Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Szovjetunió miért bomlott...

A Szovjetunió miért bomlott fel háború/erőszak nélkül?

Figyelt kérdés

Most hirtelen belegondoltam, hogy anno mi volt és laikusként csak erre emlékszem:

* Szovjetunió gazdasága gyengült

* reformok

* Csernobil, majd az azzal járó bénázás

* nincs pénz Afganisztánra jó, kivonulunk

* hirtelen mindenkinek kinyílik a csipája, fal leomlik, jó kivonulunk K.K. Európából

* tárgyaljunk egy új szövetségről

* kinyílik a balti államok csipája, nem baj, kilépnek oké elfogadjuk

* még ott vannak az ukránok és közép ázsiai államok, majd lesz valami

* nekik sincs kedvük az egészhez, jó nem baj, mi oroszok leszünk az utódállam

* felbomlik a Szovjetunió és mintha mi sem történt volna


Ez nekem annyira szürreális. A Varsói szerződés felbomlását megértem, de a ruszkik miért hagyták ilyen halvérűen, hogy az ex szovjet törpeállamok csak így nyugodtan lelépjenek? Miért nem tartották erővel, akár háborúval bent a stratégiailag fontos balti államokat meg főleg a termékeny Ukrajnát és olajban gazdag Kazahsztánt egy kapitalista újonnan szerveződő moszkvai irányítású diktatórikus államszövetségben? Nem sejtették előre, hogy 20 év múlva majd NATO hadihajók/repülők fognak cirkálni a Balti- és Fekete-tengeren? Most a balti államokon meg Ukrajnán megy a hercehurca. Nem lett volna akkor könnyebb elintézni, amikor még viszonylag volt tekintélyük és mozgásterük (amikor még a Közép Európai államok sem voltak a NATO tagja). Ez olyan, mintha otthagyom az egyetemet (ha nem vagyok lusta és hanyag, akkor simán folytathattam volna) majd 3 év múlva megint felvételizek ugyanoda, de már kétszer annyi pont kell a bejutáshoz és a tanterv is sokkal nehezebb lett.



2019. márc. 9. 17:24
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
nem bomlott fel
2019. márc. 9. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

#1

Tényleg? Látsz olyasmit a mai térképeken, hogy Szovjetunió?

2019. márc. 9. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Mert Gorbacsov mindenáron azt akarta bizonygatni, hogy ő már nem olyan merev diktátor, mint az elődei, de a túlzott kompromisszum-készsége átcsapott tehetelen gyengeségbe és ez okozta a SZU vesztét. (Ha hiszel az összeesküvés-elméletekben, akkor akár azon is el lehet gondolkodni, hogy Gorbacsov vajon miért politizált szinte végig az USA szája íze szerint, mellyel népszerűbb volt az USA-ban és Nyugaton, mint a saját országában...)
2019. márc. 9. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Ha már előkerült Gorbacsov: eredetileg a Szovjetunió reformját akarta kivitelezni-ezt a célt szolgálta a glasznoszty és a peresztrojka-, a szétzilálása eszébe sem jutott. Későn ébredt rá, a szovjet államot nem lehet reformálni, mert az egyben a pusztulását jelenti.
2019. márc. 9. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!