Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Valaki leírná mi ez az egész...

Valaki leírná mi ez az egész CEU-s ügy? Csak az eseményekre vagyok kíváncsi, nem szeretnék gyalázkodást.

Figyelt kérdés

Valahogy sosem érdekelt a politika, de egyre többször rákérdeznek ismerőseim, hogy mi a véleményem a CEU-s ügyről... nekem meg fogalmam sincs miről van szó. Pont szünetünk volt az egyetemen, így még csak az sem volt, hogy ott megbeszélni mi történt, én meg nem olvasok sokszor híreket. De elkezdett érdekelni, hogy mégis mi zajlik itt, hogy annyi ember elment tüntetni. Ha valaki lenne olyan rendes, hogy tényszerűen leírná nekem az eseményeket, mi miért történt, mért rossz ez vagy mért jó, azért hálás lennék.

Szeretnék mindenfajta gyalázkodást szeretnék mellőzni, szóval a "mondjon le, meg a hülye xp képviselő, az a senkiházi" stb-re nem vagyok kíváncsi, csak a tényekre.

Köszönöm előre is hálásan az értelmes válaszokat.

Boldog húsvéti ünnepeket!



2017. ápr. 16. 22:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
45%

Tényszerűen?

-A CEU külföldi egyetem. Mit ad Isten, Sorosé.

-A fidesz utálja Sorost, mindent betilt és ellenez ami hozzá köthető.

-Mondva csinált oknál fogva bezárták az egyetemet, minden nemzetközi és országos tiltakozás ellenére.

-ennek az egésznek az időtartama egy hét, ami nevetségesen rövid idő. Jóformán értékesíteni sem lehet mindenkit ennyi idő alatt, ők mégis egyik nap kitalálták hogy bezárják, egy hét múlva már törvény volt róla.

Az embereknek nem tetszik, hogy a kormány letojja az emberek véleményét és nevetségesen rövid idő alatt törvényt hoznak mindenről, iskolát tiltanak be és szembemennek a nemzetközi véleménnyel ( merthogy a CEU nemzetközi szinten elismert, jónak számító egyetem, de a fidesz szerint ez nem igaz, csupán Soros megvezetett mindenkit ). Most itt tartunk.

2017. ápr. 16. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
87%

A CEU egy amerikai egyetem, aminek van egy magyar párja, és csak Magyarországon folytat oktatást, viszont amerikai diplomát ad. A diákok és a tanárok is szinte mind külföldiek. A Fidesz hozott egy törvényt, ami célzottan ellehetetlenítené a CEU további működését. Előtte is egyértelmű volt, de utána a Fidesz-médiából teljesen egyértelmű lett, hogy kifejezetten Sorossal akartak kicsit szurkálódni. Ez sok embernek nem tetszett, ezért tüntettek ellene. Először azért, hogy a Parlament ne fogadja el a törvényt, aztán azért, hogy Áder ne írja alá. Mindkettő sikertelen volt. Aztán átfordult ez is általános Fidesz-ellenes tüntetésbe.

A tüntetés közben, Gulyás Márton és Varga Gergely festékkel akarták megdobálni a Sándor-palotát, ezért a bíróság gyorsan közmunkára ítélte őket. Sok tüntető szerint a büntetés túl súlyos volt, és ezt is kifogásolják.

2017. ápr. 16. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Akkor kérdeznék én is: ez a Gulyás meg a Varga kicsodák? Amikor letartóztatták őket már név szerint említették őket, mintha ismert emberek lennének. Sajnos ha rákeresek a nevükre akkor az elmúlt egy hét eseményeiről dob ki kismillió cikket, ahol csak annyi van írva hogy Gulyás meg Varga. Az ő nevük előtte is ismert volt?
2017. ápr. 16. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A CEU egy amerikai egyetem amely csak magyarországon folytat oktatást,főleg külföldi halgatói vannak mivel egy középosztálybeli magyarnak nagyon drága viszont nyugati árakhoz képest olcsón lehet amerika diplomát szerezni.


Lényegében a kormány megszavazott egy törvényt(egyeztetések nélkül) hogy csak a két ország megállapodása esetén tudjon egy egyetem külföldi diplomát kiadni az országban ez az egyetlen egyetem az országban amely ezt csinálja.


Alapvetően nem a törvénytől szűnhet meg hanem annak a következményétől hogy megcsappan a külföldi érdeklődés mivel csak magyar diplomát adhat ki ezért a külföldi halgatóit bukja a jövőben szóval ettől valószínűleg bezár ha csak nem csökkenti az árait ami nem valószínű

2017. ápr. 16. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Üdv!


Pártállástól függetlenül.


Miért rossz szerintem:


Volt egy törvényjavaslat, amely úgy jött létre, hogy mindenféle szakmai vitát mellőztek.


Pár nap lezajlása alatt végig is vitték. Egyetlen egy párt szavazott rá igennel.(De választások során, csak a szavazatok 44%-t nyerték el.)


Közben diákok, egyetemi oktatók, külföldi és hazai értelmiségek is kérték a kormányt vonja vissza/gondolja át a törvényjavaslatot.


Rektori konferencia közleménye:


"A Magyar Rektori Konferencia a sajtóból értesült a nemzeti felsőoktatási törvény módosítását célzó törvényjavaslat benyújtásáról. Sajnálattal állapítjuk meg, hogy az MRK-nak az előterjesztő ebben az esetben nem biztosított véleményezési lehetőséget."


[link]


HÖOK-Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája:


"A külföldi intézményekre vonatkozó jogszabályi előterjesztésről a sajtóból értesültünk, csak ezt követően tudtunk tájékoztatást kérni az Államtitkárságtól."


Ha születik egy felsőoktatásról szóló törvényjavaslat, legyen tartalmilag bármi, véleményem szerint az a minimum, hogy az érintettekkel legalább felvesszük a kapcsolat és velük valamilyen vitát folytatunk.



"Semmit rólunk, nélkülünk"

2017. ápr. 16. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Szerintem megéri elolvasni a kérdezőnek.


[link]

2017. ápr. 17. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

# 1 - nem zárták be, csak olyan törvényt hoztak, ami hosszú távon ellehetetleníti a működésüket. (Ahhoz, hogy tovább működjön az egyetem, egy olyan szerződést kellene kötni az USA-val, ami nem lehetséges)


# 3 - Gulyás Márton aktivista, a krétakör tagja. Valamint van egy vlog-ja a youtube-on "Slejm, a torkon ragadt politika" címmel. Sokat szerepelt tv-ben is (atv, hrtv), szóval viszonylag ismert.


Kérdezőnek:

Orbán kijelölte idénre, hogy mik legyenek a témák a közbeszédben: Soros elleni harc, Brüsszel elleni harc, stb. Ezek azért jó témák a Fidesz számára, mert a fidesz szavazók összetartásához kell a közös ellenség. Valamint erre bármit mond az ellenzék, egyből "hazaáruló lesz".


Erre remek példa a CEU balhé. Eddig valahogy senkit sem zavart, hogy a CEU amerikai diplomát is ad, hiszen az oktatás is nagyrészt angolul és amerikai stílusban folyik. Mellesleg a Fidesz kormányszóvivője is ott diplomázott. Most hirtelen a kormány elkezdte azt kommunikálni, hogy a CEU csalást követ el, és különben is Soros tutira az egyetemet használja gonosz céljaira.


Megcsinálták tehát a törvényt, ezzel kiprovokálva a teljes ellenzéki oldal összefogását és ellenállását. Kiállt a CEU mellett rengeteg akadémikus, külföldi nobel díjas tudós, szakkolégiumok, a komplett értelmiség. Hiszen a CEU egyébként minden nemzetközi rangsorban leelőzi a többi magyar egyetemet. (gazdasági vonalon persze, és csak mesterképzésük van) Mégis elfogadták a törvényt.


A lényeg, a CEU-t ennek ellenére valószínűleg mégsem fogják bezárni. A jogászaik megtámadják majd bíróságon a törvényt, keresnek majd valami kiskaput (mint ahogy azt már érdekes módon maga az oktatási államtitkár javasolta.) Tehát nem az egyetem bezárására ment ki a játék. A célja ennek az volt, hogy most innentől pár hónapig bárki kritizálja Orbánt, őt le lehessen sorosbérencezni. Orbán ma reggel maga vallotta ezt be egyébként, egy interjúban: "minden rosszban van valami jó" - mert azzal, hogy a CEU-rektor ilyen gyorsan mozgósította a liberális döntéshozókat, véleményformálókat, azzal nem csak erőt demonstrált, hanem láthatóvá is vált, hogy van ilyen hálózat. Orbán szerint ez így van - "aki rejtve volt, most napfényre került." Az idéző jelek közötti rész az ő szavai, a többi az index összefoglalójából idézet, de feltételezem, hogy kb így hangzott el.

2017. ápr. 17. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
48%
Az egyedüli korrekt választ a 4-es hozzászóló adta.
2017. ápr. 17. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
62%

Igen, az adott választékból a 4. válasz a használható.


De, kérdező, ha éhes vagy vajon főzöl-e magadnak, hogy biztosan, pontosan tudjad, hogy mi van benne, vagy bizonytalan, egészségtelen gyorskaját veszel, mert az gyorsabb, és nem kell dolgoznod vele. A gyomrodat megtölti, mindegy, hogy mi van benne és milyen áron.?


Ha a tények érdekelnek, utána kell nézned, mert itt a többi válaszban csak kihagyott tényeket, íz és szagfokozókat találsz, nem valódi nyersanyagokat.

2017. ápr. 17. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat! Azért így valamennyire át láttam a helyzetet.
2017. ápr. 18. 21:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!