Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A kommunisták el akarták...

A kommunisták el akarták törölni a bérmunkát?

Figyelt kérdés

,,A bérmunka átlagos ára a munkabér minimuma, azaz azoknak a létfenntartási eszközöknek az összege, melyek szükségesek ahhoz, hogy a munkást mint munkást életben tartsák. Amit tehát a bérmunkás a maga tevékenységével elsajátít, az pusztán arra elég, hogy csupasz életét újratermelje. Mi semmi esetre sem akarjuk eltörölni a közvetlen élet újratermelésére szolgáló munkatermékeknek ezt a személyi elsajátítását, azt az elsajátítást, amely nem tesz lehetővé idegen munka fölött hatalmat adó többletet. Mi csak ennek az elsajátításnak nyomorúságos jellegét akarjuk megszüntetni, amikor a munkás csak azért él, hogy a tőkét gyarapítsa, csak annyiban él, amennyiben az uralkodó osztály érdeke megkívánja.


A polgári társadalomban az eleven munka csak eszköz a felhalmozott munka gyarapítására. A kommunista társadalomban a felhalmozott munka csak eszköz a munkások életfolyamatának kibővítésére, gazdagítására, előmozdítására.”



2021. márc. 21. 18:20
 1/8 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem kerüljük a szélsőségeket bármit is ígérnek..
2021. márc. 21. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
48%
Mi ez a hlyeség? És hol vannak kommunisták? Mert már kínában, meg észak-koreában is alig... amúgy meg össze-vissza 1-2 zakkant mindenféléből létezik, belőlük is... utóbbi valahanyadik választáson kaptak tán 300 szavazatot kik hazánkban vannak Thürmerrel az élen :D
2021. márc. 21. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Minek tetted fel a kérdést, ha a nyitókérdés kifejtésében magad írod le a választ.

Értelmezzem az általad leírt szöveget?

Az általad írtak szerint nem akarták eltörölni.

2021. márc. 21. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
51%
Szerintem a szövegértésböl is 5 volt.
2021. márc. 21. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen.


A bérmunka lényege az, hogy a munkás valaki más birtokán (más termelési eszközeivel) végez munkát, és a munkája gyümölcse a birtokost illetik. Cserébe kap bért. Ez a fajta elrendezés szükségszerűen kizsákmányoló rendszerhez és a tőkés-munkás közti érdekellentéthez (osztályharc) vezet.


Mi lenne helyette?


A klasszikus marxi válasz az volt, hogy a munkások közösen birtokolnák a termelés eszközeit, tehát a cég profitját osztanák el egymás között. Így működnek ma is az úgynevezett "Worker cooperative" cégek:

[link]


De nagyon sok modern elképzelés is van. Pl. minden cég profitja teljes egészében befolyna az államhoz, aki azt szétosztaná feltétel nélküli alapjövedelemként. Ekkor a munkás nem bérért dolgozik, hanem lényegében a saját alapjövedelmét termeli meg, de nincs meg a tőkés irányból a motiváció a munkás kizsákmányolására. Ennek az az előnye, hogy a kapitalizmusban felépített rendszerek nagy részével teljességgel kompatibilis, tehát nem kell teljesen újraszervezni a gazdaságot.


De van sokféle elképzelés. Most csak két olyat mondtam, amiről bizonyított hogy működőképes bizonyos szinten. Worker cooperative-ok is léteznek, még ha nem is a legnagyobb cégek között, és alapjövedelem kísérletek is léteznek, és működőképesnek tűnnek.


Kommunista vagyok, ha van kérdésed a témáról nyugodtan kérdezz.

2021. márc. 21. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"És hol vannak kommunisták?"

Sokkal több helyen, mint gondolnád, csak nem használják a szót. Én se használom a szót szemtől szembeni beszélgetésekben, mert az emberek agya teljesen begőzöl tőle.

2021. márc. 21. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

18:46-os, köszönöm az értelmes választ. Aki kicsivel is műveltebb, mint pl. a 18:45-ös, az felismerte, hogy Marxék Kommunista kiáltványából idéztem, és nem pl. Észak-Koreáról beszéltem, hanem egy mű mondanivalójára kerestem a választ.

A segítő választ még egyszer köszönöm!:)

2021. márc. 21. 18:56
 8/8 anonim ***** válasza:

4 vagyok olvastam a kommunista kiáltványt ugyan ugy mint a mein kamfott meg nagyon sok politikai könyvet.

Én itt az elöttem hozászolohoz mondtam.

mivel az általad idézett szöveg a bérnukának ezen formáljában történö mevalositásának rossz létére mutat rá az általad idézett szövgrész csak a bérmunkát átalakitásának gondolatárol beszél.

2021. márc. 21. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!