Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha annyira jó a neoliberalizmu...

Ha annyira jó a neoliberalizmus és a globális kapitalizmus, akkor ez hogy lehetséges?

Figyelt kérdés
[link]
2013. febr. 24. 08:59
 1/10 anonim ***** válasza:
76%

Vannak néhányan, akik a neoliberalizmust jónak hiszik, de ez nem jellemző. Ennyi erővel bármire rá lehetne mondani, hogy jó, mert vannak néhányan, akik annak tartják.

A globális kapitalizmusra nem alkalmazható az a jelző, hogy jó. Az se, hogy rossz, egyszerűen van.

Az idézett cikk pedig a csúsztatások tömkelege. Ha nagyon akarnám, holnapra írhatnék egy másikat, amely kizárólag pozitív eredményeket tartalmazna, és levonhatnám a következtetést, hogy az USA gazdasága még soha ennyire gyorsan nem haladt előre. És ez a cikk is tömény hülyeség lenne. Mert egy kis ország esetében sem, de ilyen nagy gazdaság esetén különösen, mindig van ami jó és van ami rossz. Történetesen most az utóbbiakból több van, de ezeknek megvan a jól meghatározható okuk.

2013. febr. 24. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Igen meg van az oka!

Az hogy a globális kapitalizmus fagyija visszanyalt!

Hogy Kína ami közel sem piacgazdaság és nem demokrácia, könnyedén játssza ki a szabályokat, és gyakorlatilag kezdi agyonütni a saját fegyvereivel az USA t.

Tényleg nincs ebben semmi, csak be bizonyosodott hogy a rendszer nem fenntartható.


Várom a te verziódat, ugyan így linkelve stb stb.

2013. febr. 24. 11:21
 3/10 A kérdező kommentje:

Jah még valami!

A globálkapitalizmus sem csak úgy van.

A noliberalizmus ami megalapozta és sok sok dereguláció kellett ahoz hogy szabadon működhessen.


Az alapvető deregulációs folyamatok amelyek eljuttatták a világ gazdaságát a mai bedőlési határ állapotába, aminek korán sincs vége!


1971 A derivatíva-kereskedelem fordulópontja

971-ben William Casey lett a SEC elnöke, aki megszüntette az opció- és futures-kereskedelem tilalmát.


1980 Depository Institutions Deregulation and Monetary Control Act Csökkentette a kötelező banki tartalékhányadot; létrehozta a Depository Institutions Deregulation Committee nevű szervezetet, mely a szövetségi szintű betétszabályozás deregulációját volt hivatott előmozdítani.


1982 Garn-St. Germain Depository Institutions Act

A takarékszövetkezetek (savings and loans) számára engedélyezte az üzleti célú hitelezést a betéteik 10%-áig; megduplázta a takarékszövetkezetek által a nem-lakossági ingatlanokba fektethető összegek arányát.


1999 Gramm-Leach-Bliley Financial Modernization Act

Eltörölte a New Deal keretében meghozott Glass-Steagall törvényt, mely a kereskedelmi és befektetési bankok szétválasztását írta elő. A két tevékenység összeolvadása megnövelte a lakossági tranzakciókkal foglalkozó bankok kockázatvállalási hajlandóságát.


2000 Commodity Futures Modernization Act

Törvénybe foglalta az OTC derivatívapiac önszabályozását, ami nagy lökést adott a hitelderivatívák terjedésének.


2004 U.S. Securities & Exchange Commission döntés (április) A legnagyobb befektetési bankok brókeregységeit kivonta a hatósági szabályozás alól, mely korábban korlátozta a tőkeáttétel mértékét. Ennek hatására a hitel/betét arány 12:1-ről 33:1-re emelkedett néhány év alatt.


Teljesen nyilvánvaló szándéka a deregulációknak hogy a reál és a pénzpiac függőségét lerombolva, a globalizmust kihasználva, minden oldalról a tőke törekvéseit biztosítsa. Nem törődve a fedezetekkel, a valós teljesítésekkel.


Mi lehet a rendszer bukása ha nem az hogy kialakult az általános derivatív pénzügyi rendszer az egész világon, hogy a pénzügyi expanzió teljesen instabillá vált.


A reálgazdaságról már nem is írok, pedig az is megérne egy misét. Csak érintőlegesen a tőke és a munkajövedelmek 1980-2008 között 25-30% a tőke javára billentek.


Teljesen nyilvánvaló hogy mi is történt. (azok számára akik nem ideológiákban gondolkodnak hanem a realitások vagy az empírikus tényeket szemlélve.

2013. febr. 24. 11:43
 4/10 ConnectCare ***** válasza:
82%

Kedves kérdező!


Bár talán nem fogod elég gyakorlatiasnak találni a válaszom, szerintem ehhez csak elméleti, kicsit filozófiai oldalról lehet közelíteni.


Sok, főleg jogfilozófus gondolkodik évszázadok óta azon, hogy mi az állam és a jog feladata és bár a helyes választ sosem sikerült még megtalálni (valószínűleg nem is létezik), addig eljutottak, hogy az állam feladatai a tulajdon és az élet védelme. Ez a két dolog az, ami mindenkinek biztosan érdeke lesz, hiszen még a tolvajnak is érdeke, hogy élete megmaradjon és az ellopott tárgya a birtokában maradjon. Minden más már megkérdőjelezhetően érdeke mindenkinek, általában található olyan, aki ellenérdekelt. Ehhez pluszban arra is rájöttek, hogy azt, hogy mi a jó élet sokan sokféleképpen értelmezzük és nem igazságos ráerőltetni annak a felfogását, aki éppen hatalmon van a többiekre. Ebből adódik, hogy az Egyesült Államok, ami ezeket a "felfedezéseket" tiszteletben akarta tartani, arra törekedett, hogy a lehető legnagyobb mértékű szabadságot nyújtsa a polgárainak, hogy azok kimondhassák a véleményüket, hogy egy egyház tanításai se legyenek államvallásként elismerve, vagy, hogy az állam ne szóljon bele a gazdaságba (hiszen ha az állam üzemelteti pl. a vasutat, azzal sérti az addig magánvasutakat üzemeltetők érdekeit). Ebből nőtt ki a liberalizmus és a liberális gazdasági felfogás a kapitalizmus.


Minden más valahol már szembe megy ezekkel a fenti elvekkel és így jogelméleti szempontból megkérdőjelezhető. Az európai jóléti állam pl. sokszor szembe megy a társadalom érdekére hivatkozva az egyén érdekeivel (pl. nem nagyon tudsz orvosi magánpraxist üzemeltetni, mert az állam fizeti a polgárainak az ellátást, így hozzád senki nem megy majd fizetős ellátásért), a kínai pl. pedig már felismerhetően sérti az állampolgár érdekeit.


El lehet térni ezeknek az elveknek a betartásától, még talán nagyobb jólét is elérhető úgy, de onnantól valakinek az érdeke, szabadsága sérülni fog.


A hanyatlás pedig talán pont azért van, mert maga az USA is letért az évek során ezeknek az elveknek a tiszteletéről (pl. too big to fail politika vagy ObamaCare egészségügyi "reform"), belép olyan területekre, ahová addig nem lépett (és az elvek tiszteletben tartása mellett nem is lenne szabad), ráadásul túlköltekezik, ezért hanyatlik a rendszer.


Kapitalista területként ma Hong Kongot lehet inkább nézni, ami viszont nagyon is virágzik!

2013. febr. 24. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Nem barátom, te elbeszélsz a tények mellett és olyan filóba kezdesz amit nem lehet megmagyarázni.


De filózzunk!


1 nagytőkés vagy 1000 kisember, aki fontos az államnak?


"szerintem mind a kettő, persze más más okból"

Az az, akár mennyire liberális egy felfogás, pontosan a felfogásából adódóan korlátokat és egyensúlyt kell teremtenie. A világ a neoliberalizmus és a globális kapitalizmus oltárán ezt az egyensúlyt áldozta be a tőke javára a kisemberek kárára. Na innen kezdve senki ne pampogjon liberalizmusról, mert ez nem liberalizmus hanem a tőke a pénzérdek kiszolgálása.


Ez akár filo akár empírikus akár bürokratikus nyelven értelmezheted.

2013. febr. 24. 12:23
 6/10 anonim ***** válasza:

Az amerikai egésg ügyre tényleg rá fért a reform. viszont nem véletlenül fejletlenebek az ehez hasonló országok a tőbinél Usa angliafrancia ország Németország

(anak meg lehet nézni a amokor kétresze vol szakitva.) ausztria. Aztán az exkomcsi országok élet szinvonala kelelteber meg szivás élni.

2013. febr. 24. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
A linkelt cikk egyáltalán nem "csúsztatások tömkelege", amint az az 1. válaszoló írja...
2013. febr. 25. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nem jó se a neoliberalizmus, se a globális kapitalizmus - ezt csak a haszonélvezői állítják. Kérdezz meg egy drogost a heroinról, nem fogja szidni.

A valóság ezzel szemben az, hogy mind a neoliberalizmus és a globális kapitalizmus egy rendkívül kártékony, embertelen eszme, és ugyanúgy milliók haláláért felelős, mint a kommunizmus, csak itt nem agyonlőnek meg vagoníroznak, hanem elszedik mindenedet, és kiraknak csupasz seggel az utcára. A többit elintézi az éhség meg a januári mínuszhúsz, még lelkifurkájuk se lesz.

A linkelt cikk teljesen igaz, és egyre több ember látja át, hogy oltári nagy hülyeség volt a gengszterváltás, mert azóta nemhogy jobb, de sokkal rosszabb lett a helyzetünk, de a vadkapitalista barmoknak ezt úgyis hiába magyarázod, olyan idióták, tőlük egy gondolatolvasó is csak feleárat kérne el.

2018. szept. 24. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

ne azt nézd, hogy mit mondanak, kérdező, hanem hogy ki mondja...

ki állítja, hogy a neoliberalizmus (vagy bármilyen liberalizmus for that matter) jó? - az ostoba libbantak, akik szerint mindenki más náci

ki állítja, hogy a globális kapitalizmus jó? - a hájas seggű nagytőkések, a világgazdaság vezetői, csupa spekuláns és bűnöző, akik mások nyomorából húznak hasznot


tehát NEKIK jó...hogy a bolyó 95 százalékának meg szar, az őket hidegen hagyja...

megint ott tartunk, mint a kommunizmusnál: egy nagyon szűk körnek nagyon jó, egy kicsivel tágabb körnek jó, a többieknek meg nagyon szar


"Az idézett cikk pedig a csúsztatások tömkelege."


nem kisapám, az idézett cikk remekül leírja a lényeget, egyszerűen te vagy túl ostoba ahhoz, hogy felfogd

tudod, ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye


"Ha nagyon akarnám, holnapra írhatnék egy másikat, amely kizárólag pozitív eredményeket tartalmazna, és levonhatnám a következtetést, hogy az USA gazdasága még soha ennyire gyorsan nem haladt előre."


csak tessék, kisapám

aztán amikor rákérdeznek a forrásaidra, ott is vakarózol majd, ahol nem viszket...


"Mert egy kis ország esetében sem, de ilyen nagy gazdaság esetén különösen, mindig van ami jó és van ami rossz."


te figyukaaa, átlagolni tudsz? akkor pontosan ki lehet mutatni, valami jó-e vagy rossz


"Történetesen most az utóbbiakból több van, de ezeknek megvan a jól meghatározható okuk."


így van, a jól meghatározható ok pedig a vadkapitalizmus

a mínuszt pedig helyből kaptad

2019. aug. 16. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Kinek jó a neoliberalizmus ls a kapitalizmus?

A haszonélvezőinek, Kérdező

Az ő véleményüket nem kell figyelembe venni, mert érdekből mondják, azt amit, hasznot húznak a dologból, az erkölcsi részét pedig elegánsan átugorják

Ugye kapitalizmusban nem számít az erkölcs, csak a pénz...amit nem lehet számokkal kifejezni, nyereségként vagy veszteségként leírni, az nincs

Erről ismerni meg a kapitalistákat: a gerincük akár egy medúzáé


#1 a globális kapitalizmusra remekül alkalmazható az a jelző, hogy "rossz"

Soha nem is volt jó nagyátlagban, nem is azért lett kitalálva hogy hozzátegyen a civilizációhoz vagy jobbá tegye az életet, egyetlen célja, hogy a haszonélvezői minél jobban járjanak, mindenki más pedig minél rosszabbul

A cikkel meg nem tudom, mi bajod van, SZVSZ kapitalista nyalonc vagy, és célba talált amit írnak benne, azért próbálod itt bagatellizálni, hogy csúsztat

Mi tart vissza amúgy attól, hogy megírd azt a cikket? Ess neki aztán hadd lássuk, a kis foteltudásoddal hogy mondasz ellent a cikkben felsorolt tényeknek

Azt viszont nem vitatom hogy az általad írt cikk tömény hülyeség lenne, ebben teljesen biztos vagyok


#4 az állam és a jog feladata remekül körülhatárolható: a többség érdekeit kell szolgálni, és igen, ebbe beletartozik az élet és a tulajdon védelme

A jó élet fogalmát is könnyű meghatározni, maximum neked nem megy

Hajdanán a liberalizmus lehet hogy jó célokat szolgált, csak aztán valahogy menet közben úgy végezte, mint a kommunizmus...Karl Marx semmi olyat nem írt, hogy vagonírozzunk és lövessünk agyon bárkit aki mást gondol mint mi, a szovjet tisztogatások során hiába sopánkodott volna, hogy hádde' ő eztet nem így gondolta

A kapitalizmus pedig nem liberális gazdasági felfogás, hanem egyszerűen a pénzéhesség megideologizálása és ízléses keretbe foglalása

Azért hanyatlik a kapitalizmus, mert egyszerűen életképtelen, és ugyanúgy ahogy egy piramisjáték is összeomlik ha elfogy a beszálló, a kapitalizmus is összeomlik, ha már nincs kitől pénzt szivornyázni, ennek vagyunk most tanúi

Hong Kongban pedig rendszeresek a fegyveres harcok, a lázongások, életveszélyes az utcára is kilépni, de tényleg virágzik, a lakói biztosan hálásak a kapitalizmusnak


#6 szívás élni az exkomcsi országokban, aha, ehhez képest Oroszország köszöni szépen, remekül elvan, és azt zsarol meg a gázcsapjával, akit csak akar


Tőlem is kapta a mínuszt az első válaszoló, kapitalista nyomorék nyalonc

2021. jan. 24. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!