Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Lehet hogy most 2023 végére...

Lehet hogy most 2023 végére már bőven Magyarország az EU legszegényebb országa?

Figyelt kérdés

[link]

Az aktuális helyi vásárlóerő / fő alapján, ami az életszínvonalat a legpontosabban meghatározó gazdasági mutató, már 2022-ben is a második legszegényebb ország volt Magyarország az EU-ban, épp hogy csak megelőzve Bulgáriát, viszont nagyon lemaradva már Romániától.

Itt a kép kinagyított verziója:

[link]

Igen ám, de ha tanulmányozzuk a középső (térkép alatti) táblázatot, akkor az előző évek változásai alapján azt lehet mondani, hogy Bulgária nagyon jön felfele. Valamint a tény, hogy az elmúlt másfél évben Európában nagyon kimagaslóan nálunk volt a legnagyobb infláció és legnagyobb reálbércsökkenés, és igencsak meglátszik ez a fogyasztói szokásokon is, pl. fogyasztási sokk van, a vendéglátó helyek negyede/harmada bezárt azóta, az élelmiszerboltok volumene is 15%-kal csökkent stb.

Az elmúlt másfél évben katasztrofálisan visszaesett az ország, ezt még maga a Fidesz is elismerte az ÁFA bevételek visszaesésével tehát a fogyasztási sokk-al. Miközben Bulgáriában csak egy sokkal mérsékeltebb infláció volt.

Szinte biztosra kimondhatjuk hogy perpillanat, 2023 végén Magyarország a legszegényebb országa az EU-nak? Itt a legrosszabb az életszínvonal az egész EU-ba már, Bulgária is megelőzött?


dec. 16. 16:25
 1/6 anonim ***** válasza:
41%
Kíváncsi leszek a hipermarketek forgalmára karácsonykor.
dec. 16. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
89%

Ez attól függ milyen mutatót nézünk, kevered a dolgokat.

Az AIC mutatja a legjobban az életszínvonalat, a háztartások fogyasztását. Ebben Magyarország a mezőny végén van (utolsó előtti), az EU átlag 71%-a.


A szegénységet szerintem inkább a jövedelmek alapján érdemes nézni, ebben a GDP/fő vagy inkább a GNI/fő mutató a legjobb. Magyarországon uniós viszonylatban magas a megtakarítási ráta, a jövedelem 19%-át félreteszik az emberek, ez nem jelenik meg a fogyasztásban, költekezésben, életszínvonalban. Míg például Romániában ez csak 4%, sokan hitelből költekeznek, növelik az életszínvonalukat.

Nem szokott téma lenni a statisztikákban, de az egyéni fogyasztás, életszínvonal vagy a jövedelmi helyzet mellett szerintem a szegénység-gazdagság kérdésben a vagyoni helyzetet is érdemes nézni, ez is lehetne egy mutató, amit összehasonlítunk.


Például ha én szerényen, létminimumon élek egyedül (kb. havi 130 ezer Ft), a jövedelmem átlagbér, de pénzügyi megtakarításaim, ingatlanom, vagyon

alapján a felső 10%-ban vagyok, akkor én most vajon szegény, átlagos vagy gazdag vagyok? Amilyen mutatót választunk, olyan eredményt lehet kihozni.

dec. 16. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"Az aktuális helyi vásárlóerő / fő alapján, ami az életszínvonalat a legpontosabban meghatározó gazdasági mutató," A helyi vásárlóerő minden csak nem az életszínvonalat legpontosabban meghatározó gazdasági mutató. A magyar ellemnzéki média felülteket leszámítva senki nem foglakozik vele.


"viszont nagyon lemaradva már Romániától." Vásárlóerőben Románia lehagyta Észtországot, Szlovákiát, Horvátországot, Csehországot, Lengyelországot és Spanyolországgal meg Purtogáliával van egy szinten. Te se hiszed komolyan, hogy a vásárlóerő akármilyen reális életszínvonalat mutatni, és Románia már Spanyolország szintjén van, miközben a fél Románia azért sóvárog, hogy 8 euróért menjen epret szedni Spanyolországba....

dec. 16. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
88%

Vannak olyan mutatók, amikkel ki lehet azt hozni, hogy Magyarországon a legrosszabb minden Európában, és vannak olyanok, ahol meg 6-7 országot is be lehet sorolni Magyarország mögé.

A HVG,444,telex stb. kikeres minden olyan statisztikát,amiben Magyarország a legrosszabb, az Origo,mandiner,magyarnemzet stb. meg kikeresi azokat a statisztikákat, amik ennek az ellenkezőjét bizonygatják.

De most őszintén, bármelyiktől jobb hely lesz az ország?

Egyszerűen uncsi minden ilyen statisztika, annyi féle szempont alapján lehet országokat összehasonlítani, hogy mindenki tud olyat találni, ami a saját igazát bizonygatja, de ha valakinek ilyenekre van energiája, az lehet ,hogy ha ezt valami produktívabb tevékenységbe tenné, akkor egy kicsit tényleg jobb hely lenne az ország.

dec. 16. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ezeket a statisztikákat érdemes fenntartásokkal kezelni, lehet máshogy mérik a dolgokat azonos mutatók is. Például Romániában magasabb az életszínvonal, AIC, fogyasztás, de ha megnézzük részleteiben, hogy ez miből adódik, akkor az látszik, hogy csak két területen van nagy eltérés. A románok kétszer annyit fogyasztanak élelmiszerekben és telekommunikációban. Nem tudom ezt, hogy hozták ki, de kétlem, hogy kétszer annyit esznek, kétszer annyit telefonálnak, neteznek, mint a magyarok. Ez is egy ilyen furcsaság. És ahogy az is írta, sokaknak hihetetlennek tűnik, hogy Romániában az életszínvonal magasabb, mint Csehországban, Észtországban és Szlovéniával vannak egy szinten a jólétben.
dec. 16. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
35%
Sőt, biztos!
dec. 16. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!