státusz belső autonómiával (ilyen például a franciáknál Új-Kaledónia, Francia-Polinézia, a brit gyarmatok pl. Kajmán-szigetek, Feröer-szigetek, Bermuda, Gibraltár, Pitcairn-szigetek, Brit Virgin-szigetek stb. és hogy érdekességnek USA függőségeit is említsük pl. Puerto Rico, Guam, Amerikai Virgn-szigetek... is ilyen területek).

2019. jan. 6. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!