Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az állam mihez kezd a lakosság...

Az állam mihez kezd a lakosságtól befolyó megtakarításokkal (pl. állampapírok)?

Figyelt kérdés
Ebből fizetik ki a külföldi adósságokat, ezáltal forintosítva az államadósságot? Mik lehetnek ennek az előnyei/hátrányai az országra nézve?

2020. febr. 5. 12:15
 1/1 anonim ***** válasza:
48%

Alapvetően egy országnak a költségeit az kellene fedezze amit az országban befizetnek az emberek adóban, járulékban, amiket az itt járó turisták költéseiből befizetnek adóba vagy beszednek vámként a határon behozott termékek után, meg amit kiegészít az állami tulajdonban levő cégek haszna és az állami monopóliumok hasznosításából beszedett pénz és hasonlók.

Azonban nincs olyan ország a Földön jelenleg ami ezt mindig is így tudta csinálni, vagyis kölcsön kellett kérnie pénzt máshonnan. Ez az államadósság és ez az amit meghatározott időre adták csak kölcsön, kamatra. Vagyis ha van 1 milliárd forintnyi államadósság, akkor azt a lejáratkor, pl. 3 hónappal vagy 5 évvel később vissza kell fizetni a kölcsönvételkor kialkudott kamattal. Az 1 milliárd forint hitelre így az állam 3 hónap múlva visszafizet 1 milliárd 50 ezer forintot vagy 5 év múlva 1 milliárd 450 ezer forintot - kamattól függően.

Az államkötvény pontosan ez, te bemész a postára, veszel 1 millióért kincstárjegyet, 2 éves futamidőre és visszakapsz 1055000Ft-t 2 év múlva.

Vagyis az államnak többet kell visszafizetnie mint amit kapott kölcsön. A baj ott van ha nem képes ezt a többletet kitermelni így a visszafizetéshez ÚJABB hitelt kell felvennie, újabb kötvényt, állampapírt kell kibocsájtania. Ezért nőtt meg az államadósság, meg amiatt hogy itthon forintban keletkezik a bevétel de a kölcsönt kintről kérték korábban, devizában, aminek nőtt az árfolyama. vagyis nem csak 1Ft-ért 1, 001Ft-t kell kitermelni, mint a forint állampapírokért, hanem néha 1Ft-ért 2Ft-t, mert elmászott a forint árfolyama az évek alatt.

A japánoknál pontosan azért nincs baj a nagyon magas államadóssággal, mert a saját lakosságának tartozik - jen-ben. A saját állampolgárai meg nem veszik ki és viszik máshová a megtakarításukat ha ott több hasznot látnának belőle, mert a saját országukat nem akarják csődbe vinni. Nálunk abból volt nagy gond sokkal kisebb államadósság aránynál (ott 300% itt meg 80%) hogy kintre tartozott az országunk akik el is vitték innen a pénzüket ha nem adtunk rá magasabb kamatot.

A forintra cserélés történik most valóban, ahogy írod, a külföldi befektetők helyett a magyar embereknek, cégeknek a pénzét kéri kölcsön az állam. A nagy kötvénykibocsátás sok bevétel volt amiből a devizatartozásokat fizették ki, így nagyobb részt már forintban és a magyar embereknek, cégeknek tartozik az állam.

Ez biztonságosabbá teszi az államadósság kezelését és nem függünk annyira a devizaárfolyamoktól, inkább attól hogy milyen lesz a magyar gazdaság. Amíg az emberek jól keresnek és nem féltik a pénzüket meg ráérnek vele hosszútávon gondolkodni, addig bent hagyják majd állampapírban.

2020. febr. 5. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!