Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szerintetek mekkora balhé...

Szerintetek mekkora balhé lesz, ha a felvételi ponthatárokat –direkt, irreálisan- úgy emelik fel, hogy "véletlenül" az eredetileg tervezett 10 000 fő részesülhessen állami finanszírozott képzésben?

Figyelt kérdés

Ne legyen igazam, de nagyon valószínűsíthető, hogy a ponthatárok irreális megemelésével, fogják elérni a 10 000 környéki eredetileg tervezett „keretszámot”. Természetesen a hatásvadász módon a sokat emlegetett „minőségi követelményre” hivatkozva. (Más kérdés, hogy akkor eddig nem volt minőség, illetve eddig nem a ponthatárokkal „szelektáltak”?)



Mindenesetre sokat sejtető, hogy a kormányzat korábban még a 10 000-es állami finanszírozott helyet se akarta felemelni, most meg rögtön min. 55 000 –el indítanak. Ha hirtelen ennyire nagyvonalúak lettek akkor miért is nem indítanak legalább alibiből a 16 tandíjasnak kijelölt szakon legalább alibiből 10-20 fős „államis” képzést?


Miért is nem akarják nyilvánosságra hozni a jövő tanévi szakonkénti „irányszámokat”?

Mi értelme van az egésznek azon kívül, hogy eltitkolják a ténylegesen képzésekre „lebontott” állami finanszírozott képzések számát? –becsapva ezzel a felvételizőket.


2012. dec. 22. 22:08
1 2
 1/16 Komplikato ***** válasza:
100%

[link]


"Több mint 42 milliárd forint hiányzik a 2011-es keretszámok betartásához, azaz ennyi pénz kéne még ahhoz, hogy az egyetemek finanszírozhassák a képzéseket!"


Lefordítva tök mindegy, nem is kell pontokkal szívózniuk, mivel eleve nincs pénz rá ... és ezt nyíltan el is mondták.

2012. dec. 22. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
35%
Azèrt balhézni ha te magad nem vagy elèg okos elég szégyen...
2012. dec. 22. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
23%
Bőven elég évente az a 10.000 állami pénzből taníttatott diák. Miért kellene több?
2012. dec. 22. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
79%

"Bőven elég évente az a 10.000 állami pénzből taníttatott diák. Miért kellene több?"


Csak, mert idén valami 100 ezren érettségiznek.

2012. dec. 22. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

1. v.!


Igen ez így van! Nem véletlen emeltek hirtelen plusz 45 000 „államis” hellyel! Viszont ennyi erővel mondhattak volna 100 000 államilag finanszírozott helyet is, mikor a ponthatárokat kb. 10 000 –re fogja meghúzni az okt. államtitkárság.



2. v.!


Látom „beérett a megosztó” kormánypropaganda!

Nem véletlenül hivatkoztak kamuból „minőségre”. Így legalább a „birkameneteseknek” könnyebben bemesélhetik, hogy miért vezetnek be tandíjat. Bolsevik módszer az egész. Tipikusan „oszd meg és uralkodj” esete.



3.v.!


Akkor mit csinálnak a felsőoktatási infrastruktúrával, a tanárokkal? Ők eleve azzal számolnak, hogy a többiek vállalják a tandíjas képzést, és hitelt vesznek fel. És még Ők mondják, hogy az előző kormány mekkora szemét volt, hogy eladósította a lakosságot!

2012. dec. 22. 22:32
 6/16 anonim ***** válasza:
75%
a szocik szemetek mert elódísottak néhány családot a deviza hitellel. hát akkor a mostani kormány mi, amikor 18 éveseket akar eladósítani, hogy majd kb 24 korára amikor befejezi az egyetemet, 5-10 milliós adóssággal kezdje az életet? főleg úgy hogy egy valamire való diplomával sem könnyű az elhelyezkedés. szeretett vezérünk meg úgy hazudik mint a víz folyás, naponta változtatja a véleményét...
2012. dec. 22. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
56%
Senkit nem kényszerítettek hogy vegye fel, mert egy nagyobb házat akartak. Ismerték a kockázatok, bevállalták és nem jött be. De persze erről is az elmútnyócév tehet.
2012. dec. 22. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
45%

És ha 100 ezren végeznek középiskolában, akkor mégis, hányat kellene felvenni egyetemre? Nekem visszás, hogy 3-as tanulók bekerülnek egyetemre, majd úgy kerülnek ki onnan - ha egyáltalán elvégzik -, hogy egy mondatot nem tudnak helyesen leírni. Miért kellene minden hülyét felvenni államilag támogatott képzésre?


Ja, és a mindenféle média-kommunikáció-büfés-ruhatáros semmirekellő szakokon végzettek is ugyanolyan diplomásnak tartják magukat, mint egy orvos/mérnök/stb. Pont elég az a 10.000 fő, vagyis akik a legtöbb pontot viszik. Ez így van jól.

2012. dec. 22. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

"amikor befejezi az egyetemet, 5-10 milliós adóssággal kezdje az életet?"


Nem tudom máshol hogy van, de a képzés ahova én járok (informatika) költségtérítése 2M, összesen. Ez pedig eltörpül egy lakáshitel, vagy akár egy albérlet kiadásai mellett, ami a fősuli után következik. A kamataik és a törlesztési struktúrájuk sem jobb, azok ellen miért nem tiltakozik senki?

2012. dec. 22. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy a felsőoktatás pont egy olyan dolog, ahol nagyon könnyű megosztani az embereket. Mert egyfelől valóban létező jelenség, hogy sok "noname" főiskola büfészakjai ontják magukból az olyan kaliberű "értelmiségieket", akik a 10-15 évvel ezelőtti érettségit le sem tudták volna tenni. Bezzeg nekik a legnagyobb a pofájuk, hogy "ők diplomások, nem vállalnak el akármilyen munkát". Nekem is van olyan ismerősöm, aki általános iskolában is bamba, közepes tanuló volt, pár éve pedig egy ilyen noname helyen szerzett diplomát, viszont (nem viccelek!) egy mondatot sem tud leírni hiba nélkül. Aztán ott vannak a "főállású egyetemisták": már 8-9. éve végzik az eredetileg 4-5 éves szakjukat és még most sem tartanak a felénél...


Szóval, az egyértelmű, hogy valamit változtatni kell a dolgon, viszont a kormány átesett a ló túloldalára azzal, hogy egyik pillanatról a másikra gyakorlatilag tandíjat vezet be ill. képzéseket "szüntet meg". Így jogosan háborodik fel valaki, aki már 3,5 éve készül egy szakra, majd a jelentkezés leadása előtt pár hónappal értesül róla, hogy bocsi, de az csak önköltséges formában fog indulni, ha nem tetszik, akkor gyorsan készülj fel egy másik tárgyból is az érettségire és jelentkezz máshova...


Szóval én egyetemistaként is elismerem, hogy nincs szükség évi 2000 andragógusra, 5000 marketingesre és több tucat Wc-papír minőségű diplomát kiadó főiskolára, ennek ellenére azt mondom, hogy a fenti lépéseket fokozatosan kellett volna bevezetni. Például évente 20%-kal csökkenteni a keretszámokat ezeken a szakokon, és előre bejelenteni, hogy ez a csökkentés az elkövetkezendő 4-5 évben is folytatódni fog, szóval tessék úgy készülni a gimnazistáknak. Nem pedig ilyen derült égből villámcsapásként kinyilatkoztatni, hogy megszüntetik az államilag támogatott helyek többségét.


Mellesleg, a tandíjjal sem értek egyet, mert hosszútávon ez lehet egy időzített bomba. Ha valaki 2-3 milliós (itt jegyezném meg, hogy ez az évek alatt lazán emelkedhet, ha elkezdik az állami forrásokat kivonni a felsőoktatásból, tessék megnézni mi történt az USA-ban; szerintem 10 év múlva mostani értéken már 5-6 millió lesz egy átlag diploma) adóssággal kezdi az életét, akkor ez a pénz bizony hiányozni fog a gazdaság más területeiről, magyarul esni fog a fogyasztás, és egy újabb válság indulhat ki. Arról pedig nem is szólok, hogy ha valakinek évekig nem sikerül elhelyezkedni, akkor annak gyakorlatilag harangoztak...


A kérdésre is válaszolva: nem hiszem, hogy olyan nagy felháborodás lesz a ponthatárok kihirdetésekor, inkább csalódottság. Mert ilyenkor lehet mondani, hogy "fiam a lehetőséged meg lett volna, te cs*szted el azzal, hogy nem szereztél elég pontot, magad hibáztasd, ne mást". Szóval ezt nagyon ügyesen kitalálta Viktor, hogy hogyan húzza ki a tüntetések méregfogát. Különösen akkor lesz sikeres ez a taktika, ha sikerül titokban tartani, hogy melyik szakra hány embert is vettek fel ténylegesen, mert így ugyebár a keretszámcsökkentés nem látszik.


Amennyiben pedig borul a bili, akkor a telekom- ill. tranzakciós adónál tanúsított magatartásból kiindulva, biztosan az lesz, hogy a kormány az egyetemekre veri a balhét (ld. "a vállalatokat terheljük, nem az embereket, ha továbbhárítják, akkor a cégek a köcsögök"). Magyarul a csúnya egyetemek lesznek a hibások, hogy nem vesznek fel mindenkit, arról pedig mélyen hallgatnak, hogy az egyetemek azért nem tudnak több embert felvenni, mert nem kapnak elég pénzt hozzá...

2012. dec. 23. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!