Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egyetértesz Márky-Zay Péterrel...

Egyetértesz Márky-Zay Péterrel hogy parasztvakítás a rezsicsökkentés és piaci árakra van szükség a lakosság körében is?

Figyelt kérdés

2022. jan. 5. 13:17
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
Nem tudom.
32 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
49%

Nekem az a bajom Márki-Zay Péter politikai gondolkodásával (a kommunikációjával még nagyobb bajom van), hogy nem veszi figyelembe a magyar realitást. Ő lát egy nyugati, többnyire amerikai mintát, és ezt szeretné ráhúzni a magyar társadalomra. Ez azonban ilyen formában nem működik. A magyar társadalom mentalitása, társadalmi, gazdasági berendezkedése, gondolkodása, és kb. mindene különbözik a tengerentúli társadalomtól.

Az, hogy rezsicsökkentés helyett szereljünk napelemet a házra, egy nagyon jó elgondolás, csak nem egy Magyarországi közegben. Ezt uniós pályázatokkal szeretné megoldani, de a pályázatoknak mindig van valamilyen feltételrendszere. Többek között ezért is mondható el erről az ötletről, hogy nem tudná olyan átfogóan érinteni a magyar társadalmat, mint az Orbán-féle rezsicsökkentés, hiszen nem tudná minden magyar háztartásra kiterjeszteni ezt a programot.

Vagy ott volt pl. az a kijelentése, hogy az üzemanyag drágulásakor "az okos amerikaiak" vettek egy kisebb fogyásztású autót. Ez is egy nagyon ötlet - Amerikában. A magyarok számára ez nem lehet realitás. Egyrészt a forint árfolyama miatt, másrészt a magyarországi autók életkora miatt, harmadrészt azért, mert sok esetben még használt áron is többe kerül egy kisebb fogyasztású autó, mint egy nagyobb. Szerintem érdemesebb lenne olyan megoldásokkal előállnia, amelyekről legalább látszólag tükröződik, hogy tisztában van a magyar realitással.

2022. jan. 5. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
44%

Nem lehet ezzel egyetérteni, mert tények teljesen mást mutatnak.

A valóság az, hogy amikor korábban a "piaci árak" érvényesültek MZP szerint, akkor is az állam szabta meg az árakat, csak olyan árat szabott meg az állam amit a cégek tulajdonosai elvártak. Mindig emelték az árakat és soha nem csökkentették, a nagyfogyasztóknak meg mindig magasabb árat kellett fizetni a lakosságnál.

A különbség annyi, hogy most a rezsicégek az állam tulajdonában vannak, az állam meg a saját cégétől nem azt várja el, hogy profitot termeljen amit kivehet a cégből, hanem hogy annyit kérjen el a lakosságtól amiből a rendszert biztonságosan fenn lehet tartani, de az emberek még ki tudják fizetni. Ugyanúgy az állam szabja meg az árakat, mint 10 vagy 20 éve, csak már nem él az a szocik által a szolgáltatók megvásárlásakor kötött szerződés amiben számukra garantált haszon van az árakba beépítve.

Az elmúlt évtizedekben jól látszik az árakon, hogy hiába volt a világpiaci árban csökkenés, az nem érvényesült a lakossági árakban.

A hosszú távú szerződéseknek az a lényege, hogy előre ismert feltételekkel, kiszámíthatóan lehessen a létfontosságú dolgokhoz a lakosságot hozzájuttatni. Egy nagy cég meg tudja tenni, hogy maga köt a számára kedvező szerződést a szolgáltatóval, a lakossági kisfogyasztók viszont nem. Vagy megkötöd a helyi áramszolgáltatóval a szerződésedet annyiért amennyit kér vagy nem lesz áramod és ennyi. Ezért szólt bele mindig is az állam ezekbe az árakba.

Ha érdekel, akkor ezt érdemes elolvasnod, egy olyan írás ami egyáltalán nem a kormány politikájának barátja az energiaárak alakulásával kapcsolatban és éppen negatívumként fogalmazzák meg ezt 2015-ben a 2014-ig bekövetkezett változások alapján:

"A villamos energia reálára ma nagyjából a múlt évtized eleji szintre tért vissza, miközben az árszerkezet jelentősen átalakult. Ezen átrendeződés végső nyertese az állam – mely leginkább profitált a drágulásból, s viszonylag kis részt vállalt a rezsicsökkentésből –, a vesztesei pedig az energia szolgáltatói és elosztói. "

"Akár a rezsicsökkentést, akár az azt megelőző időszakok árváltoztatásait nézzük, a villamos energia ára sosem pusztán piaci mechanizmusok, hanem politikai döntések mentén alakult ki. Így gyakorlatilag minden változást mesterséges beavatkozásnak tekinthetünk, amely a szektor egyes szereplőinek kedvezett, mások pedig veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni."

[link]

Vagyis nem, nincsen másféle rejtett árfizetés a rezsicsökkentés mögött amit az emberek másban fizetnének meg csak nem látják. A cégek fizetik a világpiaci árat és ezt a termékek, szolgáltatások árában természetesen megfizetjük, de ezt mindenki látja, érzi. Ha az is államilag támogatott ár lenne, akkor lenne hogy adóban másként fizetjük be amit utána a energiaköltségek alacsonyan tartására fordítanak.

A piaci ár azt jelentené, hogy kiszámíthatatlan, tervezhetetlen az emberek életében az a költség ami a legnagyobb részét teszi ki a kiadásainknak, miközben belőle kevesebbet fogyasztani nem tudunk. Víz, villany, fűtés kell az élethez.

2022. jan. 5. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
28%
MZP nem mondta azt, hogy a piaci árakra van szükség a lakosság körében is !!! Ez már csak a kérdező kitalációja.
2022. jan. 5. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
38%
#3 Hogyan másképpen lehet értelmezni azt ha kijelenti, hogy a rezsicsökkentés nem jó?
2022. jan. 5. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
20%

Szegény MZP minden szavát félreértik. Hetek óta csak magyarázkodik. Bár egyre több esetben nem is érti mi a baj azzal amit mond.

Szóval lehet hogy el kellene kérni neki Orbán svájci orvosának a telefonszámát.

2022. jan. 5. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!