Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az államadósság hogy működik?

Az államadósság hogy működik?

Figyelt kérdés

Evtizedek ota csak no az allamadossag, jelenleg 25 ezer millard forint. Ezt az allam folyamatosan torleszti? Kinek? Es ha torleszti, miert no? Uj hiteleket vesznek fel? De ha ennyi az adossag, akkor miert veszik fel? Sot, miert adnak hitelt nekunk?

Mennyit bir el egy orszag? Mekkora adossagnal omlik ossze?

Kicsit sok a kerdesem, de szeretnem megerteni a temat.

Koszonom!


2018. márc. 1. 19:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
56%
Az abszolút számnak nem sok jelentősége van, inkáb a hazai jövedelemhez (GDP) képesti arány számít. Az pedig 2010 óta határozottan csökken. A lejáró hiteleket, állampapírokat törlesztik, és valóban, új felvett kölcsönökből. Minden modern állam rendelkezik ilyenekkel, emiatt különösebben nem kell aggódni. Az EU azt mondja, hogy az eladósodási arány ne kússzon 60% fölé, vagy ha fölötte van, akkor tartson ehhez. Magyarország ez utóbbit hozza, 2010 közepén még 85% volt ez a mutató, idén elérhető a 70% várhatóan. Ezt az eredményt a nemzetközi pénzpiacok is elismerik, ezért is kap ma Magyarország nagyon alacsony kamattal hitelt, ha kér.
2018. márc. 1. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Felveszel lakáshitelt, veszel egy házat és ezt a lakást kiadod valakinek. Ekkor ha a lakbér jelentősen meghaladja a lakáshitel törlesztőjét, akkor biztosan érdemes volt "eladósítani" magad. Meg egyébként is, ha lejár a lakáshitel, a ház a tied marad, így 10 év múlva nagyot fogsz nyerni. Ha időközben lesz egy másik ilyen lehetőség, akkor felvehetsz még több hitelt.


Persze a kommunizmusban felnevelkedett nagy családi kör nem érti, hogy "ha ennyi az adósság, akkor újat miért veszik fel", de ez a logikus lépés. Pontosan emiatt maradnak sokan örökre albérletben, mert annyira be vannak fosva a hiteltől, hogy nem hajlandóak egy kicsit se kockáztatni. Ami azt illeti egyáltalán nem értik, hogy mire való a hitel és miért találták ki egyáltalán.


Ugyanígy állami szinten is, ha a hiteleket megfelelő kiadásokra szánjuk, akkor nem baj, hogy az abszolút államadósság nő. Hiszen nem ez számít, de még csak a GDP-hez mérve se fedi teljesen a valóságot.

2018. márc. 1. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Majdhogynem bármennyi lehet amíg a gazdaság bírja a törlesztést. Persze azért nem árt bizonyos szintentartani. Nálunk 70-80 % a gdp arányos eladósodottság de lejjebb akarják vinni. Japánban azt hiszem 200 % on áll és jól elvannak. Sok országnak annyi van hogy sose fizeti vissza. Persze ez nem is célja a hitelezőknek csak hogy törlesszd kamatostul folyamatosan. Akár egy ban. Ad neked folyószámlahitelt. Mondjuk 350 ezret. Te lemeríted de sose tudod visszafizetni. Fizetsz rá 7000 forint kamatot havonta. Az évi 84 ezer. Kb 4 év alatt visszafizeted a kamatokból a tőkét. De a tartozás fennáll továbbra is . És csak szedik be a pénzt akár évtizedekig is a 350 ezerre. Már milliókat törlesztesz és a tartozásod még fennáll. Ez azért van mert keresel mondjuk 160 nettót . Ebből csak akkor tudsz kikeveredni ha hazaköltözöl anyádhoz és vegetálsz hónapokig.
2018. márc. 1. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
31%

Gyakorlatilag egyfajta védelmi pénz...


Az évtizedek alatt felhalmozódott adósságot visszafizetni már nem lehet, viszont ÖRÖKRE lehet törleszteni a kamatokat.

Ebből gigantikus vagyonok gyűlnek össze valahol, ha megnézed, hogy Európa többi országának mekkora államadósságai vannak.


Addig ameddig egy ország rendben fizeti ezt a sarcot, viszonylag békében hagyják.


Kevesen tudják, hogy Cheaucesqunak is azért kellett meghalnia, mert visszafizette az adósságot, és nem fizetett többé kamatot, mint más rendes állam.

EZÉRT segített a CIA az elfogásában és azoknak a kezére adásában, akik ugyanúgy végezték ki, mint Szaddam Husszeint, meg Kaddhafit...

2018. márc. 1. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Shai-Hulud ***** válasza:

"Ezt az allam folyamatosan torleszti?"

Igen. Ugyanúgy, mint te, ha hitelt veszel fel. A hitelezővel történt megállapodás (hitelszerződés) szerinti részletekben.


"Kinek?"

Annak, akitől felvette a hitelt. Például a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) vagy bármelyik (nagy) banktól, bankcsoporttól, esetleg másik államtól.


"Es ha torleszti, miert no? Uj hiteleket vesznek fel?"

Igen. A visszafizetés miatt csökken, de ha új hitelt vesznek fel, akkor nő.


"De ha ennyi az adossag, akkor miert veszik fel?"

Mert abból fizetik az állam ilyen-olyan kiadásait, új beruházásokat, vagy esetleg abból csökkentik a vállalkozások, vagy a lakosság adóterheit (amivel a termelést és a kereskedelmet akarják felpörgetni). Vagy csak egyszerűen a megnövekvő szociális- vagy egyéb kiadásokat akarják ellensúlyozni vele.


"Sot, miert adnak hitelt nekunk?"

Mert a hitelt pénzért (kamatért) adják, nem a 20 millió szép szemünkért. A hitelezőnek általában megéri hitelezni, mert egy ország ritkán tagadja meg a hitelei fizetését, mert az általában államcsődhöz vezet.


"Mennyit bir el egy orszag? Mekkora adossagnal omlik ossze?"

Nagyon sokat elbír. Mi még csak nem is tartozunk a nagyon eladósodott országok közé, van, aki a mi adósságunknak százalékosan is a többszörösét viseli.

Viszont nagyon nem mindegy, hogy kinek tartozik az ország. Az IMF viszonylag alacsony kamatot kér, de gazdasági megszorításokat (garanciát) kér cserébe. A külföldi befektetők, bankszövetségek nem kérnek gazdasági garanciákat, de jóval nagyobb kamatot kérnek a pénzükért. El kell dönteni, hogy melyik országnak mi éri meg jobban.

2018. márc. 1. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Ha már muszály eladósodni, akkor jobb, ha "belő" adósságot halmozunk fel, azaz a saját polgárok finanszírozzák az adósságot, és a kamatot is ők teszik zsebre...
2018. márc. 1. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Koszi!


A lakashitelre en is gondoltam, de ugye az olyan, hogy 10 ev utan visszafizeted, es utana mar pozitivban vagy, nem nagyon veszel fel uj hitelt. Viszont az orszag meg evtizedeken (evszazadokon?) at minuszban van.

Megneztem az orszagok adossaganak listajat, de ugy tunik mindenki ados. Nem kene valakinek pozitivban lenni? Annak, aki adja es nem felveszi a hitelt?

Emlitettetek, hogy nehany ev utan mar tobbet fizet vissza az ados orszag, mint amennyit felvett. De akkor nem erne meg idonkent gyujtogetni egy kicsit es utana koltekezni? Hogy megse legyen mar annyi hitel.

#4es, ez komoly? Ezek szerint nem szabad befejezni a torlesztest???

2018. márc. 1. 21:53
 8/11 anonim ***** válasza:
#6 meg lehet azt mondani külső következmények nélkül, hogy hát államcsőd, buktátok a pénzeteket. A külső hitelezők viszont nem buktak, így adnak pénzt.
2018. márc. 1. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Minden országnak van egy költségvetése. A költségvetésnek pedig van bevételi és kiadási oldala.

Ha a kiadások meghaladják a bevételek akkor költségvetési hiányról (deficit) beszélünk. Ha a bevételek haladják meg a kiadásokat akkor pedig költségvetési többletről (szuficit).

A költségvetési hiányt pedig valahogyan fedezni kell. A hiány fedezésére a legtöbb állam hitelt vesz fel, tehát adóssága lesz.

Az államadósság tehát az összes felhalmozott költségvetési hiány.


Az állam több forrásból kaphat hitelt.

Kaphat más országoktól, magánemberektől (kincstárjegy, babakötvény), a magánszférától (bankok, befektetési alapok stb.) és nemzetközi intézményektől is (EU, IMF).


Az adósságot különböző értékpapírok jelképezik pl kincstárjegyek, babakötvény és államkötvény meg még ezer más.

Az állam pedig a futamidő alatt visszatörleszti a kapott hitelt és kamatot fizet. Ha ezt nem tudja megtenni akkor beszélünk államcsődről.


Na most a legtöbb esetben az állam az adósság visszafizetésére újabb adósságot vesz fel, ezáltal tovább növeli az adósságot.


Ez lehet jó és lehet rossz a helyzettől függően. Például ha az állam 2%-os kamattal vesz fel hitelt, de a gazdaság fejlesztésére költi akkor a növekvő gazdaság miatt növekedni fognak az adóbevételek. Tehát ha az adóbevételek 2%-nál jobban nőnének akkor megéri felvenni a hitelt.


Ennek a legjobb példája az USA. Egyre jobban eladósodik, de a gazdasági is folyamatosan növekszik ezért a relatív, gazdasághoz mért adósság nem nő.


A rossz példára meg ott van Görögország.

Amikor kiderült, hogy a görögök loptak csaltak hazudtak és az összedőlés szélén vannak akkor senki nem akart nekik hitelt adni, csak nagyon magas kamatra.

Tehát a korábbi éves 8%- kamatozású adósság visszafizetésére 25%-os kamatozású adósságot vettek fel.

Ez a hógolyó effektus aminek az lett az eredménye, hogy 2 éven belül a másfélszeresére nőtt az államadósságuk.


Az államadósság visszatörlesztése nehéz.

Pontosabban nem nehéz, hanem senki nem akarja.

Az állam a folyamatos túlköltekezéssel folyamatosan plusszpénzt nyom a gazdaságba. Ha leáll a túlköltekezés akkor csökken a gazdasági növekedés. Sőt, ha az állam még emellett több adót vet ki az adósság visszafizetése miatt akkor a gazdaság akár csökkenhet is. Lásd Görögország.

Tehát az adósságot senki nem akarja visszafizetni, mivel az a kormány ami ezt elkezdi garantáltan megbukik, mivel az emberek azt fogják látni, hogy egy helyben áll vagy csökken a gazdaság.

Természetesen hosszú távon ez előnyös lehet, de az csak évtizedek múlva látszik amikor már senki nem fog emlékezni azokra akik végrehajtották az államadósság csökkentését.

2018. márc. 1. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
7#, de, pontosan ugyanez történik az államnál is, hogy "lakásokat vesz" (különböző beruházásokat) hitelből, csak nem várja meg, míg lejár az egyik. Bármikor vehetsz államkötvényt, akkor kevesebb pénzt kell kifizetned, mint amennyit az állam fog neked visszafizetni összesen. Ez így működik.
2018. márc. 1. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!