Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Közgazdasági értelemben és...

Árokpart kérdése:

Közgazdasági értelemben és azzal levezetve mitől van ma ez a jelenség Magyarországon?

Figyelt kérdés
Mármint arra gondolok konkrétan, hogy most 2020-ban jóval szociálisan érzékenyebb a kormány, több minden terhet átvállal az emberektől sőt már majdnem az inverze közgazdaságilag a Gyurcsány-Bajnai kormányoknak. Amíg a 2010 előtti kormányok ideje alatt szinte mindent privatizáltak, rezsit emeltek folyamatosan, nemhogy családi hanem szinte semmilyen támogatás nem volt sem tankönyv, CSOK és sorolhatnám, ma meg szinte majdnem a Kádár-rendszerhez hasonló az állami szerepvállalás. Ellenben mégis sokkalta nagyobbak a társadalmi különbségek mint 2010-ben ugyanilyenkor, sőt szinte már latin-amerikai szintű. Most, hogy nyaralási szezon van különösen szembetűnő, hogy vannak rengetegen akik írtózatosan meggazdagodtak és vannak akik épen, hogy csak vegetálnak. Hogyan lehetséges akkor ez közgazdaságilag, hogy most sokkal nagyobb a társadalmi olló mint a 2009-2010-es válság idején, sőt a Bokros-csomag idejében lévő állapotokhoz hasonlít úgy, hogy gazdaságilag nemhogy megszorításokat, hanem inkább osztogatási politikát folytat 2010 óta a kormány. Hogyan hoztuk ezt össze. Aki esetleg képzett gazdasági szakember és természetesen bárki mondjatok erről valamit.
2020. aug. 11. 21:40
 1/4 Neurotech ***** válasza:
40%
A CSOK nem 2020ban kezdődött. Hogy miért próbál segíteni a kormány? Mert a COVID miatt sokan vesztették el az állásukat és segítségre szorulnak. A társadalmi olló idén nagyobb mert különleges helyzet alakult ki. A turizmusban dolgozók annyit veszítettek, hogy még a francia vagy német állam sem tudja nekik kompenzálni amit elveszítenek, és sok olyan cég van akik olyan termékeket állítanak elő ami most jól jön, PL maszk, kézfertőtlenítő de ide lehet sorolni a henteseket is akik megháromszorozták a termékeik árát mert mindenki viszi. Ahogy példálóztam Németországgal ez a helyzet nem csak nálunk van hanem szinte az összes Európai országban.
2020. aug. 11. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Deák Dominik 2020 ***** válasza:
59%

Bár nem vagyok közgazdász, az ezzel foglalkozó tanulmányok azt mutatták ki, hogy a kormányok (beleértve Hornt, Gyurcsányt és persze Orbánt is) mindig a felsőbb társadalmi csoportok felé csatornázták a társadalmi transzfereket, ezért nyílik a társadalmi olló.


Ráadásul pont a felzárkóztató szociális alrendszerek kárára teszik mindezt, így konzerválja vagy inkább súlyosbítja a helyzetet.

2020. aug. 11. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Amennyit én értek azaz, hogy ezeket a támogatásokat a jobban élők tudják igazán kihasználni. Az adókat is a vállalkozó réteg kitrükközi, szóval ezt valahonnan lentről szedik be. És az egész vége egy pénz átmozgatás lentről föl.
2020. aug. 11. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Nézd meg a 24. oldalt kérdező. A fidesz alatt arányait tekintve pont hogy csökkentek a szociális kiadások. Amiért mégis nagyobbnak tűnnek a mai programok, annak az az oka, hogy nominális értelemben ténylegesen nagyobbak is, hisz az éves GDP-nk is nőtt azóta. + csökkent a feketegazdaság is.


A különbségek pedig azért szélesettek szerintem, mert a multik is jobban átszövődtek a hazai gazdaságban. A munkások stabilabban ugyan, de ugyanúgy alacsony fizetést kapnak, míg az új közép- és felsővezetői réteg versenyképes fizetést kap nemzetközi összehasonlításban is.


A KATA is sokat segített a kisgazdag vállalkozóknak (nem csoda, hogy folyamatosan szigorítani akarják, amit említettem feketegazdaságot igazából csak szürkévé változott, de nem lett felszámolva). A TAO csökkenésével is jól járhatott sok középvállalkozás (és pláne a nagyok).


+2 észrevétel kérdező:


1. Bajnait én kihagynám az összehasonlításból. Kvázi egy világgazdasági és költségvetési válságkezelést csinált, nem valódi, teljes ciklusu kormányzást, hogy tiszta lappal összemérhető legyen.


2. A fidesz "osztogatási" politikája is inkább csak 2014-től érhető tetten. Kvázi a '13-as manyup adósságcsökkentés és az új EU-s költségvetési ciklus után értelmezhető szociális paradigmaváltás.

2020. aug. 11. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!