Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A nagy állami vállalatokat...

A nagy állami vállalatokat miért nem építik le annyira, amennyire lehet?

Figyelt kérdés

Aki dolgozott már nagy nagy ipari, multinacionális cégnél, az bizony tudja,hogy amit tudnak azt kiszerveznek, kiadnak külsős cégeknek.

Ezen sokat spórolnak, a "belsős" munkavállalónak mindig magasabb a fizetése,több a cafeteriája,jobb a juttatási csomagja, mint a külsősöknek.


Például, a bérszámfejtést, takarítást,általános karbantartást,biztonsági szolgáltatásokat, raktározást,de a legtöbb logisztikai szolgáltatást is külsős cég csinálja.Illetve, a HR osztály is kicsi, csak akkor interjúztatnak ők,hogyha valami felelős pozícióba kell ember.



A MÁV egy valódi állami nagyvállalat, de nem tudnak gazdálkodni az emberekkel,nagyon rossz a hatékonyság, olyan, mint egy szocialista cég, ami itt ragadt a 70-es évekből.

A MÁV-nál rengeteg a felesleges pozíció, de nem csak az irodákban, hanem a szakmunkások között is.Külön festőik, kőműveseik vannak.Egy nagyvállalatnak sincs külön festője, mivel sokkal többe kerül, mint elhívni egyet, amikor kell és kifizetni.


2018. márc. 11. 16:03
 1/6 anonim ***** válasza:
Ez a kis teóriád ott bukik meg, hogy az állami munkaadó jellemzően sokat tud spórolni a bérköltségen a magánvállalkozásokhoz képest, magyarul rosszabbul fizet, eddig akárhányszor szerveztek ki valamit magáncégnek az állami szektorban mindig horribilis árakon vállalta, a saját belsőshöz képest, és a sokszorosára emelte a költségeket.
2018. márc. 11. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

1#


Lehetséges,hogy a pályáztatásokat megbundázták és valami "ismerős" cége nyerte.


A piaci alapon működő cégeknél ez a teória nagyon jól működik.

2018. márc. 11. 16:14
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem bundázták, egyszerűen azt értsd meg, hogy olcsóbb ha egy nagyvállalat nem szervezi ki a tevékenységeit. Meg egy alapból veszteséges állami pénzből megtámogatni kénytelen cégnél mint a MÁV a kiszervezési próbálkozások, mert voltak, nagyon megnövelték a költségeket, mert a külsős cég profitot akar, a MÁV meg csak fennmaradni, amit mávos villanyszerelők elvégezne X forintért, azt a külsős megcsinálja kétszer annyiért, mert miért is ne? Épp az a lényeg, hogy egy nagyvállalat bizonyos méretek felett akkor működik jól, ha saját emberei vannak a saját maga feladataira.

Külsősnek kiszervezni csak akkor kell valamit, ha túlságosan alkalomszerű az ha szükség van arra a szolgáltatásra, és nem éri meg saját embereket alkalmazni abban a feladatkörben.


De beszélhetnénk a buszos alvállalkozósdiról is, hgy például Budapest mennyi pénzt tol bele a VT-Arrivába, ahelyett, hogy a BKV-nak vett volna új buszokat. Hosszabb távon sokkal olcsóbb lett volna, nem kiadni alvállalkozásba a buszos ágazat majdnem felét. Rövid távon tök jó, mert ingyen kapod az új buszokat, csak sok év alatt a többszörösét fizeted ki.

2018. márc. 11. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Adjál még tippeket a kormánynak, hogy lehet az ismerősök magáncégeinek az állam pénzéből további milliárdokat kiutalni...

Szerinted vajon kinek a cége és mennyiért "vállalná" a vonatokon a takarítást? Hidd el sokkal olcsóbb, ahogyan most van.

2018. márc. 11. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem egyforma a kiszervezés eredménye. Éredemes megnézni a külföldi tapasztalatokat (főleg, hogy nyugaton már több generációs outsourcing tapasztalatok is vannak), sok helyen voltak sikeresek a különböző kiszervezések, de sok helyen sikertelenek voltak, és vissza kellett szervezni. Nem érdemes elkapkodni, de mindenképpen érdemes a dolgoggal foglalkozni. De mások tapasztalati korántsem alkalmazhatóek egy-az-egyben, és a magyaroknak még nincs elegendő tapasztalatuk kiszervezési téren, hogy többnyire sikeres legyen.
2018. márc. 11. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha a formális problémák helyett a valódiakat nézzük, akkor a kérdésben megfogalmazott állítás csak torz rendszerben igaz. A hatékonyság nem csűrés csavarástól, nem a hatalmi megoldásoktól, hanem a szakértelemtől nő. Függetlenül a tulajdonostól.

A kiszervezés eredményessége kizárólag a torz gazdaságnak köszönhető. Minden munkafajtának megvan a maga értékteremtő képessége. Tisztességes piac ezt árazza be. Mondjuk egy könyvelés külső és belső munkában egyaránt ugyanannyi értéket termel, azonosnak kellene lennie az érte járó fizetségnek is. Ezért a belső éppen a piaci szerkezetnek köszönhetően mindig olcsóbb, hiszen a másik cégnek profitot is kell termelnie. Ha azonban a mult visszaél hatalmával, kapcsolataival, akkor olyan a törvényi környezet, ahol a külső cég profittal együtt is olcsóbb, mert nem fizetik meg a munkát.

2018. márc. 11. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!