Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért használják a két egymásn...

Miért használják a két egymásnak ellentmondó szóból álló összetett "balliberális" szót?

Figyelt kérdés
Hiszen a baloldali egyenlőség, és a liberális szabadelvűség épp egymás ellentétei. Hiszen a liberalizmus alapján mindenkinek szabad gazdagabbnak lenni másoknál, a piacgazdaság által tőkét felhalmozni. Ezzel szemben a baloldal szerint a gazdagok fizessenek több adót, amivel elősegíthetik a társadalmi egyenlőtlenségek felszámolását. Emellett kapitalizmus kritikusok is.

2023. máj. 28. 16:38
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
69%
Nem tudom, én liberálisként közelebb érzem magam a jobboldalhalhoz, de Magyarországon elterjedt egy hibás értelmezés. Épp a napokban beszéltem egy magát jobboldalinak valló egyénnel. Felmerültek különböző témák, amikről elmondta a véleményét. Miközben szidta a baloldalt, tele volt baloldali elemekkel a világnézete, de minderről persze fogalma sem volt. Nem mondtam neki semmit, mert nem akartam megbántani, inkább csak megmosolyogtam magamban, hogy mennyire könnyen képesek téveszmésekké válnak az emberek.
2023. máj. 28. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:
#9 A baloldaliságnak a lényege nem a jogegyenlőség, hanem a szociális, társadalmi egyenlőtlenség, aminek nyilvánvalóan a jogegyenlőség elengedhetetlen feltétele, azonban azon felül szociális intézkedésekre is szükség van.
2023. máj. 28. 21:58
 13/23 anonim ***** válasza:

12


De ezen mit kell érteni? Mi lesz az eredménye ha megvalósul?

2023. máj. 29. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:
Az egyenlőség? Nem tud megvalósulni, a valódi társadalmi (még a jog- is)egyenlőség nyilvánvalóan utópia.
2023. máj. 29. 19:50
 15/23 anonim ***** válasza:

14


Akkor mi értelme van?

2023. máj. 29. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

#9

Amit leírsz, az szintén hibás értelmezése a kapitalizmusnak, azért mert adott állapotban egy cég dominál egy területet, még nem következik, hogy nincs verseny.


Erre jó példa az OS. Jelenleg PC-ket nézve 75% körül van a Microsoft operációs rendszerek aránya és mondjuk 3%-on a linux-é, de attól még a Microsoft-nak versenyeznie kell, hogy ezt meg is tartsa, mert amint valamit nagyon elb*sznak, szépen áttérnek a felhasználók máshova.


Nézzük meg mondjuk a telefon márkákat. A 2000-es években a Nokia volt az egyik vezető márka, és azért bukta ezt el, mert amikor bejöttek az okos telefonok, akkor nem tartotta a lépést a versenyben és így kihaltak.

Mára már egyáltalán nem gyárt telefont a cég.


Szóval a verseny létezik és ha valaki elszúrja, akkor az adott cég versenyelőnye teljesen megszűnik. A Google pl. most ezért hajt, hogy a Bard mesterséges intelligencia jól menjen, mert voltak hírek, hogy pl. a Microsoft tárgyal a Samsung-gal, hogy a default kereső az ővék legyen.


"Aki azt képzeli, hogy a multik versenyeznek, annak fogalma sincs a gazdaságról."

Neked nincs fogalmad, mert van verseny, ezért vannak multik, amik elég komolyan buknak.

Csak az mond ilyet, aki teljesen vakon van a kérdésben.

Az informatika pedig pont az egyik legkompetitívebb terület, ahol bizony egyik napról a másikra változhatnak meg a viszonyok.


Az pedig, hogy vannak multik, az nem jelent semmit. Nyilván lesznek nagyobb cégek, mert egy-egy országos megrendelést csak multi fog tudni kiszolgálni és sosem pár kis cég.

Tehát pl. egy országos hálózat kiépítésére bizony kell a multi szakértelme, ami ebben utazik.

2023. máj. 30. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:
#15 Ki a Jó Isten beszélt arról, hogy van-e értelme, engem a két fogalom összemosása érdekelt.
2023. máj. 30. 10:32
 18/23 anonim ***** válasza:

Miért kell álandóan csak a gazdaságra gondolni?

A politikában a baloldal a szabadságjogok egyenlőségét hirdeti. Pl a melegházasság egy szabadságjog, hiszen a melegek is eldönthetik, kivel házasodnak, de ettől egyenlősítve is lesznek

2023. máj. 30. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:
A melegjogi aktivizmus a liberalizmushoz (annak szélsőséges változatához) köthető, semmiképpen sem a baloldalisaghoz.
2023. máj. 30. 20:45
 20/23 Pszichológus atya ***** válasza:

#19: Akkor nézd meg kb. bármelyik nyugat-európai baloldali párt oldalát és meglátod, hogy a politikusaik úgy ünneplik az LMBTQ hónapot, mint ha ez lenne a legfontosabb kérdés.

Elhiszem, hogy te nagyon szeretnél hinni abban, hogy a balliberális jelző csak egy kitalált dolog amit a gonosz FIDESZ aggat rá az ellenfeleire, de ez a fejlett világban egy ma már régi baloldalnál is népszerűbb dolog. A jóléti államokban már senki nem akarja megvédeni a munkásokat meg szociális problémákkal foglalkozni, hiszen jó részt már megoldották őket. Ilyen 19. századi eszmékkel nem lehet relevánsnak maradni Berlinben, Stockholmban vagy Párizsban - de talán még Budapesten az Erzsébetvárosban sem - Niedermüller Péter gyakorlatilag a balliberális politikusok archetípusa (és ebben szerintem semmi bántó nincs, puszta tény).

2023. máj. 30. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!