Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha csak az alulról felépített...

Ha csak az alulról felépített demokrácia működik, akkor nálunk nem lesz demokrácia?

Figyelt kérdés
Eddig folyton felülről diktáltak reformot, politikát. Alulról kell közösségeket építeni, a mindennapokba kell változást hozni a hőzöngés helyett. Vélemények?
2009. jún. 22. 07:08
 1/6 anonim ***** válasza:
56%

Nem a felülről való reformokkal van baj, hanem azzal, hogy mindig nagy átfogó változásokat akarnak, "a múltat végképp eltörölni". Az ilyen reformok lehet, hogy pozitív célok mentén "vannak kitalálva", de mivel nem számolnak a társadalommal, amit meg akarnak változtatni, rendszeresen kifulladnak, megbuknak az emberek ellenállásán.

Lásd egészségügy vagy oktatás. Pl. liberális oktatást akarnak úgy, hogy a tanárok nincsenek felkészítve arra, hogy liberális körülmények közt hogyan tanítsanak. A cél, hogy önállóbb, gondolkodóbb diákok és felnőttek kerüljenek ki az iskolapadból, rendben van. Viszont a reform nem számol a tanárok félelmeivel, azzal, hogy ők nem ismerik a liberális oktatás módszereit, azzal, hogy létezik a "mi ezt így szoktuk" logikája, azzal, hogy az új mindig megrémít és a régi által diktált kritikákat és ellenállást szül.

Ezt példának szántam, nem tanár kritikának! Így működik minden nagy és átfogó reformra adott válasz mindenkinél, mert emberek vagyunk és ösztönösen védelmezni akarjuk a megszokott életünket.

A nehézség ott van, hogy hogyan csináljunk demokráciát egy olyan tekintélyelvű népnél, társadalomban ami sohasem élt demokráciában? A demokratikus törvényi keretek kevésnek bizonyulnak, mert nem tudunk élni vele!

Igen, alulról KÉNE közösségeket építeni, de kikkel, ha a társadalmunkból hiányzik a valódi demokratikus polgári öntudat és önállóság?

2009. jún. 22. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
35%

Tisztázni kellene, mi az "alulról felépített" és a "felülről diktált" közötti pontos különbség ebben a kontextusban. Mert elhiszem, hogy az "alulról felépített" nagyon trendi, meg jól hangzik, meg szimpi, de nem biztos, hogy értelme is van. Hogyan lehet "alulról felépíteni" mondjuk egy költségvetést? A költségvetést felülről diktálják az "alul" lévő szempontok figyelembevételével. Tehát alulról és fölülről is építik. A legtöbb kormányzati feladattal és intézkedéssel kapcsolatban az alulról/felülről-nek nincs semmi értelme (bár elismerem, hogy baromi trendi ezeket szajkózni).


"Alulról kell közösségeket építeni" Mihez?

"a mindennapokba kell változást hozni" Nekem kösz, jól vannak a mindennapjaim, nem kell őket megváltoztatnom. Persze jobb lenne, ha az állam jobb adópolitikát folytatna, mert az nekem előnyös lenne. Ergo egy "felülről jövő" adóreform kell nekem, nem a saját, rendben levő életemben kell rendet rakni. Gyermeteg propaganda ez az "épíccsünk közösségeket" izé, arra jó, hogy elterelje az emberek figyelmét arról, hogy a kormányok nem látják el normálisan a feladataikat. Mi, átlagpolgárok, dolgozunk. Egyesek odafent nem dolgoznak, erre kitalálják, hogy változzunk meg. Hát kösz.

2009. jún. 22. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Alulról induló rendészeti reform pl. a Jobbik rendteremtési programja.

Egy oktatási reform alulról a szülők és/vagy a tanárok tiltakozására indulhatna be (azért tiltakozhatnának, hogy a tanár kezéből kivették a fegyelmezési eszközöket, de elvárják az eredményt).

Az egészségügyi reform alulról a betegek és az egészségügyi dolgozók tüntetéseivel indulhatna (ők meg azért tiltakozhatnának, hogy Egerben nincs éjszakai ügyelet, és hogy vidéken 100 km-re van a legközelebbi kórház).

Az alulról indulás nem misztérium, úgy néz ki, hogy az érintettek (kárvallottak, áldozatok) dühöngenek, és kikényszerítik a nem működő rendszer változását. Az utcai tüntetések pl. alulról induló demokráciakritikák(ha a Fidesz nem száll be, azok is maradtak volna - persze a tiltakozó tömeg maga követelte a Fidesz jelenlétét, mert önállótlan).

Az alulról induló dühöngés nem a legjobb módszer, sok kis mindennapi beletörődés után jön a robbanás, holott csak nem kéne mindenbe beletörődni. A kérdésem arra vonatkozott, hogy ki-ki hajlandó-e a maga kis portáján rendet követelni, mert ettől lehet végül demokrácia.

Ez nem jelenti azt, hogy tilos magad jól érezni a bőrödben akkor, amikor a legtöbb ember panaszkodik. Ha te letetted a közös asztalra a teljesítményed, kívánom, hogy jómódban és boldogan élj. Ha csak különbékét kötöttél, és azért nem tetszik a közösségek említése, mert e téren rossz a lelkiismereted, akkor meg gondold át a dolgot - együtt könnyebb eredményeket elérni.

2009. jún. 22. 16:10
 4/6 ceri ***** válasza:

Teljes mértékben egyetértek a kérdező kommentjével.


Nagyon jók a példák, hogy milyen kérdésekben lehetne, kellene összefognunk. Sajnos úgy néz ki, hogy a magyar társadalom nagyobb része képtelen felfogni az érdekeit. Még azok sem képesek cselekedni, akik nagyjából jól látják a helyzetet.

Túl sokan vannak az ún. külön békét kötők. Bevallom én ezeket sommásan csak árulóknak hívtam - tévesen, mert sokan közülük egyszerűen csak vak. A romlott erkölcsű árulókban nem lehet bízni, a vakok szeme talán kinyílik egyszer. Ez viszont csak az elő-, de nem elégséges feltétele a cselekvésnek. Tudatosítani kell az emberekkel a demokrácia lényegét, akkor talán tesznek is magukért, gyermekeikért, talán egymásért is.

2009. jún. 23. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Az alulról indulás nem misztérium, úgy néz ki, hogy az érintettek (kárvallottak, áldozatok) dühöngenek, és kikényszerítik a nem működő rendszer változását."


Tehát "alul" lévők követelnek egy felülről jövő változást. Pont ezt mondom, hogy értelmetlen szembeállítani a felülről/alulról "jövést", mivel szinte mindig kölcsönhatás van. De a tiltakozásnak, követelésnek semmi köze ahhoz, hogy "közösséget építeni" meg a többi értelmetlen hippi szlogen.


"ki-ki hajlandó-e a maga kis portáján rendet követelni, mert ettől lehet végül demokrácia."


Egy frászt. Ha mindenki a "maga kis portájára" koncentrál, az a kádárizmus. A demokrácia az, amikor nagyon sok ember együttműködik és tömegakciókat hajtanak végre. Mivel az állampolgár csak nagy tömegben képes befolyásolni az országos politikát. Állampolgárok politikai célú egyesüléseit úgy hívják, hogy mozgalom, hogy szakszervezet, illetve úgy, hogy párt. A demokratikus politizálás főszereplői ezek. A "saját portáján söprögessen" a tipikus kádári tanács: ne üsse az orrát az állampolgár a mások dolgába.

2009. jún. 23. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 ceri ***** válasza:

"értelmetlen szembeállítani a felülről/alulról "jövést", mivel szinte mindig kölcsönhatás van."


Nem a kérdező állítja szembe egymással az alult és a felült.

Ezek olyan ellentétek, mint a sötétség-világosság, jobb-bal,igen-nem, stb..

Ha még ezen szavak jelentését, logikáját sem érti valaki, azzal elég nehéz bármit is megvitatni. Persze, ha valaki valamit nem akar érteni...

Nyilvánvaló, hogy az alul és felülnek mások a prioritásai egy-egy adott kérdésben, sőt, ha az alul levők nem informálják a fentieket egy problémáról, akkor ez utóbbiak nem is tudnak (egy számukra nem létező kérdésre) választ adni. Pedig az alul levők ezért fizetik, helyezték őket felülre.

A kérdező nem a kölcsönhatást (annak létét) kérdőjelezi meg, csupán arról beszél, hogy a problémát, ha a fentiek nem látják, akkor azt alulról kell jelezni, és a fentiek érzékenységének megfelelően artikulálni.


"Ha mindenki a "maga kis portájára" koncentrál, az a kádárizmus"


Mi köze van ennek a kádárizmushoz?

Annak a rendszernek (mint a diktatúráknak) a lényege nem a söprögetés helyének, mértékének, hanem irányának a korlátozása volt. Bajuk nem azokkal volt aki (erőteljesen vagy akár gyengébben) előre tolta a szekerüket, hanem azokkal aki az ő irányukat nem tartotta jónak és azt ki is nyilvánította. Aki az ő nótájukat fújta annak nagyon is nagy teret biztosítottak.

A társadalom egyénekből, családokból, kis-, nagy közösségekből szerveződik, épül fel. Olyan, mint egy élő organizmus (sejt, szövet, szerv, stb). A sejtből épül fel a szervezet és nem fordítva. Ez is evidencia. Beteg sejtekből soha sem lesz egészséges szervezet, mint ahogy rossz alkatrészekből sem lesz jól működő gépezet.

Fizikailag,szellemileg, erkölcsileg beteg egyénekből nem lehet egészséges társadalom. Ezért elsődleges a "saját porta" rendje. Ez egyetemes törvény. Egy atom sem akárhogy, akármiből épül fel.


Olvass egy kis dialektikát, mielőtt másokat kritizálsz, vádolsz (kádárizmussal). Te is jobban tennéd, ha először a saját portádon (agyadban) tennél rendet.

2009. jún. 24. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!