Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A szocializmusban mindenki...

A szocializmusban mindenki lopott? És miért hagyták?

Figyelt kérdés

Én nem éltem akkor még, de az idősebbektől sokat kérdeztem, milyen volt akkoriban az élet, munka, és mennyire voltak szigorúak.

és azt mondja mindenki, hogy jó volt. Mindenki megkapta a fizetését, és még tudott feketén üzletelni is.

Hogy? pl egyik ember, azt mondta buszozott, és fel kellett vennie az üzemanyagot, és beírt többet, mint amennyi kmt meg kellett tennie, kiadták neki az üzemanyagot, azt meg eladta.

Vagy volt aki kórházban dolgozott. Azt mesélte hordta haza kötszereket, meg injekciós tűket tele volt a lakás fertőtlenítő szerekkel.


És a legmegdöbbentőbb nekem, hogy azt mondták erre, mikor kérdeztem, hogy "hogy nem tűnt fel senkinek, hogy tűnnek el a dolgok a raktárból pl?" mi volt a válasz? "Tudta mindenki! És hagyták! Tudta az állam, hogy ez van, de hagyták nekik..."

Eszem megáll. Igaz ez?

Hogy hagyták? Ez lopás tudtommal. Meglopták az államot!

Kádár miért hagyta ezt?


És másnak is van ilyen rendszerbeli "haza viszem, úgy se lesz belőle baj" története?

Elmesélné? :D Szeretem ezeket a sztorikat. :D



2013. aug. 28. 18:58
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
41%
Ha nem vitték ki az országból amit elloptak, akkó a közösség nem lett szegényebb.
2013. aug. 28. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 titak ***** válasza:
100%

Azért nem egészen így volt. :o)

Akkoriban nem számolták annyira a készleteket, mint most. Mindenből volt elég, ha elfogyot kaptak helyette újat. Állambácsi biztosított mindent, így nem kellet attól félni, hogy tönkre megy a cég, vagy hogy a tulajok nem jutnak elég bevételhez. Éppen ezért nem is volt "eltúlozva" a felügyelet.

A lopni akkor sem volt szabad. Akit elkaptak azt meg is megbüntették. Fegyelmit indítottak ellene, csokkentették a fizuját bizonyos időre, ha párttag volt kizárták a pártból, meg ilyesmik. Azért persze mindenkinek cseppent egy kevéske a "közösből". :o)

2013. aug. 28. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
30%
Nem tök mindegy kinél vannak a javak? Egy adott közösség birtokában voltak, közös volt, a magyaroké. Nem mindegy a kórházban tárolod a tűid vagy otthon? Ha hiány volt úgyis otthonról hordtad vissza.
2013. aug. 28. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Nem tudom. Kádárnak volt egy közepes szolgálati villája a Cserje utcában. Tényleg sok lóvét lopott...
2013. aug. 28. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

Igen, valóban loptak sokan.

Papámék mesélték, hogy amikor a TSZ-majort építették (istállók,műhelyek stb), az éj leple alatt hosszú sorokban lopakodtak az emberek a kertek alatt, vittek mindent, deszkát, építőanyagot, ilyesmiket. Végül felépült a major, de kb. amit elloptak anyagot, abból még épülhetett volna másik kettő is.

2013. aug. 28. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

"Nem tök mindegy kinél vannak a javak? Egy adott közösség birtokában voltak, közös volt, a magyaroké. Nem mindegy a kórházban tárolod a tűid vagy otthon?"


Azt a tűt le is kell gyártania valakinek. De miért pont te lennél az? Ja, hogy te mondjuk bútorokat gyártasz, érthető, mindennek megvan a maga helye. De akkor miért nem gyártasz 100 helyett 120-at? Hát azért, mert az neked annyival több munka, de az egész ország egyszerre nem fog mindenből többet legyártani.

De itt nem áll meg a történet. Rájössz, hogy ha 100 helyett csak 80-at gyártasz, az a te életminőségeden lényegesen javít, míg nem fog az egész ország csak miattad 20-szal kevesebbet gyártani mindenből. És így megy minden szépen lefelé, így gondolkozik a tűgyáros is. A végén pedig már mindenki csak 60-et gyárt, és nem érti, hogy a közös polcon miért nincs semmi.

Na, ezért nem ment a régi rendszer.

(Megjegyzés: ha pedig éppen nem a mennyiség marad a béka s@gge alatt, mert elvégre azt központilag rögzíteni lehet, akkor bejön ugyanez minőségben, hiszen azzal is ugyanúgy lehet spórolni.)


"Ha hiány volt úgyis otthonról hordtad vissza."

Hahahahaaaa...

2013. aug. 28. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 mustafa33 ***** válasza:

Az volt a jelszó: aki nem lop az a családját lopja meg.

Néha a látszat kedveér lelepleztek valakit aki "nép vagyonát lopta meg". Ez azt jelentette, hogy nem adott belőle a főnöknek, körzeti meghízottnak, pártelnöknek ...

Na ezért (is) ment tönkre a szoci.

2013. aug. 29. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
A különbség az akkor és a most között, hogy akkor az egyszerű munkás ember is tisztességgel meg tudott élni. A lopás nem nagyon érdekelt senkit, mert mindenki meg tudott élni.
2013. aug. 31. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 mustafa33 ***** válasza:

Ja, a lopás nem éredeklt senkit, mert abból éltek.

Ja, az egyszerű munkás is meg tudott élni. Meg bizony, annyira, hogy 3x annyi volt a fizetésük mint nekem, aki a főnökük voltam. Ez volt a szoci. A melós volt minden, aki tanult az egyszerre osztályellenség lett.

2013. szept. 1. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

"A különbség az akkor és a most között, hogy akkor az egyszerű munkás ember is tisztességgel meg tudott élni. A lopás nem nagyon érdekelt senkit, mert mindenki meg tudott élni."

Ha normálisan meg tudtak élni, akkor miért kellett lopniuk?

2013. szept. 2. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!