Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » 2010 óta milyen adónemek...

2010 óta milyen adónemek szűntek meg, vagy csökkentek?

Figyelt kérdés
Az SzJA, illetve néhány élelmiszer áfáját leszámítva miket lehetne felsorolni?

2019. ápr. 1. 10:41
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

Hirtelen ezeket találtam:


Bankadó

Szocho

Társasági adó

Tranzakciós illeték

KATA bevezetése (!!!!!)

Gépjárművekre kivetett adó (hibrid/elektromos)

SZJA

ÁFA (bizonyos termékekre)

Kiva

2019. ápr. 2. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 A kérdező kommentje:

"Bankadó"


A bankadót eleve az aktuális kormány hozta létre, és a tervek szerint csak 2013-ig élt volna. A tranzakciós illetékkel is hasonló a helyzet.


A Szocho és társasági adó az, amit valóban elfelejtettem, jogos a két pont. A KATA és Kiva is bekerült az opciók közé, miközben az eva megszűnt, erről is megfeledkeztem.


Esetleg van még valami?

2019. ápr. 2. 09:15
 23/25 anonim ***** válasza:

Mivel látom tényleg érdekel a kérdés, elkezdtem utánajárni és találtam még párat, de a keresést nem tudtam befejezni, pedig tényleg nagyon szívesen válaszoltam volna, de lentebb leírom, hogy miért nem néztem végig és mik voltak a tapasztalataim.


Ezeket találátam még:


-Energiaadó megszűnt

-Motorkerékpár regisztrációs adója is csökkent

-A magánszemély egyes jövedelmeinek különadója megszűnt

-Baleseti adó megszűnt (és átemelték biztosítási adóba (személygépkocsisok jól jártak, fuvarozók rosszul))



Összességében lehet látni, hogy tényleg igyekeztek csökkenteni, de azt kell hogy mondjam, jobban jártunk volna, ha inkább csökkentés helyett arra irányítják a figyelmüket, hogy a jelenlegi 58(!!!!!) féle különböző adónemből csinálnak max 5-10-et, mert ez így megrázóan kaotikus.



Amiket tapasztaltam:


Jelenlegi állapotában teljesen átláthatatlan az adórendszer még úgy is, hogy folyamatosan szűntetnek meg adónemeket, mert egyszerűen annyira az a gyakorlat vette uralma alá a szakmát, hogy mindent esetiként és külön kezelnek, nincs egy egységes olyan adónem amire rá lehet fogni, hogy egy XX célt szolgál, helyette tevékenységeket vagy jelenségeket adóztatnak meg külön-külön ami döbbenetes adminisztrációs terhet jelent és ember legyen a talpán, aki kiiagazodik rajta (legyen az akár állami alkalmazott vagy adózó). Ezeknek az adóknak jelentős része eleve olyan, aminek ha a nevét elolvasom az a benyomásom, hogy ebből röhely összeg se folyhat be és be kellene valamilyen más adónembe olvasztani, hogy legalább átláthatóvá válljon a rendszer arról nem is beszélve, hogy vannak olyan adók is, amik helyi szabályozás alapján működnek (nem mindenhol egyforma a mértéke még országon belül sem).


Ez a hatóságok működését is megnahazítheti és az adózókét is és összességében egy ilyen bonyolult rendszer az átláthatatlansága miatt még akkor is ront a versenyképességen, ha még egy picit többet is kellene adózni, de a rendszer maga átláthatóbb lenne (arról nem is beszélve, hogy minél több az adónem, annál több a potenciális hibalehetőség, amit esetlegesen adóoptimalizálásra használhat fel az aki ezt kiszúrja).


Az garantált, hogy ennél gyorsabban kell megszűntetni/összevonni adónemeket, mert ez így teljesen átláthatatlan...



Ami jó tapasztalatom volt:


Az a Kiva/KATA, ahol tényleg leegyszerűsítve kapja meg az adózó, hogy mi a teendője.



Összességében pedig nem tudom megmondani, hogy 2010 óta többet vagy kevesebbet kell adózni, mert annyira durván bonyolult a rendszer. Kisvállalkozóknak ahogy nézem biztos, hogy kevesebbet kell fizetnük mint régebben, de összességében biztos, hogy nem tudom megmondani, de akár még szakmabelinek is nehézségeket okozna egy ilyen kérdés

2019. ápr. 2. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
Majd ha lesz kis időm utánajárok, hogy miket lenne érdemes összevonni, de nem biztos, hogy ez a napokban lesz.
2019. ápr. 2. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
100%
Egy értelmes kormány az egész adórendszert fogta volna és bedobja a kukába, aztán nulláról létrehoztak volna egy értelmes, logikus, sokkal-sokkal kevesebb adónemet tartalmazó változatot.
2019. ápr. 3. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!