Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért beszélnek a "hatalmas...

Miért beszélnek a "hatalmas emelés" a közalkalmazotti bérek esetében?

Figyelt kérdés

Minden évben hatalmas emelést ígérnek a közalkalmazottaknak. Ellenben megnéztem a közalkalmazotti bértáblát és emelés ugyan látható, de közel sem hatalmas.

2015-ben például egy mentőápoló ( közalkalmazotti bértábla, D fizetési osztály, végig ez lesz a példám ) bruttó 129 000 forintot kapott. A minimálbér bruttó 105 000 forint volt. Középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén ( "szakmunkás minimálbér", ezt meg kell kapniuk a mentősöknek ) 122 000 forint.

2016-ban bruttó 147 000 forint, a minimálbér 111 000 forint volt. A szakmunkás minimálbér 129 000 forint volt.

Idén, 2017-ben bruttó 161 ezret. A minimálbér bruttó 127 500 forint. A szakmunkás minimálbér 161 000 forint.

A tervezetek szerint jövőre a fizetése 180 500 forint lesz. A minimálbér 138 000 forintra lesz emelve, a garantált bérminimum ( amit eddig helytelenül, ámde sokkal elterjedtebb módon szakmunkás minimálbérnek hívtam ) 180 500 forint lesz.


Arányokat nézve:


2015-ben egy mentőápoló a minimálbér 123%-át, a szakmunkás minimálbér 105%-át kapta.

2016-ban a minimálbér 132%-át, a szakmunkás minimálbér 113%-át kapták.

2017-re a minimálbér 126%-át, a szakmunkás minimálbér 100%-át kapták meg.

2018-ra ( a tervezet szerint ) a minimálbér 130%-át, a garantált bérminimum 100%-át kapják majd meg.

Jól látszik minden évben emelnek, de nagyjából arányosan és messze nem hatalmasat. Ráadásul minden évben valamit módosítanak, ami miatt bizonyos juttatásoktól, pótlékoktól esnek el ( így lehet hogy amikor azt hiszem 2013-ban tényleg viszonylag nagyot emeltek, sokan kevesebbet kaptak kézhez mint korábban. Több pótlékot elvettek és összességében rosszabbul jöttek ki ). Akkor miért beszélnek hatalmas emelésről?


2017. aug. 8. 01:17
 1/7 anonim ***** válasza:
91%
Nem hajtottak végre semmilyen emelést, csak a béreket próbálják az infláció után rugdosni.
2017. aug. 8. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%

Milyen infláció, a 2016-os 0,4%, vagy a 2015-ös -0,2%???


Kedves kérdező, az emelés mértéke az előző évhez képest:

2016: 13,9%

2017: 9,5%

2018: 12,1%


3 év alatt nominálisan bruttó 51 500 Ft, relatíve 39,9%-os béremelésről beszélünk, gyakrlatilag zéró infláció mellett. Igen, lehetne még több, megérdemelnék, de áruld már el, ugyanez hogy nézett ki mondjuk 2004-2007 között? Akkor még nem volt gazdasági válság, ami bezavarjon, ezért korrekt azzal a 3 évvel összehasonlítani.

2017. aug. 8. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nem, én a 2010-es 4,9%-ról, a 2011-es 3,9%-ról meg a 2012-es 5,7%-ról beszéltem. Amit te csinálsz az szándékos csúsztatás, kijelented, hogy "aznap 0% volt az infláció és akkor emelték 74 ezerről 84 ezerre a minimálbért! A Fidesz csodálatos!", de se reprezentatív időintervallumot nem vagy képes megadni (mert nem a legstabilabban teljesítő évet kell elővenni, hanem mondjuk a teljes Fidesz kormányzást összesen), se pedig azt nem vagy képes belátni, hogy nem csak fizetés létezik, hanem szociális és gazdasági tényezők is, aminek egy részét az adókért cserébe kellett volna kapnod.


2010-ben a létminimum ~78 ezer Ft volt (1 felnőtt), a nettó minimálbér ~60 ezer Ft volt.

2016-ban a létminimum ugyanazzal a módszerrel ~88 ezer Ft volt, a nettó minimálbér ~74 ezer Ft volt.

Ezek szerint a létminimum 13%-nyit nőtt, a minimálbér pedig 23%-nyit. Ez eddig rendben van, azonos nagyságrend. Az idén emelték fel ~84 ezer Ft-ra, és gondolom most ezt akarod a "0% inflációval" összehozni. A probléma azzal van, hogy a létminimumot ugyanazzal a módszerrel számolták ki, miközben létrejöttek egyéb létfenntartáshoz szükséges tényezők is. Például ha nem akarom, hogy megöljenek a sebészek a műtőben akkor azért is fizetni kell, illetve ha albérletben élek, akkor a lakbér árának változása is legalább annyira érint. Ezek természetesen nincsenek benne a létminimum-egyenletben, de lehetne ezt sokáig sorolni.

[link]

De tudom, mindjárt megmagyarázod, hogy senkit nem érdekel, hogy duplázódtak az albérletárak, mert te konkrétan nem élsz albérletben, és megvan a lehetőséged, hogy helyben iskoláztasd a gyereked.

2017. aug. 8. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
Egy másodpercig ne zavarjon, te idióta, hogy azokra az évekre írtam be az inflációs adatokat (innen: [link] amik a kérdésben szerepeltek. Ott vannak a számok, lehet azon vitatkozni, hogy 3 év alatt 40% emelés infláció nélkül hatalmasnak minősül-e, csak akkor meg kell mutatni azt is, hogy volt idő, amikor ennél többet adtak.:-) (Az esetleges családi adókedvezményt még meg sem említettem, ami a nettó bért tovább javítja.)
2017. aug. 8. 04:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Jó hát nem is vártam el, hogy észrevedd a szarkazmust, de azért reménykedtem benne. A lényeget ismét figyelmen kívül hagyod, ugyanis továbbra is fennáll, hogy nem a legkedvezőbb időpontot kell figyelembe venned (nem mintha minimálbéremelés szempontjából kedvező lett volna pl 2015, amikor 67-ről 69-re emelték a bruttó minimálbért, nem is értem miért hoztad fel ezt).


Az a 40% az 7 év alatt valósult meg "infláció nélkül" (tudod mi az infláció?). De igazad van, volt a két világháború között bilpengőnk is, ezek szerint akkor éltünk a legjobban. Megnevezhetnéd értelmesebb nevén is a családi kedvezményt, mert ilyen tételt maximum az állatkertben vagy a máv információs pultjánál lehet látni.


A degradáló személyeskedést meg megtarthatod annak, aki megellett téged anno.

2017. aug. 8. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Aki olyan hülye, hogy beveszi a deflációt, az meg is érdemli :-D


Kérdező:

Azért, hogy az agyhalott proli továbbra is fideszes legyen. Az agyhalott proli is pampogott, hogy a tanárok béremelést kaptak. Azt már nem fogta fel, hogy többet is kell dolgozniuk érte, magyarul nem kaptak béremelést :-D

2017. aug. 8. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Hogyhogy miért? Mert baromi jól hangzik. Aztán, hogy a való életben mennyit ér, az más kérdés.
2017. aug. 8. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!