Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért aránytalanul rossz...

Miért aránytalanul rossz Fideszes választási rendszer?

Figyelt kérdés

Nem hinném hogy jó lehetne ha két választáskor is egy pártot 2/3-adhoz juttatott.


A 2/3-ados politikai konszenzust a politikatudomány a többpárti demokráciákban a konszenzusos az ország nagyobb problémáit egységgel megoldó kormánypárti és ellenzéki egyetértéses törvényhozásra találta ki.


Nem arra hogy egy párt minden ebben a választási rendszerben történő szavazáskor 2/3-adot szerezzen.


És ez most nem csak a Fideszre vonatkozik hanem ellenzem bármely más párt ilyenfajta hatalomgyakorlását egy rossz választási rendszer alapján.



2018. ápr. 9. 23:41
 1/5 anonim ***** válasza:
14%
Nem különösebben érdekel mit mond a politikatudomány. Egy választási rendszer akkor jó, ha a győztes nem kényszerül kolíciókötésre. A koalíciós kormányzás az egyik legrosszabb jelenség a politikában. Vagy nem emlékszel milyen volt, amikor az 5%-os szdsz rángatta zsinóron a 49%-os mszp-t?
2018. ápr. 9. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Ja de a kormányzáshoz nem kell hogy 2/3-adod legyen. Én erre kérdeztem.


De emlékszem, de arra hogy zsinóron rángatás lett volna arra nem.

Pl arra gondolsz hogy az ügynökmultat fel akarta tárni?

Vagy arra hogy egykulcsos adót és fizetős oktatást akart bevezetni amit később a Fidesz megcsinált? Vagy arra amit sikerült hogy öngondoskodó jellegű nyugdíjrendszert vezetett be?


Egyébként én pont a koalíció híve vagyok mert nagyobb társadalmi támogatottságot és legitimációt ad egy kormánynak. Pl. ilyen az egységkormány vagy a nagykoalíció ami pl. háborúk idején szokott alakulni pl. Egyesült Királyságban.


Persze Orbán nem tud koalícióban kormányozni ez már kiderült 1998-ban is és azóta is amikor valakivel meg kellett volna egyeznie. Ehhez olyan empátia kell ami benne ritkán van meg..

2018. ápr. 10. 00:03
 3/5 anonim ***** válasza:
30%
Az szerintem nem a választási rendszer hibája, ha nem szavaznak az ellenzékre elegen.
2018. ápr. 10. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Én a kétharmaddal járó szinte teljhatalmat nem érzem helyénvalónak a demokráciában. Maximum akkor, ha listán valóban 2/3-ot birtokolnak.

Most jelenleg az a helyzet, hogy a szavazók 48%-a megválasztott egy pártot, és ők most azt tehetnek az országgal, amit csak akarnak. Emellett rengeteg szavazójuk azt sem tudta, hogy mire szavaztak. A kampányban nem volt program, nem voltak tervek, semmi nem volt, csak kőkemény félelem- és gyűlöletkeltés. E mellé kaptak egy 10.000 Forintos utalványt Viktor úrtól, meg látták a TV2-n, hogy mennyire meg akar minket védeni fűtől-fától, emiatt királlyá emelik és bálványozzák őt.


És nem, ez nem konkrétan a Fidesz ellen irányul. Ilyen úton a kétharmad szerintem senkit nem illet meg, és ilyen kampánnyal senkinek sem lenne szabad nyernie. De sajnos nem idealizált világban élünk.


#3: Ez a rendszer akkor működhetne, ha 2 párt lenne. A jelenlegi pártrendszer és választási rendszer összeférhetetlen. Hatalmas mértékben, aránytalanul túlkompenzálja a győztes pártot. Emiatt lehetséges, hogy listás 48%-ból az országgyűlésen 67% lesz. A Fidesz ezt nagyon jól tudta, és nagyon szépen alakították ilyenre a választási rendszert.


Akármennyire is gerinctelenek, azt meg kell hagynom nekik, hogy profik abban, amit csinálnak. Se nem jó, se nem tisztességes, a saját érdekeiken kívül semmit és senkit nem képviselnek, de kétségtelenül hatásos, és végső soron ez számít. Hiába van demokrácia, láncba vagyunk verve. 4 évente feloldoznak egy napra, aztán további 4 évig megint kussolhatunk.

2018. ápr. 10. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Annyira igaz, hogy ameddig nem lesz egy hasonlóan nagy néppárt a baloldalon is addig esély sincs a leváltásra.


Nem a sokszínűség hanem az egy és kétszínűség politikai választási rendszere ez.


Így ha így marad akkor Orbánnak van még két-három ciklusa, és akkor talán lehagyjuk Albániát és Fehér-Oroszországot.

Hiszen valamitől mindig meg kell védeni az országot.

így ez mindig mozgósít.


De ki védi meg a Fidesztől, amikor azt sem tudja a választó hogy meg kéne tőle?

2018. ápr. 10. 09:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!