Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit értünk "gazdasági erőfölén...

Mit értünk "gazdasági erőfölénnyel visszaélés" alatt?

Figyelt kérdés

Hallottam már ezt a kifejezést, de röviden saját szavakkal nem tudnám megfogalmazni.


Illetve az összefonódás, fogyasztók tiszteségtelen befolyásolása is éredkel.

Néztem már a googlet de vagy szinonímákat ír vagy nem azt amit én keresek, röviden magyarul megfogalmazva ....


dec. 29. 15:27
 1/8 anonim ***** válasza:
89%

Például, amikor nagyvállalatok kartelleznek a munkabérekkel.

Gazdasági nagyságukból adódóan képesek erre, megegyeznek,hogy adott pozícióban nem ad egyik sem többet a másiknál, persze br 20-30 ezres különbséget meghagynak,hogy ne legyen gyanús.

De, ilyen létezik, főleg vidéken.


Budapesten túl sok a cég, nehéz lenne kivitelezni.

dec. 29. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

1) Akkor, ha 2 cég megbeszéli, hogy nem ad egyikük sem többet a másiknál, de valamelyikük megszegi, akkor ezt nevezzük gazdasági erőfölénnyel való visszaélésnek?


2) És a kartell alatt mit értünk?

Ez maga a "folyamat" ?

Amikor 2 versenytárs megállapodik ? Mint a fenti példánál, hogy egyikük sem fizet többet?


(de ahogy írtad h 20-30 ezres különbség lehet, azért az is lehet "sorsdöntő" vagy nem? Nem nagy különbség nyilván, de ha már lehet választani evidens, hogy a jobban fizetőhöz mennek

dec. 29. 16:09
 3/8 anonim ***** válasza:
60%

A kartellezés a gazdasági erőfölényből való visszaélés egyik formája.


Kartell, amit mondtam.Versenyt torzító egyezményen keletkeznek cégek között, amik az egyezményben részt nem vevőket hátrányosan érintik.

dec. 29. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Értem

Ez egy házi lenne és mind a 2-re kell példát/ magyarázatot írni, ezért (is) érdeklődöm, hogy mi lenne a különbség

dec. 29. 16:26
 5/8 anonim ***** válasza:

A gazdasági erőfölénnyel való visszaélés legritkább esetben a munkavállalók felé történik, mivel a munkaerőpiac közel tökéletes piac. Tipikusabb példák:


-a fogyasztó nem tudja érvényesíteni egy termék garanciáját, mert a kereskedő olyan feltételeket szab meg, amik irreálisak

-egy kis beszállítónak folyamatosan késve fizet a legnagyobb megrendelő, kvázi áthárítva rá a készletfinanszírozás feladatát

-a piacvezető cégnél új termékfunkciókkal rákényszerítik a felhasználókat további vásárlásokra és szolgáltatások igénybevételére

-pl. különadók kivetésekor vagy inflációs árkorrekciókor nagyobb költséget hárít át egy cég a vevőkre, mint amekkora valóban indokolható lenne


A kartellezést nem érdemes idekeverni, mert gazdaságtudósok sem igazán tudnak megegyezni abban, hogy mi is igazán az a kartell. Általában véve nem léteznek tökéletes kartellek, mert ahhoz a kartell vezetőjének be kéne tudni tartatni a résztvevőkkel a kartell szabályait (pl. hogy csak adott minőségben, áron és mennyiségben termeljenek), de azok többnyire ellenérdekeltek benne, mindig elbukik a dolog azon, hogy valaki önös érdekből kiszáll a kartellből, mert a versengés jobban megéri anyagilag. Kartell mondjuk a Keresztapa maffiacsaládja, de az üzleti életben nem igazán léteznek Vito Corleonék akik lófejet tesznek az ágyadba, ha nem vagy hajlandó úgy táncolni, ahogy ő fütyül - értelemszerűen nem lenne túl vonzó üzleti partner.

dec. 29. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
5: A kartellre konkrétan tudsz egy példát?
dec. 30. 12:46
 7/8 anonim ***** válasza:

#6: Hát épp ez az, hogy a kartellre nincs olyan gazdasági példa amiben mindenki egyetértene, hogy az valóban kartell.


Sokan a kőolaj-kitermelő országok szövetségét (OPEC) szokták kartellnek felhozni, csak hogy az biztosan nem működik kartellként, mert a kőolaj ára jól láthatóan bezuhant, vagyis az OPEC nem tudja ellátni azon funkcióját, hogy érdemben befolyásolja a világpiaci árakat. Egyrészt jelenleg túl sokat termelnek az amerikaiak, másrészt a kőolaj termelő országok ellenérdekeltek abban, hogy betartsák a rájuk kiszabott kvótákat, ha az veszélyezteti az államháztartásukat. Pl. hiába mondják azt Katarnak, hogy te most csak 1 millió hordó kőolajat termelj, ha nem bízik abban, hogy a többi ország is tartja magát hasonló korlátozásokhoz és fel tudják tornázni az árakat, akkor ki fog bújni a korlátozások alól és több olajat fog a világpiacra dobni. A tökéletes kartellhez kéne egy központi visszacsatolás, amivel a kartell tagok elvesztik a függetlenségüket, de ezt nyilván senki nem szeretné.


Aztán fel szokták még hozni a 20. század elején alakult Phœbus kartellt, amelyben a nagy izzólámpa gyártók fogtak össze, hogy egységesítsék az izzólámpák fizikai tulajdonságait, és ezzel a várható élettartamukat, de aki ismeri az egész történetet az tudja, hogy végül ez a próbálkozás is elbukott, a kartelltől független piaci szereplők lenyomták az árakat és jobb minőséget kínáltak, tehát ez is legfeljebb csak ideig-óráig hasonlított egy kartellre, valójában oligopólium volt.


Akármennyire is nevetséges, ezeknél sokkal jobban hasonlít egy kartellre mondjuk a vasút működése: Magyarországon 2 személyvasúti társaság van: a MÁV és a GYSEV, de az állam, mint központi hatalom összehangolja az árazásukat, hogy ne tudj egyikre olcsóbban jegyet venni, mint a másikra. Sőt, Volánbuszon is ugyanannyi a kilométer díj, hogy még az se tudjon versenyezni. De amint lenne egy piacnyitás és egymás konkurenciájává válnának ezek a cégek az ilyen torzítások eltűnnének: természetes körülmények között nem alakulnak ki kartellek.

dec. 30. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Mégis kérik az iskolában h mondjunk rá példát és nincs ennyi hely h ezt mind leírjam
dec. 30. 20:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!