Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Azért ilyen alacsonyak a...

Azért ilyen alacsonyak a bérek, mert a rossz technológia miatt alacsony a termelékenységünk?

Figyelt kérdés

Már nem csak Nyugat-Európához képest vagyunk lemaradva gazdaságilag de a V4-es országok között is mélyen a legutolsók vagyunk. Már inkább Románia, Szerbia és a balkáni országok közé kéne sorolni.

Nem rég voltam Csehországban és csak így kitérő gyanánt megnéztünk egy cseh sörgyárat, hogy is készülnek a finom cseh sörök. Amire figyelmes lettem, hogy már ott is a teljes gyártósor automatizálva volt. Néhány ember csak felügyelte és az esetleges hibákat javította, korrigálta, de ennyi. Itt a magyarországi gyárakban meg még mindig az van, hogy egy egyszerű mozdulatsort is emberi munkaerővel csináltatnak. Ugyanannyi termelést tehát rengeteg ember végez, sokkal több mint amennyi kellene, és így rengeteg ember között oszlik meg a haszon is. Mégis csodálkoznak azon sokan, hogy miért kapnak bruttó 160 000 forintot amikor 3 műszakban melóznak. Hát azért mert ennyit termelnek sajnos.


Ez lenne hát a híres/hírhedt alacsony bérek titka? Rossz és elavult technológiával dolgozunk, túl sok emberi munkaerővel, túl sok betanított munkással, munkaalapú társadalomban? Továbbá fejletlen a technológiánk, kevés a gépészmérnök, főleg a jó gépészmérnök. Egy jó gépészmérnökre nagyon hamar lecsapnak külföldön. Ha valaki végez az egyetemen és elkezd mérnökként dolgozni egy multi cégnél, és azt látják rajta, hogy tényleg innovatív, hasznos munkát végez, van benne perspektíva, akkor egyből lecsapnak rá külföldről, és olyan ajánlatot tesznek neki, amit nem tud visszautasítani, és már egyből kint dolgozik majd németben.


Hogyan lehetne kiszabadulni ebből az ördögi körből? Hogy a jó szakembereinket kiviszik, alacsony a technológiai színvonal, sok melós kell ugyan ahhoz a termelékenységhez amit kint elvégez már a gép, emiatt alacsony bér jut mindenkinek?



2018. márc. 1. 16:16
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Én is kb fél-1 nap alatt termelem ki a havi fizetésem, egy nagy multinál dolgozom.

Lehet itt Orbánra fogni, nyilván ők is sokat ellopnak (adók, stb), meg hozhatnának törvényeket a dolgozók érdekében (és ez tényleg fontos lenne) de azért a fő ok az a mérhetetlen kapzsiság, pofátlanság, zsarnokság ami az ilyen multiknál jelen van és amit egyesek kapitalizmusnak hívnak. Amíg a teljes rendszer nem változik meg, ez az elnyomás jelen van. Egyértelmű hogy hova tűnik a pénz, amikor az ember látja, hogy a vezetők Jaguárral jönnek-mennek, és a külföldi leányvállalat menedzsmentje a Fülöp-szigetekre ruccan ki meetinget tartani, egy luxushajón. A piramis elmélet nagyon jól működik, az alsó 90% tartja el itt is a felső 10%-ot, akik csak hátradőlnek, és élvezik az életet, az egyetlen feladatuk, hogy fenntartsák a rendszert, ami az alattuk lévők nyomorban tartásával lehetséges csak. Ergo még ha nem lennének kapzsik, akkor se fizethetnének többet, mert esetleg ha sikerülne a létszükségleteid ellátása, elkezdhetnél más dolgokon gondolkozni, mint a robotmunka, az meg nekik nem érdekük.

2018. márc. 1. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
48%
Ez csak mellébeszélés, 100%ig ugyanolyan munkáért sem kapsz nyugati bért, a nyugat mindig is mások kizsákmányolásából élt meg, attól vált naggyá
2018. márc. 2. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
John ! Én értékelem hogy te arra tetted fel az életed hogy azt bizonygasd a magyar semmilyen körülmények kötött nem tud annyit termelni mint egy nyugati munkás. Csak nem igazán értem ezt a viselkedést. Én egészen egyértelműen leírtam de látom nem sikerült felfognod hogy a legmodernebb legújabb legjobb (tovább nem tudom fokozni) japán technológiával dolgozunk. Erre itt erőlködsz hogy nyilván valami kevéssé termelékeny gépekkel dolgoztatnak itt a multik. Ugyan ilyen gyára van a cégemnek Japánban és Franciaországban is. Ugyanazt ugyanúgy gyártjuk és ugyanannyiért ugyanoda adjuk el. Gyanítom többet termelünk mert a magyarnak ki lehet hajtani a belét is. Töredékét fizetik nekünk mint a másik két gyárba. Én megértem hisz ezért jönnek. Csak a magadfajta ember hozzáállását nem értem mire jó itt bizonygatni hogy a magyar egy alatvalóbb melós mint a nyugati?
2018. márc. 2. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Félreértetted, nem ezt próbálom bizonyítani.

A példában kettő teljesen magyar céget írtam le ( ahol ismerőseim dolgoznak, kb ugyanazt gyártják ezért lehet őket összehasonlítani) és ezzel próbáltam szemléltetni, hogy mekkora különbség lehet két gyár között ami kívülről tök egyforma és ezeknek mekkora anyagi vonzata lehet.


Egy szó sem esett arról, hogy mi mennyit állítunk elő meg egy nyugati mennyit állít elő.


Minden gyártósornál van egy technológiai limit, ha azt eléred akkor a költségeken csak úgy tudsz faragni ha olcsóbb munkaerőt biztosító helyre telepíted ugyanazt a gyártósort és ezek lennének a multik, de ebbe nem akartam belemenni, mert nem ez lett volna a hozzászólás lényege, hanem az hogy láthatóvá és megérthetővé tegyek különbségeket, amik laikusoknak egyáltalán nem magától értetődőek.


Írhattam volna más példát is, de épp ez vágott ide. Más iparágban is láttam már olyat itt az országon belül, magyar cégeknél, hogy ugyanazt a munkafolyamatot az egyik cég teljesen más módon oldotta meg mint a másik. A két megoldás eltért a befektetett tőke méretében, az üzemeltetési és fenntartási költségekben meg egy csomó mindenben. Tudnak egymás mellett párhuzamosan működni, de az egyik hatékonyabb és sikeresebb hosszú távon, mint a másik. És ez megint nem multi, megint nem a magyar melósok szapulása csak tény, hogy egy munkát több módon el lehet végezni csak nem biztos, hogy ugyanannyiba kerül. :)


De hogy ne csak offoljak:


"Hogyan lehetne kiszabadulni ebből az ördögi körből? Hogy a jó szakembereinket kiviszik, alacsony a technológiai színvonal, sok melós kell ugyan ahhoz a termelékenységhez amit kint elvégez már a gép, emiatt alacsony bér jut mindenkinek?"


Ehhez az kellene, hogy változzon a rendszer összes eleme, vagy maga a rendszer. Sokkal több önálló kis és középvállalkozásra lenne szükség, ehhez stabilabb gazdasági háttér kellene, normális gazdasági támogatás,egyszerűen jogi és adózási háttér, K+F támogatása és ami a legfontosabb: egy olyan vállalkozói réteg kinevelése akik képesek normálisan irányítani a saját vállalkozásukat. Akiknek megvan a szakmai háttere és rendelkeznek olyan gazdasági ismeretekkel amivel normálisan el tudnak vezetni egy vállalkozást és tudnak fejlődni.


Ha ez a réteg kialakul és megszilárdul akkor lesznek új, modern, innovatív kkv-k amik majd normális bérért tudják foglalkoztatni a magyar szakmunkásokat és mérnököket.


Ezek így sablonosnak hangzanak, de menj ki Svájcba nézz szét akármelyik kisváros iparterületén. Fog látni egy rakás kis céget,amik kulturált környezetben, normális épületekben dolgoznak, normális viszonyok között.

Aztán nézz ki egy vidéki iparterületre itthon, akár valamelyik volt nagy szoci gyár területén létesült "ipari parkban" és sírva fakadsz.


A legalapvetőbb probléma: miből indítsunk vállalkozást. Ha valami (kis)ipari dologban gondolkozol ahhoz kellene egy csarnok, vagy egy telek és felhúzni rá egy csarnokot, meg gépek, meg alapanyag. Már ez önmagában 8 jegyű összeg ( jó esetben ). Ehhez vagy baromi jó háttér kell vagy baromi jó háttér kell, kezdő vállalkozásoknál ilyen összegek kb elérhetetlenek. A nagy multira várás felnyomta az ipari területek árait, ha Mucsajröcsögén csinálsz céget ott meg képzett melós nem lesz.


A másik legfontosabb a vállalkozók képzése. Hiába vagyok én például jó esztergályos és hegesztő, ha hülye vagyok a gazdasághoz és a matekhoz akkor az életben nem lesz életképes cégem, mert nem fogom tudni jól irányítani.


Ha nagyon nagyon sok minden megváltozna és megerősödne az itthoni KKV réteg, akkor a jó szakemberek is itthon maradnának, mert lenne hol itthon maradni.

2018. márc. 3. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

John_McClane utolsó válaszával egyet tudok érteni. annyit tennék hozzá, hogy ez nem csak az ipar, fizikai munka területén van így, hanem az IT-ban is. A kutatás, fejlesztés külföldön zajlik hozzánk a rabszolgamelót tolják. Toldozgatni a legacy vackokat, supportolni stb. Mi vagyunk Európa "kis Indiája". A technológiánk nem fejletlen mivel külföldön ugyanazt a Core I7-es gépet hazsnálják ugyanazokkal a fejlesztő eszközökkel. a munkaerővel sincs gond, hiába szipkáz el sok IT-s a nyugat, és van amúgyis kevés, azért egyetem után elég sokan kezdenek itthon. A gond a mentalitással van. Az összes KKV ami életben akar egyáltalán maradni az fusizik, sunyizik, sikkaszt, adót csal. Közben a dolgozókat kihasználja, zsarnokoskodik. Rosszabbnál rosszabb projekteket vállal be hiszen a külföldi fejlesztéseket elviszik külföldi kis, menő cégek, a nagy beruházásokat a giga-multik, maradnak a gagyi projektek, tegnapra, éhbérért, feketén... Hogy a főnöknek legyen +1 Audija...

A multira ez hatványozottan igaz, ott mondjuk nincs csalás, de csak a zsarnokoskodással lehet életben tartani egy nagyvállalatot.

Ebből kifolyólag amit itt írtok az iparról és amit tapasztalok az IT területén el tudom képzelni h kb az összes szakmára ez igaz.

2018. márc. 4. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!