Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Amikor multikról van szó,...

Amikor multikról van szó, akkor miért csak az Audit meg a Mercédeszt hozzák fel itt egyesek?

Figyelt kérdés
Mindig felhozzák ezeket, hogy mennyit keresnek a mérnökeik, de közben a Spar, Tesco, CBA és egyéb multik által kizsigerelt munkavállalókról már nem beszélnek. Miért?

2015. jan. 2. 16:12
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:

Én azért szoktam felhozni az Audit, mert konkrétan ott dolgoztam már, míg egy SPAR-ban, Tesco-ban, CBA-ban még nem.


Egyébként ha már Audi... Győrben nem hiszem, hogy kizsigerelnék őket, mert hatalmas munkaerőhiány van a megyében, ez pedig felfelé viszi a béreket.


Tőlük délebbre, ahol mondjuk már csak egy Flextronics van, ott bármit megtehetnek a dolgozókkal, mert nincs munkahely. Ha a kormány nem hagyná, akkor senki sem lenne kizsigerelve.

2015. jan. 2. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:
Oké, értem, amit írsz. A kérdés inkább arra irányult, hogy az EU-val kapcsolatban itt lefestenek egy abszolút pozitív képet, mert hát az Audi...amikor pedig a többi fent említett multi szóba jön, akkor vagy nem írnak többet, vagy pedig jön a "de azok tanulatlan suttyók" szöveg.
2015. jan. 2. 16:26
 3/27 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, azért azt jegyezzük meg, hogy ez fordítva is igaz. Egyesek multira példának csak a Tesco, Spar, CBA, akármit hajlandóak elfogadni, mert az Audi nem jó példa.


A multit ugyanolyan szitokszónak akarják beállítani mint ami a liberális lett ezek szemében.


Ugyanezek nem akarják felfogni, hogy nem azért keres egy teszkópénztáros lófsztse, mert a teszkó multi, hanem mert ennyiért talál munkaerőt. Ugyanennyiért (vagy még kevesebbért) dolgoztat a helyi mucsaröcsögealsói 2. számú ABC, pedig az nem multi.


A kizsigerelést pedig a mindenkori magyar kormány engedi meg nekik, őket tessék bszogatni. Ha Áder János garantálná 10 embernek, hogy bárkit bármikor bárhol pcsánrúghat mindenféle következmény nélkül, akkor lehet, hogy te ezzel nem élnél vissza, 9 másik meg igen. És igen, annak a 9-nek a prostituált nőnemű gondviselőjét, de az igazi probléma az, hogy megengedték neki.


Ugyanez a helyzet a magyar élelmiszerkönyvvel is. Mindenki a multikat fikázza, hogy milyen silányak a termékek és, hogy a kormány adóztassa szét a mocskos multikat, miközben az lenne a megoldás, hogy végre összeülne a szakma, és alapjaiban átírnák a magyar élelmiszerkönyvet. De ugye ehhez hozzáértés kéne...

2015. jan. 2. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
100%

"A kérdés inkább arra irányult, hogy az EU-val kapcsolatban itt lefestenek egy abszolút pozitív képet"


Ácsi! Hogy jön ide már megint az EU? Multik voltak, vannak, lesznek EU nélkül is.


Amúgy meg a különbség baromi egyszerű: egyik a világ legjobban jövedelmező iparága, s az ügyfelek drága autókat vásárolnak, másik pedig egyszerű élemiszerkereskedelem és a vásárlók javarésze magyar nyugdíjas. Az áruházi munka a világ minden táján kicsit "lenézett" mondjuk egy mérnöki munkához képest - had ne keljen részleteznem, miért. De amúgy aki megfelelő végzettséget szerez, az azért egy Tesconál vagy Sparnál is szép karriert futhat be. A közhiedelemmel ellentétben meg azért az egyszeri gyári munkás élete sem álom (de ha van egy kis tapasztalta, tud hegeszteni vagy ilyesmi, már nem olyan rossz). Szóval ha valai úgy érzi, hogy őt kizsigereli a mutli, az magára vessen, tanulásra a lehetőség adott volt.

2015. jan. 2. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
100%

Azert, mert ezeknek a termelo ipari multiknak a gazdasagi jelentosege oriasi. Te ket ceget neveztel meg, valojaban nagyon sok ilyen kisebb-nagyobb ceg van orszagszerte. Amugy meg ezek nem csak a mernokeiknek fizetnek jol hanem az osszes alkalmazottuknak.


Ezekhez kepest egy Tesco vagy Spar jelentosege nulla. A cba meg magyar ceg es nem fizet jobban mint a masik ketto.


Mielott nekiugrik egy kormany a kulfoldi cegeknek, ismerniuk kellene milyen szerepet is jatszanak. Nagyon szomorunak es veszelyesnek tartom a multik es az EU elleni populista hangulatkeltest. Az orszag az EUn kivul egyszeruen elpusztulna. Aki ezt nem latja, nem erti annak nagyon korlatozottak az ismeretei.

Neked kerdezo pedig tajekozodnod kellene hogyan alakulnak ki a berek egy adott regioban, mielott leirod a "kizsigerel" kifejezest.

2015. jan. 2. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
73%

"Szóval ha valai úgy érzi, hogy őt kizsigereli a mutli, az magára vessen, tanulásra a lehetőség adott volt."


Azért ezzel a kijelentéssel is óvatosan, tíz éve még csak 2% volt diplomás munkanélküliek aránya, mostanra 6.4%, tehát önmagában a tanulás nem javít senki helyzetén, például ha hirtelen az összes multiban dolgozó árufeltöltő/pénztáros gépész meg villamosmérnök diplomákat szerezne, akkor mi történne? Leesne a gépész és villamosmérnökök fizetése a fenébe, elvégre akkor egy álláshelyre lenne tíz másik ugyan olyan jól képzett jelentkező, és egy villamosmérnök örülne ha hazavihetne nettó 100 ezret.

Tehát ez a tanulás megvált mindent hozzáállást is el kellene felejteni, mert ma olyan arányú a továbbtanulás, ami a diplomák értékét fokozatosan elinflálja. Egyelőre most ezt sokan úgy igyekeznek megkerülni, hogy két-három egymásra épülő végzettséget is szereznek, meg egyre több és több nyelvből tesznek nyelvvizsgát, ez egy elég érdekes szituáció, mert a társadalmunk "tudáskasztokra" fog szakadni sajnos.

Lesz értelmiségi sokdiplomás akár 3-4 idegen nyelvet is beszélő "tudásarisztokrácia", egy szűk mérnökasszisztensekből, jól képzett szakmunkásokból, kiemelkedő kulturális teljesítményt nyújtó emberekből -írók, jogászok, történészek- álló középréteg, és lesz rengeteg alulképzett legfeljebb angolul pár szót makogó munkavállaló, akik a szolgáltató szektorban fognak robotolni például pénztárosként, pultosként, felszolgálóként.

De ha mindenkit kitanítasz diplomásnak, akkor attól nem fog jobban keresni a TESCO pénztáros, csak mondjuk elvárás lesz egy pénzügy-számvitel diploma ahhoz a munkakörhöz is, ahogy ma is rengeteg olyan munka van, ahol már inkább preferálják a diplomásokat, akkor is, ha nincs ilyen végzettségre szükség. A diplomás meg kénytelen elfogadni, mert nincs a végzettségéhez való munkahely.

2015. jan. 2. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:

6: Azért ez nem teljesen igaz. Azokon a szakokon amiket te leírtál, nem jellemző annyira, hogy túl sokan végeznének. Ha megnézed a végzett diplomásokat, nagyon sokan az ilyen mindenféle büfémérnöki szakról kerülnek ki, amivel valóban max csak feltöltőnek mehet el egy hiperszupermarket-ba. Viszont egy normális mérnöki végzettséggel rendelkező, aki nem balfa sz simán kap állást még nagyon, nagyon sokáig. Ráadásul a nagy öregek mostanában kezdenek el kihalni, úgyhogy még nagyobb lesz a hiány a normális szakemberekből.


Ezek az egymásra épüléses dolgok is inkább a büfészakokra érvényesek. A több idegennyelv ismerete meg a mai világban szerintem alapvetőnek kéne lennie. Ehhez képest sok volt szaktársam nem kapott diplomát, mert még egy nyamvadt nyelvből sem voltak képesek levizsgázni. Ahhoz képest én meg két idegennyelven is beszélek. Kár, hogy aki jól beszél, az meg inkább külföldre megy. Szóval az alacsony fizetések mellett egyáltalán nem reálisak a magas elvárások.


Ja és villamos, valamint gépészmérnökökből pont az ilyen Audi félék miatt hatalmas hiány van Győr környékén. Mióta bővítettek és folytatják a bővítést még nagyobb lesz. Tele van német mérnökökkel a hely, mert nincs elég szakember. Az ő feladatkörüket meg nem fogja tudni például az az 1200 andragógus ellátni, akik évente végeznek országosan... Maximum a büfébe mehetnek pénztárosnak.

2015. jan. 2. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:

Félreértettél! Azt mondom, hogy alapvetően a továbbtanulás önmagában nem feltétlen javítja valaki munkaerőpiaci pozícióit, szimplán arról van szó, hogy sokan elintézik a kérdést azzal ha az alacsony jövedelműek szóba kerülnek, hogy "tanulni kellett volna"! Erre szoktam mondani, hogyha mindenki tanulna, attól még nem lenne a diplomájának/felsőfokú szakképzésnek megfelelő munkahely is hozzá.

Az érettségi értékének elinflálódása egyenesen rémisztő, gyakorlatilag ma már segédmunkásnak sem veszik fel azt, akinek érettségije sincs, és valószínű 10-15 év múlva annyit fog érni sok diploma, amennyit most az érettségi!

Csak érdekességképp, ma már ha valaki mozdonyvezető akar lenni, érdemes ha diplomával jelentkezik a MÁV-hoz!

Kell diploma a masinisztáskodáshoz? Abszolút nem, de ha egyszer válogathatnak, akkor ők is inkább a diplomás mozdonyvezetőket szeretnének látni a vezérállásban.


A diplomások számának felduzzasztása épp emiatt idővel meg fog mutatkozni a kereslet-kínálat viszonyaiban is. 2010 után a kormány kiadta a jelszót, hogy arccal a természettudományok és a mérnöki képzés felé, az eredmény? 100-150 fős biológus évfolyamok végeznek egyetemenként, és sikeresen elérték azt, hogy a TTK-sok között a legmagasabb azok aránya, akik nem a szakterületükön vállalnak munkát! Gratulálok, az alacsony pontszámoknak hála minden h.lyét fölvesznek TTK-ra, fele kibukik, a másik fele meg alig vagy egyáltalán nem talál munkát.

A mérnökképzés is egy érdekes dolog, rengeteg olyan felsőoktatási intézmény, aminek a profiljába nem tartozott bele a mérnökképzés, most próbálkozik vele, pl. az SZTE a semmiből gründolt egy mérnöki kart Szegeden, hát annyit is ér egy ott képzett gépész...


De amit írtam a 6-os kommentben az egy sarkított példa volt, ha mindenkit mérnöknek képeznénk, akkor a mérnöki végzettség értéke is eltűnne, ahogyan mostanra a bölcsész vagy természettudós és tanári képzések értéke is szinte a nullára csökkent. Igen vannak kivételek, vannak, akik egy filozófia-etika diplomával is megtalálják a számításukat (pedig ez aztán a halálosan rossz kombó a HR-esek szemében :-D), de ők a kivételek, nem lenne célszerű, hogyha a diplomások aránya túllépné a 20-22%-ot (a jelenlegi trendekkel számolva 50 év múlva a lakosságunk több mint fele diplomás lesz, és a húszas éveikben járóknál már most jellemző ez az arány), egyszóval ez egy elszabadult vonat, amit meg kellene állítani, mielőtt eljutunk oda, hogy az építőipari segédmunkástól is diplomát várjanak el.

2015. jan. 2. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
48%

Akit érint a kérdés, az tudja miről van szó.


Kétféle multi van... az egyik a gyors haszon reményében minimum befektetéssel akar operálni, a másik hosszútávú befektetéssel folyamatosan szeretné a hasznát látni.

Az első a "nemkívánatos" multi, ezek tényleg csak a profitot halásszák le. Ezek a bankok, biztosítók és áruházláncok. A második már befektet az infrastruktúrába, oktatásba, és megteremti a széleskörű igényt a jelenlétére... Ezek inkább a német autógyárak.


De ezekre is csak addig lesz szükség, amíg nem válnak gátjává az ország fejlődésének... mert az igazsághoz hozzátartozik, hogy annyit azért nem akarnak fizetni a magyar melósnak, mint a németnek...

2015. jan. 2. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:

"annyit azért nem akarnak fizetni a magyar melósnak, mint a németnek..."


Ahogy a magyar melos sem fizet nemet arakat a boltban. Minden ellenkezo hireszteles ellenere.


Amugy meg a kulfoldi bankoknak, biztositoknak, kereskedelmi lancoknak is megvan a szerepuk, es sokkal rosszabb lenne ha nem lennenek.

2015. jan. 3. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!