Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mit írjak az alábbi esszémbe?

Lovasvadasz kérdése:

Mit írjak az alábbi esszémbe?

Figyelt kérdés

Szükségem lenne néhány tippre az alábbi esszémhez, köszönöm a válaszokat!


A törvény(esség) szerepe a modern demokráciák kialakulásában.


Esszéd megírása során vesd össze és értékelve elemezd John Stuart Mill és Körösényi András alábbi gondolatmeneteit.


Esszédben emellett kapjanak helyet saját érveid, gondolataid is!



A modern demokráciák kialakulását megelőzte a liberalizmusnak az abszolút monarchiákkal szemben folytatott 18-19. századi küzdelme. Ebben egyrészt az egyén jogait kívánták garantálni az állammal szemben (Bill of Rights), azaz másképpen fogalmazva: az állam hatalmát kívánták korlátozni. Az állami hatalommal és az önkényuralommal szembeni legfontosabb intézményi garanciának a hatalmi ágak – törvényhozás, végrehajtás, bíráskodás – elválasztását tekintették. Ugyanis ha ugyanazok hozzák a törvényeket, mint akik végrehajtják őket, akkor semmi sem szab korlátot hatalmuknak, s a hatalom önkényuralommá válhat. (Körösényi András: Kormányzati rendszerek)



Mindaz, ami értékessé teszi egy ember számára az életet, korlátozza mások cselekvését. Bizonyos viselkedési szabályokat ezért elő kell írni – mindenekelőtt törvények segítségével, más dolgokban pedig, melyek törvényes beavatkozására nem alkalmasak, a közvélemény segítségével. Az emberi viszonyok alapvető kérdése, hogy melyek legyenek ezek a szabályok; ám ha kiemeljük a legkézenfekvőbbeket, azt találjuk, hogy ezek épp azok, amelyek elfogadásában nemigen jutottak előre az emberek. Nem volt két korszak, s aligha volt két ország, amelyik hasonló módon határozott volna ebbe a kérdésben; s az egyik korszak vagy ország döntését mindig furcsállja egy másik. (John Stuart Mill: A szabadságról)



2014. jan. 11. 11:25
 1/1 anonim válasza:
Bevezetésnek vedd elő a Jog és filozófia (szerk.: Varga Csaba) antológiát. Az első három tanulmány a szabadjogi mozgalomról szól. (lehet, hogy a többi is, nem tudom :D) Abból megtudhatod, hogy a törvény a modern demokráciában a jogalkalmazás során a felső tétel lett a logikai rendszerben, míg a jogeset az alsó tétel. Ez persze nem volt mindig így. A következményei pedig az, amit ma tapasztalhatsz. Törvényfetisizmus. Jogszabályfetisizmus, mintha bármi igazságosabb lehetne attól, hogy az ítélkezés során betartunk mondjuk egy Pp. szabályt. Hivatalnokbíráskodás, stb. Mindegy, ez sok összetevős. Gondolatébresztőnek szántam ezt a választ. Ugyanígy a hatalmi ágak szétválasztásának tana is megkérdőjeleződik már 100 éve is, a szabad jogi mozgalomban. (Ehrlich, Kantorowicz, Stammler) Mert a szétválasztás szerint nincsen bírósági jogalkotás, ami talán nem biztos, hogy igaz. Persze ez ma már biztos meghaladott (nem tudom), de a gyakorlati rendszer jelenleg csak így működőképes, ahogy most is csinálják. Hát ez van.
2014. jan. 14. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!