Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Jó az a választási rendszer,...

Jó az a választási rendszer, ahol a leadott szavazatok 45 %-ával kétharmados parlamenti többség érhető el?

Figyelt kérdés
Most úgy lett a FIDESZ-nek kétharmada, hogy közben listán csak 45 %-ot kapott. Szerintem ez nagyon nincs rendben.

2014. ápr. 12. 20:29
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
57%
Miért? Valahol csak az egyéni listáról lehet valaki képviselő ... ott a jobbik, vagy az lmp sosem juthatna be.
2014. ápr. 12. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim válasza:
64%
Dehogy jó...pont ezért lett ilyen, megcsinálta magának a gipsy-miniszterelnök. Ez a "magyar Demokrácia"....normális helyen ezt úgy hívják, dikt a túra :)
2014. ápr. 12. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:
Az 1-nek írnám, hogy függetlenül attól, hogy mi hol hogy van, az arányosság egy fontos értéke a választójognak, és ha mi már egyszer ebben elértünk egy szintet, akkor arról nem kellett volna visszalépni. A korábbi választási rendszerben is győzött volna a FIDESZ, de a 45 %-ával nem lett volna kétharmada, mert az nem volt ilyen bődületesen aránytalan.
2014. ápr. 12. 20:37
 4/25 anonim ***** válasza:
87%
Az attól függ, melyik országról van szó. Magyarország meglehetősen egységes, a korábbi választási törvények mellett sem volt nehéz, pláne nem lehetetlen elérni a biztos kormánytöbbséget és mint a mellékelt ábra mutatja, a kétharmadot sem. Vagyis nálunk nincs szükség ilyen jellegű törvényekre, mert azok elfogadhatatlan mértékben torzítják az eredményt, ellehetetlenítik az ellenzéket és a győztes párt kénye kedvének szolgáltatják ki az országot.
2014. ápr. 12. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
63%

"Most úgy lett a FIDESZ-nek kétharmada, hogy közben listán csak 45 %-ot kapott. Szerintem ez nagyon nincs rendben."


Akkor meg ha nem ilyen lenne, akkor meg az lenne a baj, hogy ugyanaz lenne, mint ami az USA-ban nyáron előfordult, vagyis az ellenzék folyamatosan megbénít minden kormány intézkedést és a kormányzatlanság felé sodorja az országot. Az ugyanúgy rossz lenne.

2014. ápr. 12. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
94%

Nem értek egyet.

Ha tiszta arányosságra törekednénk, a kormányalakításhoz szükséges többséget senki sem érné el!

1998, 2002, 2006: az a párt, amelyik megnyerte a választásokat, nem tudott kormányt alakítani, helyettük a második és harmadik helyezettek koalícióban alakítottak kormány.


Így ennek az volt a hátránya, hogy alacsony támogatottságú pártok bekerültek a kormányba.


A jelenlegit okosabbnak tartom, ez a nyugati demokráciák mintájára a "győztes mindent visz" rendszer.


DE! A 2/3-ad számomra így is aggodalomra ad okot.

Ha ezzel ilyen könnyen 2/3-ad érhető el, bizonyos garanciákat vezetnék be, elsőként a 4/5-ös szabályokat, másrészt, hogy kevesebb képviselővel is lehessen érdekeket érvényesíteni.


A rendszer szerintem jó, stabil kormányzásra ad lehetőséget. De a régi dolgok nem jók, én bizonyos dolgokat 4/5-re szigorítanék, az ellenzéki jogokat bővíteném.

2014. ápr. 12. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
100%
Én abban látom a problémát hogy akik nem a választásokon nyertesre szavaztak azoknak a szavazatai gyakorlatilag elvesztek.Minden szavazat egyenlő de a szavazat értéke elveszik ezért nem tud érvényesülni a minden szavazat egyenlő a demokráciában elv.
2014. ápr. 12. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
100%

Hetes!

Hatosként válaszolva, a Te véleményed képviseli az érem másik oldalát (természetesen tiszteletben tartom a véleményedet!) :)


Az örök vita:

- tiszta demokrácia, minden szavazat egyenlő, ne vesszen kárba, de nagyon nehéz kormányt alakítani, egymással veszekedő-egyezkedő kisebb-nagyobb pártok

- győztes mindent visz rendszer, könnyű stabil kormányt alakítani, de sérül a minden szavazat egyenlő el.


Jó kérdés. Még mindig azt mondom, mindkét megoldás jó, megfelelő garanciákkal.

A hibát abban látom, ez az új rendszer a régi elemekkel ötvözve ad okot aggodalomra. Megfelelő garanciákkal (fentebb vázoltam) ez is jó lehet!

2014. ápr. 12. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
100%

"A jelenlegit okosabbnak tartom, ez a nyugati demokráciák mintájára a "győztes mindent visz" rendszer."


Ez a mostani rendszer a már a ló másik oldala. Valamilyen mértékben súlyozni kell a szavazatokat, hogy ne bénuljon meg a kormány, de nem ennyire.

2014. ápr. 12. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:
A 6-8. engem is meggyőzött. De hát ilyen a mi FIDESZ-ünk, mindenből kimazsolázta, ami neki, és csakis neki jó, és nem hogy nem raknak hozzá garanciákat az új rendszerükhöz, de a meglévőket is leépítették.
2014. ápr. 12. 22:36
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!