Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Az újkori információs társadal...

Az újkori információs társadalmakban miért van még szükség képviseleti formában, választott képviselők által meghozni fontos döntéseket és törvényeket?

Figyelt kérdés

Jelenlegi rendszer ellen szól:

- a társadalom egy 4 évre választott és "kisebbség" által irányított

- hatalom, pénz és népszerűség hajhászása háttérbe szorítja a társadalom érdekeit

- jelentősebb korrupció, kis létszámú csoport mindig könnyebben korrumpálható

- kevésbé érvényesül a népakarat

- szakértői tudást felülírja a politika

- a politikusok érdeke, hogy megszilárdítsák hatalmukat

- a politikusok érdeke, hogy ha kell hazudjanak, megvezessék a többséget

- könnyen alakulhat ki diktatúra

- közvagyonból lopás felsőbb szintekre tolódik át


Egy olyan rendszerben, ahol mindenki közvetlenül (nem csak közvetett módon) szólhatna bele a törvénykezésbe (pl. bármelyik kérdésben interneten szavazhatna) a fenti problémák teljes egészében eltűnnének..


Ezzel együtt persze újak is bejönnének, amelyek szerintem azért bőven vállalhatók lennének, ilyenek pl.

- technológiai biztonsági kérdések, szavazás anonimitása (egész biztosan megoldható)

- helyes döntések meghozatalához a társadalom érdeke lenne, hogy okosodjon a nép, javuljon az oktatás, hogy a nép (többség) helyes döntéseket hozhasson

- egy adott szakterületet érintő kérdésben a szakterületen belül dolgozóknak (pl. egészségügy) nagyobb legyen a szavazati súlya, a kérdésre kevésbé rálátókkal szemben (szintén biztosítható)


Nem érné meg váltani?



2016. jan. 2. 10:42
 1/9 anonim ***** válasza:
95%

"helyes döntések meghozatalához a társadalom érdeke lenne"


Csak hogy az emberek nem "helyes" döntéseket hoznak, hanem olyat amivel jól járnak: 13-14-15. havi nyugdíj, dupla fizetés, ingyen sör, stb.

Ugyanaz történne minden nap, mint ami most négyévente történik: mindenki a nagyobb ingyenpénzre szavazna.


"egy adott szakterületet érintő kérdésben a szakterületen belül dolgozóknak (pl. egészségügy) nagyobb legyen a szavazati súlya"


Az, hogy valaki helyre tud rakni egy törött kart, még nem jelenti, hogy ért egy kórház, pláne az egész egészségügy finanszírozásához, menedzseléséhez. Az egy teljesen külön szakma.

2016. jan. 2. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nincs rájuk szükség, Nem értem honnan vetted hogy van.
2016. jan. 2. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

#1-es

"Az, hogy valaki helyre tud rakni egy törött kart, még nem jelenti, hogy ért egy kórház, pláne az egész egészségügy finanszírozásához, menedzseléséhez. Az egy teljesen külön szakma."


Nyilván a kórházak finanszírozását érintő kérdésekben nagyobb súlya lenne az egészségügy területén dolgozó közgazdászok, kórházi vezetők szavazatának, mint egy ápolónőnek...

De ez persze nem azt jelentené, hogy mindenképpen csak a kórházi vezetők szavaznának, bár tényleg többet érne a szavazatuk, akaratukat egy egységes többségi népakarat könnyen felül bírálhatná..


#2-es

"Nincs rájuk szükség, Nem értem honnan vetted hogy van."


Ha itt a politikusokra gondoltál, akkor "onnan vettem", hogy jelenleg pont így működik az összes földi kormányzat..

2016. jan. 2. 11:02
 4/9 anonim ***** válasza:
89%

Elképzeléseddel több probléma is van. Előzetesen utalnék arra, hogy áttételesen az Unió is sok vonatkozásban a te módszered szerint működik. És e vonatkozásokban nem eredményes, mi több működésképtelen.

Az első dolog, hogy az emberiség egyedei sokfélék sokféle érdekkel, ezért mindenféle "átlageredmények" lennének a működés fő jellemzői. Ez úgy nagyjából senkinek se jó. Másfelől az emberiség még az őskorban azért találta ki a munkamegosztást, mert rájött, hogy egy ember nem érthet mindenhez, és ezért rengeteg dolgot pocsékul végezne. Ezért van iskolarendszer, ezért tanulunk szakmákat, ahol a dolgok nem szavazás útján, hanem természettörvények szerint dőlnek el. Alkalmasint mindenki ellenére.

De a fő probléma: minden szabályt valaki létrehoz, mások ellenzik, és mégis lennie kell, hiszen nélküle nem működik a rendszer (káosz van). A képviselet egy praktikus forma, ami képes működni. De persze rosszul is. Ez esetben nem az elvet kell felrúgni, hanem azt kell nézni, mitől rossz.

Például nálunk attól, hogy sok ember megvezethető, és ezáltal még olyan szabályokat is elfogad, amelyek rosszak számára. Ez ellen egyetlen módszer van, ha a sok ember átlátja, hogy megvezetik. ezt tanulással lehet elérni. Ha viszont elérjük, hogy a tanulás utált (fölöslegesnek tartott) dolog legyen, akkor mindig annak lesz igaza, aki több embert tud megvezetni. Erre a problémára is van ellenszer, jelenleg éppen ezeket szüntetik meg gőzerővel.

2016. jan. 2. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Figyelj, sok kérdéshez még a képviselők sem értenek. Ehelyett adott frakciónak megvan a szakértője adott kérdésben, aki a szakértői álláspontot megfogalmazza, és a frakció azt követi. Még a képviselők sem olvassák el az összes rendeletet, amit megszavaznak, de sokszor felesleges is volna. 8 millió ember hogy volna erre képes? Nem lehet polihisztorokat nevelni.

Ugyanakkor a napi 24 órában hallgathatnál populista propagandát, mert az érdekcsoportok ugyanúgy megmaradnának, és megpróbálnák befolyásolni az emberek véleményét. És nem is volna nehéz: volna még értelme olyan kérdést feltenni, hogy "kevesebb vagy több adót szeretnél fizetni?"? A jelenlegi rendszerben legalább még lehet ilyenről dönteni.

2016. jan. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Ha itt a politikusokra gondoltál, akkor "onnan vettem", hogy jelenleg pont így működik az összes földi kormányzat..+



Igen rájuk gondoltam, de nem értem azt hogy jelenleg így működik egyáltalán nem bizonyítja hogy bárkinek is szüksége lenne rájuk. És különösen a népnek nem. Sztálinra kinek volt szüksége? Mégis a népre tudta erőltetni magát erős katonai diktatúrával. Így van ez a mai politikusokkal is csak az eszközök változtak, ma már a legfőbb fegyverzet a pénz.

2016. jan. 2. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Kérdező, áruld el, ki csinálná meg a váltást - ha az új rendszer egyáltalán működne (fentebbi vélemények szerint nem működne)? A politikusoknak nem érdeke változtatni. Gondolod, hogy akinek érdeke - akiket nem is tudnék behatárolni, hogy kik ők -, azoknak hagynák?
2016. jan. 2. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

#4-es

"az Unió is sok vonatkozásban a te módszered szerint működik"

-> Ezt egyáltalán nem így látom.. Az Unióban te vagy én beleszólhatunk napi szinten fontos kérdésekbe? Vagy cask 4 évente fejezhetjük ki véleményünket? Képviselnek minket, vagy mi magunk is felszólalhatunk bármikor az Európai Parlamentben?


"Ha viszont elérjük, hogy a tanulás utált (fölöslegesnek tartott) dolog legyen, akkor mindig annak lesz igaza, aki több embert tud megvezetni. Erre a problémára is van ellenszer, jelenleg éppen ezeket szüntetik meg gőzerővel."

-> Ahogy én látom, az általad vázolt folyamatnak pont az ellentéte folyik.. Középiskolákban fontosabb, hogy pártember kerüljön vezetői pozícióba, mint tapasztalt igazgató és többet ér egy tesi vagy ének óra, mint a fizika vagy a földrajz. Jóval kevesebb értelmiségit képeznek, mint szakmunkást. Egyetemeken könnyen költségekbe verik azt aki felsősoktatásban akar tanulni ráadásul itt is megjelentek a pártkatonák "kancellár" pozícióban.


#5-ös

"Még a képviselők sem olvassák el az összes rendeletet, amit megszavaznak, de sokszor felesleges is volna. 8 millió ember hogy volna erre képes?"

"napi 24 órában hallgathatnál populista propagandát, mert az érdekcsoportok ugyanúgy megmaradnának, és megpróbálnák befolyásolni az emberek véleményét. És nem is volna nehéz: volna még értelme olyan kérdést feltenni, hogy "kevesebb vagy több adót szeretnél fizetni?"? "

-> Na ez egy nagyon jó ellenérv. Rövid válasz az első kérdésedre az, hogy "sehogy", valóban minden szervezet igyekezne megvezetni az embereket, ezért is írtam, hogy kulcseleme az oktatás színvonalának növelése..

Szerintem a fent vázolt megoldással mindez ahhoz vezetne, hogy egyszerűsödnének a törvényeink, mindennapjainkat érintő ügyekben nem kellene hosszú paragrafusokat bújni (hisz te neked is lehet véleményed arról, hogy hozzunk-e törvényt arra vonatkozóan, hogy pl. a kutya pórázon tartása állatkínzásnak minősül-e). Bonyolult törvények inkább csak vállalatok, államközi egyezmények szintjén jelennének meg. Ellenérv a több adóra, hogy ha Svájcban (ahol remek az oktatás) a társadalom önmagától felismerte, hogy minimálbér növelése nem tesz jót az országnak (pedig ezzel a szavazók rövid távon nagyon is jól jártak volna) és képesek voltak leszavazni, akkor ugyanígy képesek akár magasabb adókulcsot is elfogadni hasonló alapon, nem gondolod?


#6-os

"Igen rájuk gondoltam, de nem értem azt hogy jelenleg így működik egyáltalán nem bizonyítja hogy bárkinek is szüksége lenne rájuk."

-> Ebben a kérdésben egyet kell értsek #4-essel, ugyanis a politikusok (bár fölöslegesnek tűnnek), azért végeznek hasznos munkát is. Pl. néha emberjogi, környezetvédelmi egyezményeket írnak alá (vállalnak), amiért egy társadalom önmagában nem biztos, hogy képes felelősséget vállalni.


#7-es

"Kérdező, áruld el, ki csinálná meg a váltást"

-> A kérdés hipotetikus. Nem foglal magában megvalósítási részleteket, ezért is szerepel benne az, hogy: "Nem érné meg váltani?".

A hatalmon levők nyilván elleneznék. Én támogatnám és remélném, hogy vannak még rajtam kívül, akik hasonlóan vannak vele..

2016. jan. 2. 12:56
 9/9 anonim ***** válasza:

Kérdező, nem értetted meg, amit írtam. Az Unióban azon kérdésekben nem jutnak sehová, amelyekben minden állam egyetértésére van szükség. Nagyon ellentétes helyzetű állam érdekei is nagyon eltérők, ezért nem fognak megegyezni. Ez igaz az egyes emberekre is. Nem a közvetlen felszólalás a megoldás, mert az technikailag kivitelezhetetlen (ha nagyvonalúan eltekintünk a politikai részétől).

Ami a tanulást illeti, arról a folyamatról beszéltem, hogy az iskolarendszer jó működésének megvannak a feltételei. Ami ebből még megvolt, azt bontják le, helyette egy működésképtelen rendszert hoznak létre , ahol az eredménytelenség esetén az iskolákra lehet mutogatni.

2016. jan. 2. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!