Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szerintetek jó vagy rossz...

Szerintetek jó vagy rossz dolog a Magyar Nemzeti Bank függetlensége?

Figyelt kérdés
2013. máj. 6. 13:07
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
Milyen függetlensége? Már egy pár hónapja orbán 3/2-es az elnök és a devizatartalékot már át is játszották az off-shore számláikra.
2013. máj. 6. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
79%
Szükség lenne egy nemzeti bankra ami Magyar kézben van...
2013. máj. 6. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

Hatályos: 2011. július 1-jétől


"2001. évi LVIII. törvény a Magyar Nemzeti Bankról


Az Országgyűlés törvényt alkot a Magyar Nemzeti Bankról, annak elsődleges céljairól, alapvető feladatairól, intézményi, szervezeti, személyi, pénzügyi függetlenségéről, működéséről, figyelemmel a fejlett piacgazdaság követelményeire.


I. Fejezet

A MAGYAR NEMZETI BANK JOGÁLLÁSA, ELSŐDLEGES CÉLJA ÉS ALAPVETŐ FELADATA


1. § (1) A Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) a Magyar Köztársaság központi bankja. Az MNB a Központi Bankok Európai Rendszerének tagja.

(2) Az MNB, valamint döntéshozó szerveinek tagjai e törvényben foglalt feladataik végrehajtása és kötelességeik teljesítése során függetlenek, nem kérhetnek és nem fogadhatnak el utasításokat az Európai Központi Bank kivételével a Kormánytól, az Európai Unió intézményeitől és szerveitől, tagállamainak kormányaitól vagy bármilyen más szervtől.

2. § Az MNB elnöke az Országgyűlésnek beszámolási kötelezettséggel tartozik.

3. § (1) Az MNB elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása.

(2) Az MNB elsődleges céljának veszélyeztetése nélkül, a rendelkezésére álló monetáris politikai eszközökkel támogatja a Kormány gazdaságpolitikáját."

2013. máj. 6. 13:43
 4/21 Andizsuzsi ***** válasza:
Jó lenne, ha független lenne.
2013. máj. 6. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
10%

Biztonságosabb, nem véletlenül vannak például a hatalmi ágak sem szétválasztva.


Amúgy jobb a különállás, mintha a nyíltan csatlós lenne, mert az együttműködés így opcionális és remélhetőleg nem az országot szándékoznak tönkretenni, ha szövetkeznek, hanem az ország érdekében.


Míg az MNB korlátozott jogköre és meghát mégis csak egy szakember áll többnyire az élén kevésbé hajlamos a gazdasági ámokfutásra, kalandorpolitikára mint a kormány és az ilyen kormányokat is fékezni tudja.


Most hogy egy bólogató kiskutyát meg egyben egy unortodox idiótát raktak az MNB és a tervek szerint akár (az MNB-be beolvasztandó) a PSZÁF élére, az MNB függetlenségének egy ideig annyi

2013. máj. 6. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

És abban mi a jó, hogy a kormány nem parancsolhat a "Nemzeti Banknak" ?


Tetszik, vagy nem, az MNB-nek a kormány pártján kell állni, és nem a nemzetközi pénzvilág, vagy az EU pártján.

2013. máj. 6. 14:07
 7/21 A kérdező kommentje:

Hallgasátok meg erről Orbán véleményét:

http://www.youtube.com/watch?v=Z6Oxu9kqpr0


Azért az elég durva, hogy Fidesz A 2/3-adjával mindent meg mer tenni, de Orbán külön kihangsúlyozza, hogy a kormány hátralép és garantálja a jegybank függetlenségét és hagyja az MNB vezér ámokfutását.

2013. máj. 6. 14:09
 8/21 anonim ***** válasza:

"Tetszik, vagy nem, az MNB-nek a kormány pártján kell állni, és nem a nemzetközi pénzvilág, vagy az EU pártján."


Nézzük az EKB felépítését. Van 1 vezérigazgató és négy alelnök akik az operatív feladatokat látják el. (vagyis egyengetik az euró útját) Őket a Miniszterek Tanácsa (hivatalos nevén Európai Unió tanácsa) választja, amibe mi is képviselteti magát. Az Általános Tanácsba ami minket is érint a 5 jómadár illetve az összes tagállam jegybankelnöke alkotja.


Tehát a jegybankokról a jegybankok vezetői határoznak kiket (az Eurózónát érinti ez inkább) a nyolc évre választott nem újraválasztható személyek felügyelnek , akiket az emberek által választott pártok által választott miniszterelnökei képviselnek. Eléggé közvetett módon, de az EKB vezetőségét is az emberek választják, akiknek a jegybankok alá vannak rendelve.


A jegybankok meg nem azért játszanak a kormány keze alá, hogy esetleg a kormány ne kezdjen pénzügyi spekulációba.

Ahogy rájöttek az emberek, hogy az nem feltétlenül nyerő, ha egy ember illetve a talpnyalói élet és halál urai egy adott országban.


A hatalmi ágakkal ellentétben a kormány hathat az MNB-re ahogy az MNB is a kormányra bár szerényebb körülmények között.


A Gyurcsány kormánynak ez 2004-2007-ig illetve az Orbán kormánynak Matolcsy kinevezéséig nem tetszett, hogy az MNB nem úgy táncol ahogy ő fütyül. Az Unió megvédte Járait és Simort is, csak Járairól manapság divat megfeledkezni. Pedig az I.Orbán-kormány volt pénzügyminisztere azért nem épp egy jelentéktelen figura.


Tetszik nem tetszik, a jegybanknak az ország és nem a kormány érdekeit kell néznie. A kettő itt Magyarországon legalábbis nem sűrűn esett egybe.

2013. máj. 6. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 Andizsuzsi ***** válasza:

"Tetszik, vagy nem, az MNB-nek a kormány pártján kell állni"


És aszerint váltogatni a pénzügyi stratégiát, ahogy a kormányok változnak? Úgy érted 3 éve a Gyurcsány kormánynak, most az Orbán kormánynak, 2 év múlva x kormánynak a pártján?

2013. máj. 6. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
Természetesen rossz. Nézd csak az usat.
2013. máj. 6. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!