Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Ha egy légi jármű (pl: egy...

Ha egy légi jármű (pl: egy sárkányrepülő) lezuhan, de nem találnak semmilyen lezuhant személyt, akkor ott a rendőrség vagy a tűzoltóság illetékes?

Figyelt kérdés
Ezt azért kérdezem, mert a Keresztanyu című sorozat egyik részében egy sárkányrepülő lezuhant és amikor a tűzoltók le akarták locsolni, de előbb a rendőrök elvitték a bizonyítékokat. Szóval érdekel, hogy ilyen esetben először a tűzoltóságnak, vagy a rendőrségnek kell cselekednie (azaz hogy hogyan szabályos), mert ha előbb a tűzoltóság cselekszik (pl. lelocsolják a roncsot, hogy ne robbanjon fel) akkor fontos bizonyítékokat (pl. ujjlenyomatokat) tüntethetnek el, de ha meg előbb a rendőrség cselekszik, akkor a helyszínelés közben bármikor felrobbanhat a roncs.

2021. márc. 19. 21:17
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Csak ötletelés szintjén írom, de a prioritás az mentő-tűzoltó-rendőr. Volt is egy anekdota arról, hogy azért vannak a segélyhívó számok is ebben a sorrendben (104-105-107), mert ez a fontossági sorrend. Az emberi élet mindennél fontosabb, ezt követik az ingó-ingatlan értékek védelme, veszély elhárítása, majd a végén minden egyéb jogi ügy.


Ugyanakkor vannak kivételek, mert a mentő sem közelítheti meg a sérültet, ha a baleset helyszíne életveszélyes. Nem megy be az égő házba, nem rohan be egy levegőtlen vagy mérgező gázzal telt helyiségbe életet menteni, mert az övé is veszélyben van.

Ebből kiindulva két eset lehetséges egy pl. autóbaleset esetén:

#1: 1. mentő a sérültek ellátása miatt - 2. tűzoltó a járművek áramtalanítása, roncsok elszállítása, törmelék eltakarítása miatt - rendőr: a forgalom irányítása és helyszínelés miatt.

#2: 1. tűzöltő ha roncsokból kell kivágni először a sérülteket - 2. mentő a sérültek ellátása miatt - 3. rendőr a többi miatt.


Visszatérve a kérdésre így az logikus, hogy előbb a tűzoltó intézkedik, mert az emberi élet védelme és helyszín biztosítása fontosabb. De ugye a sorozat csak fikció, nem kell szorosan a valósághoz igazodnia.

2021. márc. 19. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ok köszi
2021. márc. 19. 21:57
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ne egy selejtes sorozat alapján ítéld meg a valóságot!


Ponsotan azért létezik a kárhyleparancsnok, hogy eldöntse mit kell csinálni.

2021. márc. 19. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Abban a sorozatban kb. semminek nincs halvány köze sem a valósághoz.


Egyébként mindig a pillanatnyi esemény jellege határozza meg a készenléti szervek közti prioritást. Elsődleges az élet-, majd a vagyonbiztonság, ezt követheti csak a felelősség megállapítása. Ennek megfelelően egy balesetnél jellemzően a Tűzoltóság kezd (tűzoltás, műszaki mentés), amint lehetőség van bekapocsolódik a Mentőszolgálat (életmentés), majd ha már az előbbi kettő nem köti le a Rendőrség munkáját (pl területbiztosítás, sérültek mozgatása, stb.) akkor kezdődhet a helyszínelő munka.

Ez nem azt jelenti, hogy a rendőrök addig nem dolgoznak, míg a mentők el nem viszik a sérülteket, a mentők viszont megvárják a tűzoltók levonulását, de addig nincs sebesült-ellátás, míg nem biztonságos a sérült megközelítése és addig nincs nyomrögzítés, míg elkél a segítő kéz a sebesültek ellátásánál.


Az említett esetben - légijármű balesete - például a tűzoltási-műszaki mentési feladat rendelkezik prioritással, ennek megfelelően a tűzoltásvezetőnek van jogszabályba foglalt irányítási joga. Neki lehetősége van más szervezetek (pl. Rendőrség, Mentőszolgálat, Honvédség) tagjait a kárhelyre kirendelni, őket különféle feladatokhoz alkalmazni, részükre utasításokat adni is. A Rendőrség csak akkor és azon a területen kezdheti meg a helyszínelést, ahol és amikor a tűzoltásvezető ezt biztonságosnak találja és engedélyezi.

Bár a sorozatban elmondásod szerint nem volt, de ha lettek volna sérült személyek, akkor az előbb említett jogszabály alapján az ő mentésük sorrendjét is a tűzoltásvezető feladata meghatározni. Ehhez ugyan - lehetőség szerint - a mentők véleményét ki kell kérnie, de a végső döntés és természetesen az ezzel járó felelősség is a tűzoltásvezetőé.

2021. márc. 20. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Ok szóval a tűzoltóság parancsol a rendőrségnek és nem fordítva?
2021. márc. 20. 14:29
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

A kárhelyparancsnok parancsol.

Vannak kárhelyparancsnok helyettesek is akik segítenek neki. Például egy vasúti balesetnél a vasút embere az és megmondja, hogy mit hogyan kéne. Vagy egy bűntény helyszínén a rendőrség ugyentz teszi. Ezeknek a tanácsadóknak a javaslatára hoz döntést, de természetesen az elsődleges cél az élet védelme

2021. márc. 20. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

még a komolynak szánt filmek/sorozatok esetén is a fejét fogja a legtöbb szakmában dolgozó, mert a forgatókönyv és a néző szórakoztatása érdekében szinte minden szakmai, logikai szabályt képesek felrúgni, csak hogy jobban mutasson a képernyőn.

a vígjátékoknál meg pláne csak a szórakoztatás számít, nem a tartalmi hitelesség. ott minden csak humor forrás - vagy töltelék két poén között.

2021. márc. 23. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!