Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért mondják, hogy nem elég...

Miért mondják, hogy nem elég mobilis a magyar munkaerő, amikor csak az életszínvonala rovására tudna oda költözni, ahol több a munkalehetőség?

Figyelt kérdés

Sokan írják, hogy hát igen, a magyar egy röghöz kötött csökönyös nép, nem úgy mint a német, hogy ahol a tőke oda mozog az országon belül. Szóval a "parasztnak" ott kell munka ahol épp lakik, különben nem jó neki.

Vegyünk példának néhány ismert várost, kezdjük vidékkel, és vegyünk a minimális emberi igényeket:

-Ózdon egy garzon lakás bérleti díja 20-30 ezer forint + rezsi (szintén 20-30 ezer). Tehát egy szalag mellett dolgozó gyári munkás bére 110 000 Ft - 50 000 Ft lakhatás, akkor van 60 000 Ft-ja megélni egy hónapban.

-Sopronban egy garzon lakás bérleti díja 70-80 ezer forint + rezsi (20-30 ezer). Tehát egy szalag mellett dolgozó gyári munkás 140 000 Ft - 100 000 Ft, akkor van 40 000 Ft-ja megélni egy hónapban. Hoppá, már rosszabbul járt. Szerintem ennyiből nem is lehet már megélni, csak nagyon nyögve nyelősen.


Ha meg belevesszük Budapestet is a számításokba, ott még csúnyább számok fognak kijönni, de levezethetem:

160 000 Ft nettónál ott SEM keres többet sehol egy sima melós, de még lehet, hogy sokat írtam. Egy garzon bérleti díja 100-110 ezer forint + rezsi (20-30 ezer). Tehát marad 160 000 Ft - 130 000 Ft = 30 000 Ft megélni, amiről egyértelműen elmondható, hogy nem lehet belőle megélni. Tehát ilyenkor az a megoldás, hogy lejjebb adsz az életszínvonaladból és szobatárssal vagy kénytelen élni egy 1 szobás lakásban, így spórolni a megélhetésre. És ez ugye egy alacsonyabb életszínvonal.


Külföldön már teljesen más a helyzet, de most a németeket hoztam fel példának és azok is csak országon belül mobilisak többnyire. Nem jellemző, hogy azok külföldre mennének.


Akkor miért is mondják, hogy nem elég mobilis a magyar munkaerő? Mert a német az azért költözik mert jobban is élhet máshol, ahol az adott szakmájából hiány van, de itt...


2017. máj. 23. 13:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
30%
Mert hülyék mondják, így logikát se kell bennük keresni.
2017. máj. 23. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
42%

Gondolom lövésük sincs semmiről.


Hasonló a gondunk, ráadásul nem is az ország másik felébe akarunk költözni.

A férjem talált egy szuper munkahelyet. Ez nem jelenti azt, hogy 300 fölött keres... De a többi lehetőséghez képest (120 ezerért három szak gyárban) nagyon jó.

Én most gyed-en vagyok, nem kell bejárjom dolgozni ugye sehova.

Mivel az ő munkahelye 30 km-re van, és nyugdíjas állás, érdemes lenne közelebb költözni. De nem tudunk!

Falunk a házunk ér most 10-12 millát, ebből lejönne még 2 millió a hátralévő hitelre.

8-10 millióért a megyeszélhelyen kapunk egy másfél szobás lyukat. Három gyerekkel meg is őrülnénk. Egy legalább négy szobás panel 15, családi ház (ezer éves, átlagos környék) 20 millánál kezdődik.

De még mindig utaznia kell 10 km-t.

Helyben (turisták kedvence kisváros) csillagászati árakon van a panel is, 20 körül indul az egérlyuk. Családi házhoz egy lottónyeremény kevés lenne.

Benzinpénzt természetesen nem fizetnek, busszal két átszállás és 2 óra (xaros 30 km!!), ha nincs késés és van csatlalozás.

Csak az a kérdés, meddig lehet ezt így bírni.


Ja, bérleti díj: falun családi ház 70-től kezdődik, megyeszékhelyen panel 70-80, a kisvárosban 80-tól indul a szobabérlés. Viszont van több ipari park a környéken, ahová a nem mobil magyar lakosság 120-200-km távolságról is jön a munka után. Úgyhogy bármilyen putrit ki lehet adni két nap alatt, csillagaszati áron. Ötször ennyi kiadó ingatlan is kevés lenne.

2017. máj. 23. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
69%

Elég hülye összehasonlítás. Sopronból mindenki Ausztriába ingázik, senki sem a helyi gyárba vesz ki oda albérletet.

Budapesten meg ne akarjunk már lakni, hogyha minibálbéres állásra futja csak az eszünk.


Garzonban lakni egyébként is luxus, mert az egész lakás annyiba kerül, mint egy 70nm-es. Akkor meg már elég csak egy szobát kivenni, a közös költség is megoszlik.


Nem tudom miért gondolja itt mindenki, hogy az életszínvonal az jár...

Külföldön se bérelgetsz te frekventált helyeken garzonokat gyári melóból.

2017. máj. 23. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Fatal_3rror_ ***** válasza:

Azért nem lehet mindent a "gyári melóshoz" hasonlítani.


Ha van valami jobb végzettséged, akár szakma, akár diploma által, akkor már nem mindegy hogy Borsodban rohadsz egy gyárban, vagy Budapesten válogatsz a 100+ álláslehetőség között, végzettségednek megfelelő pénzért.


A lakókörnyezet sem mindegy, azért nem mindegy hogy Ózdon vagy Sopronban élsz.


Csak saját példám nézve, vidéken ezerszer kisebb a társasági élet, semmi rendezvény, semmi program, ami van az is drága. Pesten simán ki lehet fogni minden hétvégére ingyenes rendezvényt, ingyenes belépési lehetőséget valahova. Bérlet is közel annyiba kerül vidéken mint Pesten, aztán nem mindegy hogy 1-2 óránként jön egy busz vagy 3 percenként villamos.


Vagy a nagy áruházaknál is szorosabb a verseny. Vidéki ismerőseim mindig ámulnak, hogy amit ők kinéztek vidéken az nálunk fele annyiba kerül az Auchanban.

2017. máj. 23. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Hát, ahhoz hogy eljárhass rendezvényekre, ahhoz pénz is kell, és egyenlőre még ott tartunk, hogy 30 ezer forintod van összesen a megélhetésre egy hónapban. (Kaja, bérlet, ásványvíz)

Meg hiába válogathatsz 100 munkalehetőség közül, ha mind a 100 ugyanolyan szarul fizet akkor tök mind1.

2017. máj. 23. 15:44
 6/12 anonim ***** válasza:
58%
ja hogy ásványvíz :DD
2017. máj. 23. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Ja, bocs nem tudtam, hogy az ásványvíz az úri sznob termék. Csak a külföldiek és a magyar felső 10 000 engedheti meg magának.
2017. máj. 23. 16:00
 8/12 anonim ***** válasza:
77%

"Ja, bocs nem tudtam, hogy az ásványvíz az úri sznob termék."


csapvíz literje kb. 1 Ft. ezt te csomagolva, cipelve megveszed majd százszor ennyiért... mi ez, ha nem sznobság? :D

2017. máj. 23. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%

"Ózdon egy garzon lakás bérleti díja 20-30 ezer forint + rezsi (szintén 20-30 ezer). Tehát egy szalag mellett dolgozó gyári munkás bére 110 000 Ft"


Nem is annak kell(ene) költöznie, akinek van munkája, de az sem teszi meg, akinek nincs. Akinek van (egy viszonylag biztos) munkája, az hülye, ha elköltözik, kivéve, ha sokkal többet keres a másik helyen, nem ezzel a minimális összeggel, amivel számolsz.

2017. máj. 23. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Fatal_3rror_ ***** válasza:
100%

"ahhoz hogy eljárhass rendezvényekre, ahhoz pénz is kell"


Pont erről beszéltem, hogy Budapesten elég egy havi bérlet és onnantól gyakorlatilag mehetsz 100 helyre. Én 2x voltam a Vasúttörténeti Parkban ingyenes hétvégén. De ugyanígy voltam Állatkertben is. Vagy ugyanígy egy sima autós találkozó, veterán találkozó is sokkal gyakoribb mint mondjuk Ózdon. Belvárosban is volt már Quimby koncerttől kezdve minden, bár ezek kisebb városokban is elérhetőek néha.


Vagy egy jobb kocsma, szórakozóhely sem vészesen drága. Lehet hogy nem 2 sört veszel, csak 1-et, de jobb a hangulata mint egy vidéki sarki krimónak. Vagy csak simán lemész a Duna partra, már az is hangulatos.

2017. máj. 23. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!