Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Így 2020-ban jobb- és baloldal...

Így 2020-ban jobb- és baloldal helyett nem lenne e pontosabb aszerint bekategorizálni az embereket/pártokat hogy ki mekkora állami kontrollt akar látni?

Figyelt kérdés

Elvégre ha belegondol az ember (és visszanéz a 20. századra) mind a jobb mind a baloldal el tud menni a totális diktatúrák felé több milliónyi halottal, csak az ürügy más. A végeredmény viszont olyan hasonló hogy manapság ugyanazt az elnyomónak ítélt kormányt egyesek fasizmussal, mások sztálinizmussal készek vádolni.

Most biztos vannak akik a liberalizmusra gondolnak mint megoldás de 2020 megmutatta hogy az is csak bizonyos demográfiai csoportoknak hajlandó biztosítani a jogait, az alapján hogy az egyiknek a felmenőit milyen vélt vagy valós sérelmek érték a másik felmenői miatt. Felmentenék a ma élő emberek egy részét a saját döntéseik iránti felelősség alól és afféle "gyerekes" tudatban tartanák őket a szavazatok reményében.

Én olyanokra gondolok mint megoldás akik azon dolgoznának hogy minél kevésbé legyen szükség állami beleszólásra minél kevesebb területen. Akik ahelyett hogy mindent megtiltanának (egyes országokban pl. alkohol, de mondhatnám a fegyvertartást stb.) azt promotálnák hogy az emberek felnőjenek a személyes felelősséghez aminek ezekhez a tevékenységekhez kellene kötődnie (a köréjük kapcsolódó szokások kiépítésével stb.). Nem azt mondom hogy mindenkinek legyen szabad mindent hanem azoknak akik felelősen gondolkodnak és csak akkor csinálják ha ezzel nem veszélyeztetnek másokat. Ne az legyen hogy valaki lelő valakit, vagy ittasan elgázolja az illetőt aztán mindenki azzal jön hogy maga az eszköz a rossz, azt kell betiltani, és megoldódik majd minden. (Aztán láthatjuk Londont ahol betiltják a fegyvertartást erre késekkel mennek egymásnak a bandák. A probléma gyökere nem változik)

Ha emiatt individualista vagyok akkor vállalom. Csak fárasztó azt látni hogy valahányszor beüt valami nagy baj máris jön a sok haszonleső politikus hogy átlátszó módon megmentőként tetszelegjen miközben csak szavazatokra vadászik. Egy felelősségteljes kormány azon lenne hogy minél kevésbé legyen az ő tevékenységére szükség.



2020. júl. 10. 17:17
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
82%
De hát gazdasági értelemben a jobboldali épp ezt jelenti, emberi jogi kérdésekben pedig a liberális. Te pedig ez alapján jobboldali-liberális vagy. Ne tévesszen meg, hogy mondjuk a Fidesz jobboldalinak vallja magát, valójában ők erősen balosok, erősebben az ellenzéki baloldali pártoknál.
2020. júl. 10. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

"bekategorizálni az embereket/pártokat hogy ki mekkora állami kontrollt akar látni"


Kevés ez a kategória, mivel kell még az, hogy "milyen célból" akarja a a kontrollt, illetve, hogy milyen kontrollt akar(pénzügyi/gazdasági vagy csak jogi, vagy az sem), illetve, hogy milyen társadalompolitikát folytat.


Ha csak az állami piaci beavatkozás mértékét néznéd, akkor Szingapúrral és Svédországgal egy csoportban vagyunk, holott nagyon más a felfogás, és más eredményt is hoz.


Ha az állami jogi beavatkozási hajlandóságot nézzük, akkor Svédország már "nem a mi csoportunk".

2020. júl. 10. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
74%

Nem mindegy, hogy milyen téren, milyen mennyiségű állami kontrollt akar.

Én például azt vallom,hogy a gazdaságban legyen kevés az állami kontroll.


Viszont, társadalompolitika területén, meg sok, az állam legyen erkölcsi iránytű és ne engedje az elfajzásokat.

2020. júl. 10. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Nem,ez hülyeség.
2020. júl. 10. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

#1 Nálunk a történelmi eseményeinkből ered az, hogy a fideszt jobboldalinak, az szdsz-t és utódját a momentumot liberálisnak, az mszp-t meg dk-t baloldalinak mondjuk. Soha semmi köze nem volt a nyugaton megszokott és használt besorolásokhoz.

Egyszerűen mivel a magyar kommunista párt utódja volt az MSZMP, annak pedig törvényes jogutódja lett szimpla névváltozással az mszp, így rajtuk maradt a baloldali elnevezés. A dk meg az mszp-ből vált ki, annak szavazóit, politikusait tartalmazza.

2020. júl. 10. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

5:

Jó, de az MDF 90-es programja azért erősen jobboldali volt, pl. ők akartak először magánbiztosítós egészségügyet.

2020. júl. 11. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
#6 Igen, de az mdf egy rendszerváltás előtt létrejött, eredendően jobboldali pát volt.
2020. júl. 11. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
59%

"Egyszerűen mivel a magyar kommunista párt utódja volt az MSZMP, annak pedig törvényes jogutódja lett szimpla névváltozással az mszp, így rajtuk maradt a baloldali elnevezés. A dk meg az mszp-ből vált ki, annak szavazóit, politikusait tartalmazza."

Használjunk megfelelő ige időt, tartalmazTa.

A legtöbb ex-mszmp-s, ex-kiszes ma már fideszes. Egy Kunhalmi 7 éves volt rendszerváltsákor, köze nincs már az mszmp-hez.

A párt nagy része lecserélődött, de a múltat még hozzájuk kötik.


Amúgy amit leírtál, kérdező, az kb. a mai liberalizmus. Szóval a kifejtésedben magadnak mondtál ellent, hogy ez nem a liberalizmus.

2020. júl. 11. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

7:

Igen, de ezzel azt akartam írni, hogy a bal-jobb felosztás eredetileg nem volt független a nyugati bal-jobbtól. Amikor el kezdett térni tőle az baloldalon, magán az MSZP-n belül is a jobboldali-liberális platform megjelenése volt (amit teljesen alaptalanul ballibnek neveznek, holott az LMP és a PM áll legközelebb ahhoz, hogy baloldali-liberális), illetve jobboldalon a Fidesz baloldali-populista irányba elindulása.

2020. júl. 11. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

#9 Igaz amit leírsz, de itt megint azt kell látni, hogy a fidesz amikor létrejött, a környezet maga baloldalinak nevezett volt. EBBEN a környezetben, az egypártrendszerben minden más irányú elgondolás az jobboldali meg liberális volt. Mert az volt a baloldal ami az államot irányította, a hatalmat gyakorolta. Annak már valójában akkor sem sok köze volt a valódi baloldalisághoz.

A fidesz azért volt indulásakor erőteljesen liberális, mert nem léteztek a liberalizmusban alapvető szabadságjogok és ezeket kellett elérni.

A rendszerváltással ez megvalósult és onnantól minden párt minimális szinten liberálissá vált, még a munkáspárt is, hiszen ők sem követeltek utána cenzúrát, a gyülekezési jog korlátozását vagy a vallásszabadság eltörlését. Mint amikor azt mondod mindenki "fuldokló" hiszen a hajótörés miatt beestek a tengerbe, akkor is ha van köztük aki tud úszni meg van aki egyáltalán nem. Amint sikerült a tengerből egy csónakba kerülniük, már ehhez képest lesz csak pár ember akit fuldoklónak nevezel, hiszen éleszteni kell, a többi meg nem számít annak, hiszen jól vannak.

A rendszerváltás egy határ, onnan más szinten kell megítélni a dolgokat. Azt a liberalizmusát amiVEL a rendszerváltást elérte a sok párt, akár mdf, szdsz, fidesz, azt nem vesztették el, az mindben benne maradt. Csak a továbbiakban már ezen felül nem képviselték ugyanazt - és ez jelentette a fidesznek is a "fordulatát" ami nem fordulat, hanem szétválás olt valójában. Akik ugyanúgy akartak tovább menni azok az szdsz-ben találták meg a helyüket, akik meg más módon, azok maradtak Orbánékkal.

A ballib elnevezésnek semmi köze a baloldali+liberális eszmékhez éppen úgy, ahogyan nem volt nevezhető valóban baloldalinak az mszp egy pillanatig sem, és ahogy nem jobboldali a nyugati értelemben a fidesz sem.

A ballib elnevezés az konkrétan az 1994-es mszp+szdsz összefogásból és együtt kormányzásból keletkezett, amiért a kommunista utódpárttal szövetkezett a hatalomért az szdsz, amelyik előtte pár héttel is még harcos antikommunistaként kampányolt pont ellenük, és ezzel szerzett meg annyi szavazatot. A szövetségük pedig nem egy kormányciklusra tartott ideiglenesen, hanem azóta is töretlen, csak addig át tudták verni az embereket a (mint kiderült nem valóságos) harcos egymáselleniségükkel.

Minden párt elindult populista irányba, de ezt én nem használnám negatív jelzőként. A populizmus valójában azt jelenti, hogy olyan döntéseket hoznak ami tetszik az embereknek. De egy politikusnak nem az a dolga hogy felülről lenézve kinyilatkoztassa hogy az embereknek minek kell örülniük, hanem a politikus egy megbízottja az embereknek, hogy úgy vezesse az országot/települést, ahogy nekik, az embereknek jó lesz. Amelyik pár nem populista egyáltalán, az elszakadt a választói akaratától és nem működteti a rendszert, hanem diktálni akarja.

Ma a "baloldali" pártok politikájában találni nálunk a legkevesebb baloldali elemet, és akik liberálisoknak nevezik magukat, azok a legkevésbé liberálisok a szó eredeti értelmében. A fidesz valóban sok részben baloldali, sok részben populista és sok részben nemzeti-jobboldali. Nem igazán lehet ezekkel a jelzőkkel leírni. Inkább illik rá az amit önmagukról mondanak, hogy nemzeti, keresztény-konzervatív, de csak a kdnp-vel közösen. A kdnp nélkül a keresztény vonulat gyengébb lenne, inkább csak megmaradna a keresztény gyökerek szintjén.

2020. júl. 11. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!