Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kádár János jobb vezető volt,...

Kádár János jobb vezető volt, mint a rendszerváltás utáni miniszterelnökök?

Figyelt kérdés
2020. aug. 25. 15:12
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
56%

7:

A házakat, lakásokat nem, de a földeket igen. A szövetkezesítés nagyrészt a Kádár rendszer idején zajlott le, Rákosi idején nagyrészt sikertelen volt, Nagy Imre idején meg nem erőltették. 56 után viszont kénytelenek voltak a földtulajdonosok beadni a derekukat, és csatlakozni a TSZ-ekhez, nem volt más választási lehetőségük. Cserébe a háztáji gazdaság maradhatott.

2020. aug. 25. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom eldönteni, hogy szándékos provokáció lenne a kérdés, vagy valóban nem tudja a kérdező...

Az akkori világot nem lehet a mostanihoz hasonlítani, a második világháború után létre jött kommunista blokkban az országok csak látszatra voltak függetlenek, valójában a Szovjetunió felügyelt mindent, a szovjet elvtársak jóváhagyásával lehetett valakiből vezető, és a rendszerre jellemző, hogy a legmagasabb pozíciót a párt vezetőse jelentette.

Kádár János a Magyar Szocialista Munkáspárt első számú vezetőjeként lett az akkori Magyarország teljhatalmú ura, és bizony egy diktátor volt, aki az 56-os forradalom leverésében aktív szerepet vállalt, azt hálálták meg a szovjetek elvtársak azzal hogy rábízták az ország vezetését, és hatalma megszilárdítását véres leszámolással kezdte, a történészek szerint egyetlen kegyelmi kérvényt sem írt alá.

Innen hosszú utat bejárva, a 60-as évek végére, 70-es évek elejére valóban eljutott az az ország oda, hogy a keleti blokkon belül Magyarország lett a legvidámabb barakk, létrejött a gulyáskommunizmus, ahol három alapon működött minden: Támogatott, Tűrt, Tiltott.

Aki nem vétett a tiltás ellen, az viszonylagos nyugalomban, jólétben élhetett, és sokan erre az emlékre hivatkozva sírják vissza a Kádár korszakot, az 56 utáni tevékenységét már nem róják fel neki.

Amiről viszont sokan megfeledkeznek, vagy esetleg nem is tudják, az akkori viszonylagos jólét alapja nem a munka volt, hanem a sorozatosan felvett világbanki kölcsönök, (amelyek egy része ment tovább a Szovjetunóba) és az lett az akkori rendszer összeomlásának is az oka.

Olyan mértékben eladósodott az ország, hogy amikor a Világbank megtagadta a további kölcsönt, a gazdasági összeomlás elől menekülésnek nem látták más módját csak a kapitalizmus felé, ezért nem lettek 56-hoz hasonló események, no és persze azért, mert a szocialista blokk összes országában lezajlott a folyamat, a lengyelekkel kezdődött, ott még volt hangoskodás csete-paté, de a nagy testvér is befuccsolt, és az oroszoknál Gorbacsovra mái napig úgy tekintenek, hogy ő volt az, aki szétverte a Szovjetuniót, holott nem nagyon volt más lehetősége neki sem.


Milyen vezető volt Kádár, aki az 56-os forradalom leverését, az azt követő terroron árt elvezette az országot egy békésnek, boldognak látszó korszakba, de ugyanakkor mérhetetlen módon eladósította?

Azt hogy után a mi következett a privatizációnak nevezett szabad rablás korszakában, már némileg másik történet, de az első milliárdosok az MSZMP, MSZP pártvezérei közül bukkantak elő.

2020. aug. 25. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
36%

10:

Nagyrészt egyetértek, bár Orbánék alatt inkább visszafelé tartunk abba a rendszerbe, szerencsére a környezet (EU, szabad piac) nem engedi.


Viszont az böki a szememet, amit az egészségügyről írsz. Nyilván technikai eszközökben fejlődött, de épp ez az a terület, ahol nem volt rendszerváltás, és a születéskor várható élettartam növekedés nem azért volt mostanáig, mert az egészségügy javult volna. Az életkörülmények javultak, de az állami egészségügy ugyanolyan maradt strukturális szempontból, mivel senki sem mert hozzányúlni.

2020. aug. 25. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

#13: "Viszont az böki a szememet, amit az egészségügyről írsz.", "Nyilván technikai eszközökben fejlődött (...)", "Az életkörülmények javultak, de az állami egészségügy ugyanolyan maradt strukturális szempontból, mivel senki sem mert hozzányúlni."

- Akkor elnézést, bizonyára félreérthetően fogalmaztam. A mondanivalóm lényege az volt, hogy a nosztalgia ebben a tekintetben is hamis. Egyetértek veled, hogy ezt nem strukturális, hanem technikai fejlődés, illetve a jobb életkörülmények okozták.

2020. aug. 25. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
82%
A 10-es és 12-es kommentelő messze az oldal és főleg a kategória szintje felett teljesített. Grat!
2020. aug. 25. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!