Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért kerül kb.30%-al drágábba...

Astoria következik kérdése:

Miért kerül kb.30%-al drágábba Paks II, mint egy hasonló teljesítményű erőmű Nyugat-Európában?

Figyelt kérdés
A minap a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakértői kiadtak egy tanulmányt a paksi bővítésről, ha van 2 percetek olvassátok el. Ebben nem zárják ki Paks II szükségességét, bár az az axióma cáfolódni látszik, hogy a szél és napenergia hasznosítása drágább lenne (a nepenergiánál ír minimális felárról, amit viszont megszűnni jósol néhány éven belül), de a napenergia pont a csúcsidőszakban képes termelni, ami mindenképpen előnyös. Ellenben a tanulmány végén megjegyzi, hogy a MW-onkénti bekerülés költség a nyugati 4-5mUSD/MW helyett nálunk 6,25mUSD/MW lesz. A teljes tanulmány: [link]

2014. febr. 13. 11:17
 1/7 A kérdező kommentje:
többe, nem drágábba, csak kicsit keveset aludtam, bocs
2014. febr. 13. 11:18
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A korrupció és a kormányzati döntések átláthatatlansága miatt, amivel az oroszok (saját tapasztalat alapján) tisztában vannak. Másrészt a nyugati PWR blokkok építése nem tápolná fel a magyar építő és egyéb ipart mert a minőségi követelményeken jórészt megbuknánk és az uram bátyám módszerre is kevésbé másznak bele, mint az ebben otthonosan mozgó oroszok. Ennek pedig felára van.


A megújulóknál a lakossági energiatermelés versenyképességét említi (bár a folytonos rezsilevágással ez hogyan is fér össze?), ipari felhasználásról szó sincsen, ahogy az energiatermelés ingadozására és a decentralizált energiatermelés koordinálásra sincs felkészítve a hálózatunk, aminek a megváltoztatás nem két fillér. Meg persze a tartalék erőmű, ha a tartozékokat cserélni kell, vagy szélsőséges időjárási viszonyok uralkodnának.

2014. febr. 13. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Igen, írják, hogy a következő 50-100 évben szükség lesz atomenergia felhasználásra, ezt én sem vitatom, viszont közben ha fokozatosan növeljük a megújulók arányát, és állítjuk át a rendszert a megváltozott követelményekre, akkor nem lesz egyszeri hatalmas csapás, ha ezt majd muszáj lesz, illetve nem fogunk lemaradni, ha esetleg hirtelen a nap és szélenergia előállítása az atom és az egyéb fosszilis erőművekénél nagyságrendekkel olcsóbb lesz, mert minden jel arra utal, hogy az lesz, a fosszilisekhez képest mindenképp, mert a gáz és szén ára erősen hektikus...
2014. febr. 13. 13:51
 4/7 anonim ***** válasza:
mert 30% megy zsebpenznek...
2014. febr. 13. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Mivel titkosították a szerződést nem biztos, hogy az(csak) 30%
2014. febr. 13. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Huhhhh... na akkor menjünk szépen sorjában.


Először is, 50 éven túlra már nem tervezhető az atomenergia felhasználása, mivel az ázsiai atomerőművi kapacitás ugrásszerű növekedése miatt várhatóan addigra kimerülnek az uránkészletek (legalábbis azokon a lelőhelyeken, amelyeket ma ismerünk).


Másodszor, a megújulók aránya nem fokozható ész nélkül, csak megfelelő hagyományos erőművi kapacitás kiépítése mellett. Sajnos a nap és a szél nem mindig akkor süt vagy fúj gőzerővel, amikor a elosztórendszerben a legnagyobb szükség lenne az energiájukra...


Még egy apróság: a nap és szélenergia előállítása nem lesz olcsóbb, mint ahogy írtad (merthogy arról a természetanya gondoskodik :), hanem esetleg a felhasználásukhoz szükséges berendezések. Itt általában a napelem panelekről szokás beszélni, azonban a párhuzamosan kiépítendő gázturbinás erőmű (mint forró tartalék) egy petákkal nem lesz olcsóbb, tehát a fajlagos költségek nem sokkal mérséklődnek.


Nos, nagyjából ezek a legfontosabb szakmai kérdések, melyekkel illik mindazoknak tisztában lenni, aki a témával foglalkoznak.

2014. febr. 18. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ezt ajánlom meghallgatásra

[link]


Egyébként, ahogy a fent linkelt beszélgetésből is kiderül, a megtérülési ár jobban (vagy legalább annyira) függ a kamatoktól mint a tényleges építési költségtől.


Ha jönne pl. egy nyugati gyártó, és azt mondaná, hogy épít nekünk egy atomerőművet 30%-kal olcsóbban, de ahhoz a piacról kell előteremteni a tőkét, ami tutira drágább, mint az oroszok ajánlata, akkor a végén egyáltalán nem biztos, hogy olcsóbban kijövünk.


Mindazonáltal, ahogy a második is írta, a magyar közállapotok nagyon komoly kockázatot jelentenek a végösszegre. Én ezt látom a legnagyobb problémának. Simán megszaladhat az ajánlott ár akár további 50%-kal is.

2014. febr. 19. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!