Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy lehet az, hogy az egyháza...

Hogy lehet az, hogy az egyházaknak több pénzük van mint az önkormányzatoknak és az államnak?

Figyelt kérdés

Az önkormányzatok már eddig is több száz iskolát átadták az az egyházaknak, többnyire finanszírozási nehézségekre hivatkozva. Most pedig részben az államnak, jelentős részben továbbra is az egyházaknak adják át őket. A hírekben volt, hogy Vác önkormányzata a város teljes iskolahálózatát át akarja adni a Baptista Egyháznak. A polgármester ezt azzal indokolta, hogy csak így látják biztosíthatónak, hogy a jelenlegi iskolaszerkezet fennmaradjon. Ők nem tudják finanszírozni, és ha az államnak adnák, várhatóan akkor is kevesebb iskola maradna.


De honnan van minderre pénze az egyházaknak? Hogyhogy nekik nincsenek finanszírozási gondjaik, és csont nélkül vehetik át százával az iskolákat? Miért tartja őket ennyire jól az Orbán-kormány, miközben mindenki más szenved?


Volt már egy ilyen kérdés 2011. májusában, de azt hiszem, ez azóta még sokkal aktuálisabb.


2012. ápr. 10. 17:38
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
76%
Az egyházak a hívek támogatásaiból tartják el főként magukat illetve az állami támogatásból aminek mennyisége attól függ hogy mekkora a híveik száma, legalábbis én így tudom.Az Orbán kormány alatt semmivel se kapnak többet mint az előző kormányok alatt kaptak.Az önkormányzatok meg a felelőtlen költekezés és hitelfelvétel miatt szorultak meg, szerintem örülj hogy van aki átveszi az ő feladatukat.
2012. ápr. 10. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim válasza:

A téma elég bonyolult.

A gyerekek után jár fejkvóta ugye, amit az egyházak is megkapnak minden gyerek után, meg az önkormányzati vagy állami fenntartású iskolák is.

Az önkormányzatok azért nem tudják már az iskolákat fenntartani, mert a kormány elvett tőlük több bevételi forrást, amiből kibírták pótolni az iskolák működési költségeit.

Az állam azért zár be általában iskolákat, mert túl kevés a gyerek, "racionalizál" azaz inkább összevon iskolákat, pl.: több közeli faluban csak 1-et tart fenn, vagy kisebbségi iskolákat von össze nem kisebbségivel stb.)

Az egyháznak onnan lehet plusz pénze, hogy nekik pl nincs kötelezően ellátandó feladatuk (közvilágítás, terek rendben tartása, tömegközlekedés, kórházak stb) ráadásul nekik számos pluszbevételük van, pl adományokat kapnak, amit arra fordítanak amire akarnak.

Összességében ennek inkább örülni kellene, az én lakóhelyemen is több iskola az egyházak által menekül meg a bezárástól, így több település gyerekei is megússzák pl az ingázást.

2012. ápr. 10. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:

Bár nem idevágó a téma de érdekes.

Ahol én lakom Pesten az egy igen nagy kerület.Működik ugyebár a "családsegitő szolgálat"az Önkormányzat részéről,ami hivatott lenne segíteni a nagycsaládosokat,és a szorult helyzetben lévő családokat.Hát nem teszik,legalábbis itt nem.A segély csomaguk szánalmas, amiket osztanak egy évben kétszer.Három kiló száraz tészta,és két kiló búza liszt,jó esetben egy zacskó keksz.Ennyi.Ezzel ellentétben akinek sikerül a "Plébániától"segítséget kérni,azt a csomagot meg lehet nézni.Én nem akartam elhinni,hogy mi mindent tesznek bele,főleg a gyerekeseknek.A Nes kakaótól kezdve,a Colgate fogkrémig,a két három kiló cukor,napraforgó olaj,csokoládé,különböző tészták,májkrémek,és a többi.

2012. ápr. 10. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
Mivel az államtól kapják a pénzt, ezért eleve nem lehet több pénzük, mint az államnak.
2012. ápr. 10. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:

Én természetesen egyáltalán nem bánom, hogy az egyházak jobb vagy több szolgáltatást nyújtanak mint az állam vagy az önkormányzatok, csak furcsállom, hogy hogy képesek erre Náluk hogyhogy nem jelentkeznek a megszorítások?


Azt meg én is hallottam már szülőktől, hogy egyes helyeken úgy merült fel a kérdés, hogy vagy egyházi lesz az iskola, vagy nem lesz. És mi van azzal, aki nem akarja a gyerekét egyházi iskolába járatni, vagy éppen csak azzal a felekezettel nem szimpatizál, aki átveszi az iskolát?

2012. ápr. 10. 18:23
 6/22 A kérdező kommentje:
Ja, és az első válaszolónak írnám, hogy azt nem nagyon hiszem, hogy a perselybe dobált pár száz forintokból iskolákat lehetne fenntartani ma Magyarországon.
2012. ápr. 10. 18:25
 7/22 anonim válasza:

Aki nem akarja egyházi iskolába íratni, átíratja máshova, akkor is ugyanez lenne, ha megszűnne az iskola...

Egyébként meg a legtöbb helyen nincs kötelező hittan, imádkozás stb, tehát felesleges emiatt aggódni. De amúgyis általában csak egy hangos kisebbség szokott emiatt aggódni és ezt fújja fel a média.

Az iskola fenntartására a fejkvótát az egyház is megkapja, ezen felül jönnek hozzá az adományok.

2012. ápr. 10. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
88%

Az egyházak nagyobb fejkvótát kapnak,mint az állami iskolák. Az előző kormány idején ezért volt botrány,mert az állam csak annyi támogatást adott az egyházi iskoláknak is,mint az államiaknak. Ezen változtatott a Fidesz.

Ebből,az egyház pénzéből,valamint adományokból tartják fenn az iskolákat.

Nemcsak az egyházi adó a bevétele az egyházaknak,hanem a módosabb hívek is sok adományt adnak nekik.

2012. ápr. 10. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:
Tényleg magasabb fejkvótát kapnak az egyházi mint a világi iskolák? Valami rémlik, hogy én is hallottam a rádióban, de a forrást már nem tudom. És ez miért van így?
2012. ápr. 10. 18:47
 10/22 A kérdező kommentje:
Ja, már az is eszembe jutott, hogy miért magasabb az egyházi fejkvóta. Mert az önkormányzatoknál feltételezik, hogy saját forrásaikból kiegészítik az állami fejkvótát, de az egyházi iskolák ezt eleve megkapják. És az MSZP-kormányok nem akartak az állami fejkvótán felül adni, hanem azt mondták, hogy az egyház is egészítse ki a sajátjából. Furcsa ez az egész!
2012. ápr. 10. 18:52
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!